Kategoriler: Genel Sağlık

Ürobilinojen Nedir?

Ürobilinojen Nedir?

Bilirubin adlı maddenin yıkımı sonucu ortaya çıkar. Bilirubin ise kırmızı kan hücrelerinin yıkımı ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle idrarda yada gaitada ürobilinojen varlığı olası enfeksiyonel hastalık semptomlarından bir tanesidir. Olağan hallerde gaita ( dışkı ) ile atılmasına rağmen idrarda görülmesinin nedeni ise karaciğer tarafından safranın fazla atılımıdır.

İdrar ürobilinojen görülmesinin ve artışının sebep olduğu hastalıklar şunlardır:

Siroz hastalığı iyileşme dönemi

Karaciğer yetmezliği ve bazı kronik kalp hastalıkları

Yoğun ilaç kullanımı ve toksinlere aşırı oranda maruz kalma

Kurşun zehirlenmesi ve ateşli hastalıklarda

            Eritrosit yıkımı yani kırmızı kan hücrelerinin yıkımına neden olan hastalıklarda da sıklıkla görülen ürobilinojen, anemik hastalıklarda da sıklıkla karşılaşılır. Belirli hastalığa sahip olunmasına rağmen; idrar yollarında tıkanıklık, safra yolu tıkanıklığı gibi semptomlarda ise idrarda ürobilinojen görülmeyebilir. Bu konuda hekimlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bir hastalık bulgusu olmasına rağmen ortaya çıkmaması da bir diğer sorunun habercisi olarak görülmelidir.

            Geniş spekturumlu ve uzun süreli antibiyotik kullanımında da yine idrarda ürobilinojen görülme sıklığı azalmaktadır. Bir çeşit antibiyotik kullanımının yan etkisi olarak da kabul edilebilen bu durum, beraberinde ürobilinojen üretimine neden olan hastalığın tanısının gecikmesine de neden olmaktadır.

İdrarda ya da Gaitada Ürobilinojen Görülmesi Durumunda Ne Yapılır?

            Ürobilinojen nedir, yapılan test ve kan sayımı sonucunda idrar ve gaitada ürobilinojen görülmesi durumunda hekim tarafından derhal müdahale edilmeli ve sebep olan hastalığın tedavisine başlanmalıdır. Hemolitik anemi ve karaciğer fonksiyon testleri de yine ürobilinojen varlığının testleri için uygulanmaktadır.  Dahiliye hekiminin kontrolünde yapılacak olan idrarda ve gaitada ürobilinojen testinin pozitif çıkması durumunda en kısa sürede tedaviye başlanması gerekmektedir. Gerekli hallerde antibiyotik tedavisi de uygun görülmektedir.

            Sağlıklı bir kişide idrarında ürobilinojen miktarı 1 mg/dl veya 17 mol/L olarak kabul edilmekte olup, idrar testinin sonucu normal olarak kabul edilmektedir. Bu değerlerin üzerinde rakamsal sonuçlar ise +,++,+++ şeklinde pozitif olarak işaretlenir ve hastalık belirtisi olarak kabul edilir.

            Test için kullanılan idrarın herhangi bir anda alınması gerekmektedir. Yemek sonrası, öncesi veya açken alınması gerekmez. Spontan olarak herhangi bir anda verilen idrar tahlili ile sonuç elde edilir.

Saglık Sitem

Son Gönderiler

Lazerle Selülit Tedavisi

            Selülit, günümüzde özellikle de birçok kadının şikayetçi olduğu bir problem olarak kaşımıza çıkıyor. Selülit,…

4 saat önce

Kalp Kası Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

            Kalp kası kalınlaşması halk arasında pek bilinmemekte olan bir rahatsızlık olsa da çok ciddi…

1 ay önce

Gebelik ve Emzirme Döneminde Koronavirüs

*Tüm dünyada salgın şeklinde görülen covıd-19'un yol açtığı enfeksiyon, solunum problemleri başta olmak üzere, öksürük,…

2 ay önce

Probiyotik Nedir? Probiyotikler ne işe Yarar?

Probiyotik, söz manası “yaşam için”dir (1). Ağız yolu ile kâfi ölçüde alındığında kişinin sıhhati ve…

2 ay önce

Göz kapağı düşüklüğü için ameliyatsız bir çözüm var mıdır?

Göz kapağı düşüklüğünde, düşüklük eğer çok ileri seviyede değilse plazma tedavisi ile iyi sonuçlar alınır.…

2 ay önce

Sıcak kemoterapi nedir?

Günümüzde, pek çok farklı yöntem kanser tedavisinde kullanılmakta olup gelişen yeni tedavilerle yüz güldürücü sonuçlar…

2 ay önce

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.