Zona Ne İyi Gelir?

Zona nedir?

 Zona, su çiçeğine neden olan varicella zoster virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Virüs su çiçeği geçirildikten sonra sinir sistemine saklanıp yıllarca aktif olmadan yaşayabilir. Bazı bağışıklık sisteminin sarsıldığı dönemlerde ortaya çıkma riski olsa da genellikle aktif hale gelmez. Nadiren hastalarda birden fazla kez görülebilir.

 Zonanın belirtileri nelerdir?

Nadir görülen bir hastalık olsa da belirtileri çoğu hastalığa benzerdir. Bunları sayacak olursak; Ateş, baş ağrısı, yorgunluk hissi, midede ekşime, kaslarda güçsüzlük, lenflerde şişme. Ancak hastalığı diğer hastalıklardan ayıran ağır belirtiler dokunulmaya duyarlılık, önce başlayan acı, karıncalanma ve yanma sonrasında başlayan döküntü ve kabuklanan sıvı dolu kabarcıklar olarak sayılabilir.

 Kimler zona hastalığının risk grubundadır?

 Zona nadiren görülen bir hastalık olsa da risk grubu oldukça geniştir. 60 yaş üstü insanlar, AIDS, HIV ve kanser gibi sizi güçten düşürecek hastalıklara sahip insanlar, bağışıklık sistemi uygun sağlık seviyesinde olmayan insanlar, Kemoterapi olmak, radyasyona veya tedavisine maruz kalan kişiler, Steroid’ler ve bağışıklık sistemini zayıflatan bazı ilaçları kullanan bireyler zona hastalığının risk grubundadır.

 Zona nasıl geçer? Zonaya ne iyi gelir?

 Şu an hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber belirtilerin ilerlemesi için ilaç tedavisi ile desteklenmektedir. Ayrıca acı veren belirtileri için ağrı kesici ilaçlar, losyonlar, jeller ve kremler kullanılmaktadır. Ancak zonanın birçok bitkisel tedavisi bulunmaktadır. Bu tedavilere zona görüldükten 72 saat sonra başlanması gerekmektedir. Bu nedenle eğer zonanın ağır ve farklı belirtilerinden birini bile görürseniz acilen doktora başvurunuz. Zonanın bıraktığı izler kalıcı olabilir.

 Zonaya bazı yiyecekler oldukça iyi gelir. Bunlardan ilki olan kuşburnu ile yapılan birtakım su ve çaylar zonanın tedavisinde etkilidir. Bu nedenle zona olan insanlara kuşburnu tüketmesi önerilir. Zerdeçalda kuşburnu gibi zonaya çok etkilidir. Zaten hali hazırda gayet faydalı olan zerdeçal düzenli kullanımda etkisini göstermektedir. Bal besin değerleri olarak inanılmaz kuvvetlidir. Ayrıca bozulmayan tek yiyecek olması da onun faydasını kanıtlar niteliktedir. Çoğu hastalık gibi zonaya da faydalı olan bal zona hastalarına önerilen yiyecekler arasındadır. Sarımsaklı su ve çiğ sarımsak zona tedavisi süresince oluşan ağrıyı dindirmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda antibiyotik etkisi olan sarımsak zona virüsünün vücuttan atılmasını hızlandırır.

 Ayrıca profesörler tarafından anlatılan zona kürü zonanın iyileşmesine büyük oranda etki eder. Bir bardak kaynar suya eklenen 5 adet karabaş otu ve bir tutam melisa otu 7 dakika demlendikten sonra günde 1 kere akşam yemeğinden önce içilir. Bu kür hastalığın belirtilerini azaltır, ayrıca hastalığın tamamen sona ermesini sağlar.

 Gerekli tedaviler yapıldıktan sonra kaşıntı oluşan bölgelere soğuk kompres yapmak kaşıntıyı azaltmak için kalamin losyonu kullanmak ve gariptir ki jel haline getirilmiş yulaf ezmesiyle yapılan banyo sizin zonadan kurtulmanıza neden olur.

 Eğer tedavi sonrasındaki 10 gün içerisinde belirtiler azalmak yerine yerinde sayıyor veya artıyorsa acilen tekrardan doktorunuzla iletişim haline geçmelisiniz.

Hakkında: Saglık Sitem

Kontrol Ediliyor

safra kesesi taşı belirtileri

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Ameliyatı

Safra Kesesi Safra kesesi, sindirim sisteminde armut şeklinde bir organdır. Vücuttaki yağların parçalanmasına yardımcı olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.