Kadın Sağlık

Vajinismus Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Vajinismus nedir, kadınlarda en sık görülen cinsel rahatsızlıklardan biri olan vajinismus ülkemizde birçok dünya ülkesine göre daha yaygın karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda %2 gibi bir görülme oranı bulunan bu rahatsızlıkta hem cinsel kimlikte bir eksiklik hem de karşı cinse karşı bir suçluluk psikolojisi ortaya çıkmaktadır. Özellikle tedavi edilmeyen rahatsızlıklarda çiftler birbirinden kısa sürede uzaklaşabilmektedir. 

Vajinismus Nedir?

En çok rastlanan ve merak edilen kadın hastalıklarından biri olan vajinismus cinsel ilişki isteği bulunmasına rağmen kadının kendi iradesinin dışında cinsel ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütememesi ve sağlayamaması rahatsızlığıdır. Bu hastalıkta kadın cinsel ilişki sırasında kendisini kasar ve penisin vajinadan içeri girmesi engellenir. 

Rahatsızlık kapsamında ilişkiye girememe sıkıntısı yaşanırken, vajina esnek ve kaslı yapısı ile kontrolsüz bir şekilde daralması nedeni ile ilişkiyi önler. Aslında bu istemsiz kasılmalar sadece vajinada değil vücudun her noktasında görülebilir. Hastalığı yaşayan kadınlar genellikle ilişkiye girmek istedikleri sırada istem dışı bir şekilde bacaklarını sımsıkı kapatarak ilişkinin yaşlanmasını engeller. 

Vajinismus Nedenleri

Rahatsızlık temel olarak iki farklı açıdan incelendiğinde, psikolojik ve yapısal nedenler ile ilişkiye girememe durumu yaşanabilir. Ancak hastalığın neredeyse %90 gibi büyük bir kısmı psikolojik nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle vajinismus nedenleri iki ayrı çerçeve altında incelenebilir. 

Hastalığın psikolojik nedenleri incelendiğinde, sırasıyla

 • Cinsel ilişki sırasında aşırı derecede acı duyma, kanama ile karşılaşılması ve partnerin ilişkiye zorlaması gibi durumlar psikolojik olarak rahatsızlığı oluşturabilir. 
 • Kadın kendini yetersiz ve mutsuz hissettiğinde, kaygı ve panik yapısıyla hastalık ortaya çıkabilir. 
 • İlk gece korkusu toplumumuzda bir baskı olarak geldiğinden dolayı namus, cinsellik ve kızlık zarı gibi kavramlar kadının bilinçaltında yerleşerek psikolojik nedenler oluşturabilir. 
 • Kadının daha önce cinsel istismar, tecavüz veya tacize uğramış olması, ebeveynlerin cinsel ilişkisine şahit olması, doğum anı videoları izlemesi ile korku yaşaması gibi travmalar hastalığı ortaya çıkarabilir. 
 • Ayrıca vücudunu beğenmeyen ve kendinde vücut sorunları tespit eden kadınlar da psikolojik bağlamda cinsel ilişkide güçlük yaşayabilir. 

Psikolojik nedenler dışında vajinismus nedenleri açısından yapısal nedenler incelendiğinde ise

 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Pelvik inflamatuvar hastalığı
 • Kısa vajina durumu ve vajina içerisinde perde bulunması
 • Bartholin kisti ile birlikte apse bulunması
 • Vulvar vestibulitis hastalığı
 • Normale göre daha kalın ve sert kızlık zarı
 • Kızlık zarının daha yüksek kenarları bulunması ve yapısal bozukluklar göz önünde bulundurulabilir. 

Vajinismus Belirtileri

Temel olarak vajinismus belirtileri birçok farklı nokta ile birlikte sıralanabilir. Ancak belirtiler genellikle kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Temel olarak en önemli belirtiler arasında; ağrılı cinsel ilişki, cinsel ilişki yaşayamama veya ilişki sırasında aşırı zorlanma yer almaktadır. Bu noktalar dışında vajinismus belirtileri açısından ilişkiden korkma veya ön sevişme sonrasında sorun yaşama görülebilir. 

İlişki sırasında aşırı ağrı yaşama, ilişkiyi reddetme, yarım cinsel ilişki, vajina içerisine tampon yerleştirme zorluğu, vajinal ultrasona karşı koyma, vajina içerisinde fitil gibi ilaçlar kullanamama gibi birçok belirti bu hastalıkta görülebilir. Hatta zamanla cinsel isteksizlik veya vajinal kuruluk yaşanabilir. 

Vajinismus Tedavisi

Tamamı ile tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalık olması ile birlikte öncelikle psikolojik olarak hastanın bu problemi kabullenmesi ve problem ile yüzleşmesi gerekir. Yani kişi tedavi olmayı kabul etmelidir ve kafasında bulunan negatif düşüncelerden kurtulması gerekir. 

Tedaviye başlanması için öncelikle uzman jinekolog ile görüşülerek muayene olunması ile yapısal sorunlar bulunup bulunmadığının tespit edilmesi gerekir. Sonrasında ise daha kapsamlı bir tedavi çalışması için cinsel terapi açısından uzman bir psikolog ve psikiyatrist yardımı alınabilir. Hastada depresyon ve cinsel isteksizlik nedenleri araştırıldıktan sonra davranışsal tedavi sayesinde hasta tekrar sağlıklı bir cinsel hayata kavuşturulur. 
En Sık Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı