Genel Sağlık

Still Hastalığı Nedenleri

Still Hastalığı Nedenleri

Erişkinlerde Görülen Still Hastalığı

 Still hastalığının nedeni bilinmemektedir. Çocuklarda görülen juvenil artrit hastalığının erişkinlerde görülme şeklidir. Hastalığın en belirgin özelliği uzun süren ateştir. 1 hafta bazen de daha uzun sürdüğü görülen ateşin bir ya da iki kez 39 derecenin üzerine çıktığı görülmektedir. Bu süreç genellikle öğlenden sonra yahut akşama doğru başlamaktadır.

 Hastalık belirgin bir şekilde ortaya çıkmadan yaklaşık bir hafta önce şiddetli bir boğaz ağrısı ile kendini göstermektedir. Bu süreçte hastalığa genellikle farenjit tanısı konulmaktadır.

 Hastanın ateşlenme süresi başladığında derisinde pembeleşme ve deride hafif kabarıklık ile döküntü görülmektedir. Ateş düştüğünde ise bu görüntü kaybolmaktadır. Döküntü yüze, avuç içlerine ve ayakaltlarına yansımamaktadır.

 Hastalarda yaşanılan ateşli dönem sonrası eklemlerde kronikleşen hastalık sürekli devam edebilmektedir ve hastalık eklem yüzeyinde hasar oluşturmaktadır. Başlarda şiddetli eklem ağrısı olarak görülen bu hastalık zaman içerisinde eklemlerde şişme olarak seyrini devam ettirmektedir.

 Hastalıkta belirgin olarak görülen ana bulgular eklemlerde tutulma ve döküntüdür. Diğer belirtiler ise şu şekildedir;

 İştahsızlık, kilo kaybı

 Aşırı yorgunluk

 Dalakta büyüme

 Boğaz ağrısı ve Farenjit

 Karaciğerde ve enzimlerinde büyüme

 Nadiren kalp ve akciğer zarında sıvı toplama

 Kas ağrısı

 Erişkin still hastalığı erkeklerde ve kadınlarda aynı oranda görülmektedir. Ergenlik döneminden başlayarak 35 yaşına kadar görülmektedir. Ancak 35 yaşından sonra az da olsa rastlanması mümkün bir hastalıktır.

 Laboratuvar Testi

 Hastalığın kendine özgü bir testi mevcut değildir ancak kan değerlerinde bazı yükselmeler görülmektedir. Bunlar şöyle sıralanabilir; kronik hastalık anemisi, CRP, sedimantasyon, lökositoz, nötrofili ve hafif bir şekilde karaciğer enzimleri değerleri. Bazı hastalarda ise Ferritin değeri de yükselmektedir ancak bu tek başına still hastalığı olarak yorumlanmamalı ve diğer bulguların değerleri de dikkate alınmalıdır.

 Tedavi Süreci

 Tedavi sürecinde yüksek seviyede kortizon kullanılmaktadır. Ancak değerlerin düşmesi ile kortizon seviyesi düşürülmekte ve kesilmeye doğru gidilerek sağlık kontrol altında tutulmaktadır. Eklem tutulumu geçmeyen hastalarda özel bir ilaç kullanılmaktadır.

 İyileşme süreci hastalarda farklılık göstermektedir. Hastaların yaklaşık üçte biri bir yıl süren tedavi sonucunda tamamen iyileşmektedir. Diğer üçte birinde ise hastalık kronikleşmekte ve eklemlerde varlığını sürdürmektedir.

Cilt Lekeleri, Türleri ve Tedavi Yöntemleri?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı