Genel Sağlık

Tiroid Nodülü Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid nodülü, tiroit hiç şüphesiz hormonal dengelerde oldukça aktif rol oynayan bir yapımızdır. Tiroit aslında bir bezdir ve bu boğazımızın tam orta kısmının az yukarısında, kıkırdak kemiğinin biraz arkasında yer almıştır. Vücudumuz için oldukça önemli olan ve endokrin sistemimizin yapı taşlarından olan tiroid hormonlarının düzenli olarak salınmasını ve dengede kalmasını sağlamaktadır. Ne yazık ki bazı kişilerde tiroid sıkıntıları ortaya çıkabilmekte ve oldukça ağır hormonal dengesizlikler yaşayabilmektedir. Elbette bu dengesizliğe kişinin dengesiz beslenmesi ve ağır yaşam formu gibi sebepler neden olabilirken kendiliğinden doğuştan gelen bir bozuklukta olabilir. Tiroidlerle ilgili en çok karşılaştığımız diğer bir yapı ise tiroid nodülüdür. Tiroid nodülü bu tiroid yapısı içerisinde var olan ya da sonradan oluşan büyüklükleri farklı boyutlarda olabilen, geneli büyümeyen zararsız yapılardır diyebiliriz. Bazı oluşan tiroid nodüllerini kişiler dışarıdan kendilerince fark edebilirken, bazıları da o kadar büyük olmamaktadır. Ancak ultrason ile görüntülenebilmektedir.

Tiroid Nodülü Belirtileri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı tiroid nodülleri boyut olarak büyük olabilmektedir. Bu nodüllerin çoğu hasta tarafından ve başka kişiler tarafından da rahatlıkla dışarıdan gözlenebilmektedir. Bazı nodüller ise oldukça küçük olduğu için dışarıdan görülmemektedir. Fark edilmesi ve tedavi alınması biraz zaman alabilmektedir. Bu nodüllerin büyüklükleri 2cm’ e kadar çıkabilmektedir. Çoğunluğu iyi huylu yapılar olsa da yine de az da olsa ne yazık ki kötü huylu nodüllerin de olması olasılığı bulunmaktadır. Genellikle tiroid nodülü belirtileri arasında ilk sırada boğaz üzerinde meydana gelen şişme ya da büyüme gelmektedir. Diğer bir tiroid nodülü belirtisi isehastanın boynunda meydana gelen şişmelerden ve nodülden kaynaklı ağrıların oluşmaya başlamasıdır. Boyutu büyüdükçe hastada bu belirtiler daha da ağır meydana gelmektedir. Aynı zamanda yutkunma güçlüğü de görülebilir.

Tiroid Nodülü Tedavisi

Tiroid nodüllerinin her ne kadar çoğunluğu büyümeyip, kötü huylu yapılar olmasa da bazı nodül büyüklüğü ne yazık ki büyüme gösterebilmektedir. Bunun önüne geçmek ve iyi huylu nodüller olsa da rutin olarak nodül boyutları ölçülerek kontrol altına alınması gerekmektedir. Tiroid nodülleri kişinin hormonlarını olumsuz yönde etkileyebilmekte ve bu hormonal dengesizlik hastanın kendisini çok kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Tiroid nodülünde nodülün yapısına ve türüne göre tedaviler uygulanmaktadır. Bazı vakalarda ilaç kullanımı ve kontrol yeterli gelirken, bazı vakalarda ne yazık ki cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabilmektedir. Tiroid nodülü bitkisel tedavisi olarak da bakıldığında kişi bazı sebzelerden ve bitkilerden kendisine diyet hazırlayarak tiroid nodülü bitkisel tedavisini destekleyici olarak kullanabilmektedir. Beden sağlığında özellikle hormonlarda bazı bitkiler doğrudan etkili olduğundan bu durum ile ilgili de doktoruna danışarak bitkisel tedaviden de yardım alabilir. Erken teşhis ve tedavi için herkesin düzenli olarak kontrole gitmesi oldukça önemlidir.

Fsh Düşüren Yiyecekler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı