Genel Sağlık

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tükenmişlik sendromu; sürekli yaşanılan stres sizi çaresiz, hayal kırıklığına uğramış ve tamamen bitkin hissettiriyorsa, tükenmişliğe giden yolda olabilirsiniz. Moralinizi geri kazanmak ve tekrar olumlu, umutlu hissetmek için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir.

Tükenmişlik sendromu, aşırı ve uzun süreli stresin neden olduğu duygusal, fiziksel ve zihinsel yorgunluk durumudur. Bunalmış, duygusal olarak boşalmış olduğunuzda ve kendiniz için bir şey yapamadığınızda ortaya çıkar. Stres devam ettikçe, ilk etapta belirli bir rol üstlenmenize neden olan ilgiyi ve motivasyonu kaybetmeye başlarsınız.

Tükenmişlik sendromu, üretkenliği azaltır ve enerjinizi tüketir. Kendinizi daha fazla çaresiz, umutsuz, alaycı ve kırgın hissetmenizi sağlar. Sonunda, kendiniz için yapabilecek bir şeyiniz yokmuş gibi hissedebilirsiniz.

Tükenmişliğin olumsuz etkileri, eviniz, işiniz ve sosyal yaşamınız da dahil olmak üzere yaşamın her alanına yayılmaktadır. Tükenmişlik sendromu ayrıca vücudunuzda soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı savunmasız kalmanızı sağlayan uzun süreli değişikliklere neden olabilir. Birçok sonucu nedeniyle, tükenmişlik sendromuna hemen bir çare bulmak önemlidir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Birçoğumuz çaresiz, aşırı zorlanmış veya fark edilmediğimiz günler yaşamaktayız. Bu sorunlar sadece size değil, herkese kötü hissettiriyor. Bununla birlikte, çoğu zaman böyle hissediyorsanız, tükenmişlik sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

Tükenmişlik aşamalı bir süreçtir. Bir gecede olmaz, ama size her gece kötü hissettirebilir. Belirti ve semptomlar ilk başta basittir, ancak zaman geçtikçe kötüleşir. Erken belirtileri, ele alınması gereken bir problemin yanlış olduğunu gösteren kırmızı bayraklar olarak düşünün. Dikkat ederseniz ve stresinizi aktif olarak azaltırsanız, büyük bir sorunu önleyebilirsiniz. Onları görmezden gelirseniz, sonunda tükenmişlik sendromuna yakalanmanız kaçınılmazdır.

Tükenmişliğin fiziksel belirtileri ve semptomları Tükenmişliğin duygusal belirtileri ve semptomları Tükenmişliğin davranışsal belirti ve bulguları
Çoğu zaman yorgun ve süzülmüş hissetmekDüşük bağışıklık, sık görülen hastalıklarSık baş ağrısı veya kas ağrısıİştah veya uyku alışkanlıklarında değişiklik Başarısızlık ve kendine şüphe duygusuÇaresiz, tuzağa düşmüş ve yenilmiş hissetmekAyrılma, dünyada yalnız hissetmeMotivasyon kaybıGiderek alaycı ve olumsuz bakışAzalan memnuniyet ve başarı duygusu Sorumluluklardan vazgeçmeKendinizi başkalarından soyutlamakErteleme, işleri halletmenin daha uzun sürmesiBaşa çıkmak için yiyecek, ilaç veya alkol kullanmaBaşkaları üzerindeki hayal kırıklıklarınızı gidermekİşi atlama veya geç gelme ve erken ayrılma  

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Biliyoruz, tükenmişlik yaşadığınızda sorunlar aşılmaz gibi görünüyor, her şey kasvetli görünüyor ve kendinize yardımcı olmak için harekete geçmek yerine, sorunları düşünüp kötü hissetmeyi tercih ediyorsunuz. Fakat stres üzerinde düşündüğünüzden çok daha fazla kontrole sahipsiniz. Ezici stresle başa çıkmak ve hayatınızı dengeye getirmek için atabileceğiniz olumlu adımlar var. En etkili olanlardan biri başkalarına ulaşmaktır.

Sosyal temas, doğanın strese karşı panzehiridir ve iyi bir dinleyici ile yüz yüze konuşmak, sinir sisteminizi sakinleştirmenin ve stresi azaltmanın en hızlı yollarından biridir. Konuştuğunuz kişinin stres faktörlerinizi “sabitleyebilmesi” gerekmez; sadece iyi bir dinleyici olmak zorundadır, dikkati dağılmadan veya yargılamadan dikkatle dinleyecek biri olmalıdır.

Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınız gibi size en yakın olanlara ulaşın. Onlarla konuşmanız başkalarına yük getirmeyecektir. Aslında, çoğu arkadaş ve sevdikleriniz onlara bunları paylaşacak kadar güvendiğiniz için gurur duyacaklar ve bu sadece arkadaşlığınızı güçlendirecek. Sizi neyin tükettiğini düşünmemeye ve sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanı olumlu ve keyifli hale getirmeye çalışın.

Kişisel olarak sizin için anlamlı olan kişilerle veya topluluk grubuyla bağlantı kurun. Dini, sosyal veya destek grubuna katılmak, günlük düşüncelerinizle nasıl başa çıkılacağı ve yeni arkadaşlar edinmeniz konusunda size benzer düşünen insanlarla konuşabileceğiniz bir yer verebilir. Çalışma alanınızın profesyonel bir derneği varsa, toplantılara katılabilir ve aynı sorunlarla başa çıkabilmek için başkalarıyla etkileşimde bulunabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı