Gebelik

Suni Sancı ile Doğum

   

            Suni sancı ile doğum, anne adayı kadınlar tarafından oldukça merak edilmekte olan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Anne adaylarının suni sancı ile doğum yapanlar gibi çeşitli aramalar yaparak, bu yöntem hakkında bilgi edinmeye çalıştıklarını görüyoruz. Bu içeriğimizde suni sancı ile doğum ne kadar sürer, suni sancı nedir gibi soruları sizler için yanıtlayacağız.

Suni Sancı ile Doğum Nedir?

            Suni sancı, anne karnında bulunan bebeğin doğum vakti gelmiş olmasına rağmen doğumun bir türlü gerçekleşmemesi ya da doğumun hızlandırılmasına ihtiyaç duyulduğu zamanlarda uygulanmakta olan bir tür ilaç olarak tanımlanabilir. Zaman zaman ‘doğum indüksiyonu’ ismiyle de anılan suni sancı, doğum esnasında salgılanması gereken oksitosin hormonunun yapay yollardan anne adayına verilmesidir. Verilen hormon sayesinde rahim ağzında yer almakta olan kaslar gevşemeye başlayacak ve kasılmalar meydana gelecektir. Bu hormonun vücuda verilmesinin sebeplerinden birisi de doğum sonrasında oluşabilecek kan kaybı gibi istenmeyen durumlara karşı önlem almaktır. Kısacası, bu yöntem ile doğum kadının daha kolay bir şekilde doğum yapabilmesi için anne vücuduna verilen ilaçtan oluşmakta olan bir yöntemdir.

Suni Sancı Nasıl Verilir?

            Suni sancı ile doğum yapanlar için suni sancı verilirken kullanılmakta olan iki farklı yöntem bulunmaktadır. Suni sancı anne adayına serum ya da vajinal yolla verilmektedir. Suni sancının nasıl verilmesi ve ne kadar verilmesi gerektiği kararı, anne adayının özellikleri göz önünde bulundurularak doktor tarafından verilmektedir.

Suni Sancı ile Yapılan Doğumların Süresi

            Bu soru anne adayları tarafından sıklıkla sorulmakta olan sorulardan bir tanesi. Suni sancı ile yapılacak olan doğumun ne kadar süreceği konusunda net bir ibare bulunmamaktadır. Bu süreyi belirlemekte olan iki farklı faktör vardır. Bu faktörlerden ilki rahmin verilen suni sancıya tepki verip vermediği diğeri ise rahim ağzında açılma olup olmadığı olarak değerlendirilebilir.  Bu nedenle anne adaylarına verilmekte olan suni sancının süresi herkeste aynı değildir, farklılıklar göstermektedir. Rahim ağzı kapalı olan bir anne adayında doğumun gerçekleşmesi 24 saati bulabilirken, rahim ağzı açıklığı bulunan bir kadında doğum 4 – 5 saat içerisinde gerçekleşmektedir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı