Genel Sağlık

Tip 2 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet olarak 2 ana hatta ayrılan diyabet hastalığının bir diğer çeşidi de tip iki diyabettir. Tip iki diyabet hastaları, tip 1 hastalarına göre genellikle insüline olumlu yanıt vermezler. Yüksek insülin direncine sahiplerdir, vücutları hala insülin üretmeye devam etmektedir fakat insülini kullanması gerektiği gibi kullanamamaktadır. Gelişimi çoğunlukla yaşam tarzı ile alakalıdır. Tip 1 diyabetten farklı olarak genetik faktörlerin pek önemi yoktur. Sağlıksız ve düzensiz beslenme, aşırı kilo, hareketsizlik tip 2 diyabetin en önemli nedenlerini oluşturmaktadır.

Fakat yine de genetik faktörlerin hiçbir önemi yok demek yanlış olacaktır, tip 1 diyabetten çok daha az olsa da tip 2 diyabette de genetik ve çevresel faktörler rol alabilir. Hastanın vücudu insülini kullanması gerektiği şekilde kullanamadığı için, kanda yüksek miktarda glukoz birikir. Bu da hastalığın belirtilerini ortaya çıkarmak için yeterlidir. Tip iki diyabet, tip bir diyabete göre çok daha fazla yaygındır. Yaklaşık 10 kişiden 1’i bu hastalıktan muzdariptir. Diyabet vakaları içerisinde ise hastaların %90’ından fazlası tip iki diyabet türü diyabet hastalığına sahiptir.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet, bir şeker hastalığıdır. Tip 1 diyabetten çok daha farklı özellikler taşımakla birlikte, görülme sıklığı tip 1 diyabete göre çok daha fazladır. Sıklığı diyabet vakaları içerisinde yaklaşık %90-95’lik bir bölümü kapsamaktadır. Erkekler ve kadınlar arasında görülme sıklığı eşittir. Fakat bazı etnik kökenler ve bölgelerde bu durum değişebilmektedir. Tip 1 diyabetten en önemli farkı önlenebilir olmasıdır, tip 1 diyabette genellikle genetik faktörler belirleyici rol oynadığı için hastanın yaşam tarzı hastalık üzerinde pek etkili olmamaktadır.

Fakat bu durum tip 2 diyabette tam tersidir. Yaşam tarzınızı düzenleyerek ve sağlıklı beslenerek tip 2 diyabeti büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Tip 2 diyabette hastanın vücudu insülin üretebilir fakat bu hormonu etkili bir şekilde kullanamaz. Bu da hastalığın oluşması için yeterli bir sebeptir.

Eğer tip 2 diyabet belirtileri gibi sorularınız var ise lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nedir?

  • Geceleri artan bir şekilde çok sık idrara çıkma,
  • Aşırı hissedilen susuzluk hissi,
  • Aşırı hissedilen acıkma hissi ve yemek yeme,
  • Sürekli hissedilen yorgunluk hissi,
  • Hızlı kilo kaybı, kasların erimesi,
  • Genital bölgelerde hissedilen kaşınma,
  • Yaraların eskiye nazaran daha yavaş iyileşmesi,
  • Görme problemleri

Tip 2 Diyabet Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Tip 2 diyabetin genellikle kişinin yaşam tarzından kaynaklandığını yukarıda da belirtmiştik. Yetersiz fiziksel aktivite, sağlıksız ve dengesiz beslenme, aşırı kilo bu hastalığın oluşması için yeterli sebeplerdir. Fakat hastalık çok yavaş bir şekilde ilerleyebilir ve belirtilerini vermesi uzun süre alabilir.

Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Tahliller teşhiste genellikle belirleyici rol oynamaktadır. Glukoz testi teşhis için çok önemli bir yöntemdir. Eğer kendinizi risk altında görüyorsanız yılda bir düzenli olarak kan şekerinizi ölçtürebilirsiniz.

Tip 2 Diyabet Tedavisi Nedir?

Tedavide amaç hastanın glukoz seviyesini güvenli sınırlar içerisinde tutmaktır. Yaşam tarzı değişikliği, tip iki diyabet tedavisinde en önemli yöntemlerden biridir. Hastanın durumuna bağlı olarak ilaç tedavisi veya diğer tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Diyabete Hangi Bölüm Bakar?

Eğer kendinizde tip iki diyabet varlığından şüpheleniyorsanız ve belirtilerini görüyorsanız, ilgili hastanenin endokrinoloji bölümüne başvurmanız yeterli olacaktır. Bu bölümde bulunan doktor ve hemşireler size gerekli tetkikleri yapacak, eğer diyabet hastalığı taşıyorsanız size uygun tedavi planını size sunacaklardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı