Kadın Sağlık

Yumurtalık Kisti Nedir, Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kisti nedir? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazının devamında, kist belirtileri ve kist tedavisi hakkında da detaylı bilgiler yer almaktadır.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık Kisti nedir? Sorusunun cevabını, şu şekilde verebiliriz; Kadınların rahim bölgelerinde yumurta hücreleri, östrojen ve progresteron hormonlarını meydana getiren iki yumurtalık; karının alt bölgesinde yer almaktadır. Bu yumurtalıklar da farklı hastalıklara sahip olabilmekle beraber; yumurtaların içerisinde kist, tümör gibi kötü huylu hücrelerin meydana geldiği de gözlemlenebilmektedir. Yumurtalık kisti de farklı belirti, şikayet ya da hastalıklara neden olabilmesiyle ciddi bir rahatsızlıktır.

Herhangi bir belirtiye sahip vermesi, ağrısız olması ve sızıntı görülmesi gibi durumlarla başlangıç yapabilecek olan bir şikayet olarak adlandırılmaktadır. Her kadının hayatlarında en az bir kez yaşadığı bir durum olarak yumurtalıklardaki kist, tümör ya da kötü huylu hücrelerin gelişimi ciddi bir problem olarak adlandırılabilmektedir.

Belirtileri

  • Mide bulantısı ve kusma her ne kadar tek başına bir belirti olmasa da, diğerleriyle birlikte önemli kist belirtileri arasındadır.
  • Cinsel ilişki esnasında acı duyulması, rahatsızlığın önemli belirtilerinden birisidir.
  • Uyluk ve bel kısmında ağrı görülmesi, rahatsızlığın belirtileri arasındadır.
  • Nedensiz ve açıklanamayan hızlı kilo kayıpları olması durumunda, yumurtalık kisti rahatsızlığından şüphelenilmesi gerekir.
  • İştah kaybının yaşanması
  • Hamile kalamama durumu
  • Karın bölgesinde ağrı ve şişlik
  • Göğüs bölgesinde nedensiz artan hassasiyet
  • Adet öncesinde ve adet sırasındaki pelvik ağrılar

Gibi durumlar, rahatsızlığın en yaygın belirtileri arasındadır.

Tedavisi

Kist tedavisi, cerrahi müdahaleye dayalı yapılan bir tedavi türüdür. Bu tedavide yumurtalıklar ve rahim dışında, vücutta bulunması muhtemel gözüken yerlerdeki dokularda alınmaktadır.

Maalesef ki kanserin her evresinde, cerrahi tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Şayet cerrahi yöntemle kitlenin çıkarılmasının diğer organlara zarar verme riski fazlaysa, bu kez önce kemoterapi yöntemi uygulanarak kistin küçültülmesi sağlanır. Sonrasında ise, cerrahi müdahale yöntemleri uygulanmaktadır. Yumurtalık kistinin yayılma göstermesi durumunda, kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri de yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır.

Kadın Sağlığı Kategorisindeki Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir