Yeni doğan Sarılığı
Anne & Bebek

Yeni Doğan Sarılığı Nedir Nasıl Oluşur?

Yeni Doğan Sarılığı

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda yaygın olarak görülen sarılık rahatsızlığı, annelerin endişe etmesine sebep olmaktadır. Bu hastalık her bebekte görülmesi muhtemel bir hastalıktır. Bu konuda uzman hekimlerin önerileri ve verdikleri tedavi programına dikkat etmek gerekir. Dünyaya merhaba diyen bebeklerin ilk karşılaştıkları sorun sarılıktır. Yeni doğan sarılığı adı verilen bu rahatsızlığın ne anlama gelmektedir?

Yeni Doğan Sarılığı Nedir?

Doğumdan sonra ilk birkaç saat içinde ortaya çıkabilen ve fizyolojik anlamda vücudun sarı hali almasıyla dikkat çeker. Çok fazla tehlikeli bir durum olmamakla birlikte gereken tedavinin zamanında alınmasıyla ortalama olarak bir iki haftada geçmesi beklenmektedir. Yeni doğan bebeklerin neredeyse %90’ında bu durum ortaya çıkar.

Nasıl Oluşmaktadır?

Cilde sarı rengini veren madde bilirubininin artmasıyla deride oluşan sarı renk bebeğin normal durumdan daha sarı olmasını neden olmaktadır. Ayrıca bu maddenin kandaki seviyesinin sürekli yükselmesiyle yeni doğan sarılığı ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin kırmızı küre hücreleri daha fazla olduğundan dolayı bilirubin maddesi ortaya daha hızlı şekilde çıkmaktadır. Yeni doğan bebeklerde sarılık durumu ortaya çıkar çıkmaz anında müdahalenin önemi büyüktür. Çoğu sarılık hemen geçse de bazı durumlarda bu hastalık kalıcı olabilmektedir. Yeni doğan sarılığı yaklaşık 10-12 gün sürmektedir.

Bebeğin Sarılık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yeni doğan bebeklerin sarılık olup olmadığı direk cilt yapılarından anlaşılır. Cildin ve gözlerin iç kısmı da sararak ortaya çıkmaktadır. Anneler bebeklerinin doğduktan sonra sürekli sararmasıyla yeni doğan sarılığı hastalığının olduğunu anlayabilirler. Artan bilirubinin sarılığa neden olmasıyla bebeklerin bu konuda gerekli tedavi yöntemleriyle eski hallerine dönmeleri sağlanır. Bebekler sarılık olduktan sonra annenin sürekli emzirmesi çok önemlidir. Bebekler sürekli anne sütü alarak sarılık hastalığından kısa sürede kurtulmaları beklenir.

Hekimler tarafından sarılık teşhisi konulan bebekler günde en az 7 kez anne sütü alarak bilirubin maddesinin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca ışık tedavisi olarak bilinen “fototerapi “sistemi ile sarılık tedavisi kesin olarak yapılmalıdır. Tüm bu tedavi yöntemleri de sarılığı gidermediğinde bebeğin kanının değişmesi gerekebilir. Bu konuda hekimler gereken tedavi programını yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir