Cilt Bakımı

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce nasıl geçer; kadın veya erkek her kişide ergenlik dönemi itibariyle başlayan sivilce, her yaş grubunda görülebilir. Hassas bir cilt problemi olarak sivilce tedavisi için halk arasında bilinen yanlış uygulamalar yerine profesyonel tıbbi uygulamalar tercih edilmelidir. Bu sayede kalıcı sivilce izleri oluşmadan doğal bir tedavi sağlanabilir.

Doğal ama tıbbi şekilde sivilce nasıl geçer sorusu her kişinin en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Özellikle ergenlik dönemlerinde görülen sivilce, yetişkinlik döneminde de görülebilir. Yetişkinlik dönemlerinde sivilce ile mücadele etmek çok daha kolay olacaktır.

Sivilce (Akne) Nedir?

Halk dilinde sivilce olarak bilinen akne vulgaris rahatsızlığı, yağ bezlerinden tekrarlayan bir hastalıktır. Genellikle sırt, yüz, boyun ve göğüs başta olmak üzere vücudun yağlı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Kalça ve omuz bölgesinde de görülebilen bu problem hayati bir sonuç göstermez. Ancak sosyal yaşantı da önemli bir negatif etki oluşturur. Bu nedenle sivilce lekelerine çözüm arayışı özellikle genç kişilerde önemli bir noktadır.

Sivilce Neden Oluşur?

Akne birçok farklı neden ile ortaya çıkabilse de aslında genetik yatkınlık en temel nedenlerden birisidir. Ayrıca stres ve yanlış kozmetik ürünler akneye neden olabilir.

Akne rahatsızlığının nedenleri altında hormonal faktörler ve yağ bezlerinin salgılanmasında ki artış görülebilir. Derinin üst kısmında bulunan yağ kanalları fazla yağ salgısı yaptığında, tıkanır ve siyah noktalar ya da beyaz küçük kabarcıklar ortaya çıkarır. Bu yapılar ciltte yer alan bakterilerin çoğalması ile iltihaplı sivilceler oluşturur. Bu durumda sivilce deri altında da ortaya çıkabilir. Hormonal problem yaşanan dönemlerde ve kişilerde sivilce dışında adet düzensizliği, saç dökülmesi ve tüylenme yaşanabilir.

Sivilce nedenlerinin araştırılması için mutlaka uzman incelemesi gerekir. Çünkü diyabet hastalığında da sivilce oluşabilir. Bu gibi noktalarda tedavi uygulanması ardından sivilce izlerinden kurtulma amacıyla farklı uygulamalar sağlanabilir.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Ergenlik dönemi veya yetişkinlik döneminde sivilce nasıl geçer sorusunda öncelikle görünür iltihabın uzaklaştırılması, ardından izlerin ve lekelerin ortadan kaldırılması tedavi aşamalarını belirler. Sivilcelerde önemli olan yayılmadan kurutulması ve kaynak olan faktörün giderilmesidir. Makyaj malzemeleri ve kremler gibi geçici çözümler yerine tıbbi çözümler uygulanarak, uzmanlardan destek alınması en doğru tercih olacaktır.

En etkili yöntemlerden biri hydrafacial uygulamasıdır. Uygulama özellikle ünlüler tarafından tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte sivilce ve leke tedavisi işlemleri için kullanılır. Her yaş grubu için uygun olmakla birlikte ciltte yenileme oluşturarak iyileştirme sağlar. Ayrıca bu yöntem sivilce lekelerine çözüm oluşturduğu için tercih edilmektedir.

Sivilce İzlerinden Kurtulma Nasıl Sağlanabilir?

Etkin sivilce tedavisi sağlandıktan sonra farklı yöntemler ile sivilce izlerinden kurtulma için tedavi sağlanabilir. Farklı yöntemler arasında bu tedaviler için öncelikle kimyasal peeling olmak üzere lazer tedavileri ve medikal tedaviler gerçekleştirilmektedir.

İlk yöntem olarak lazerle leke tedavisi sağlanmasında bazı lazer çeşitleri olarak Q anahtarlı Nd: Yag lazer sistemleri, fraksiyonel lazerler ve yoğun atılımlı ışık kaynakları kullanılabilir. Leke tedavisinin yoğunluğuna göre lazer tedavileri farklı aşamaları ve süreler ile uygulanır.

Lazer tedavilerinde en etkin yöntem olarak fraksiyonel lazer tercih edilebilir. Cilt altındaki kolajen yapısını tazeler ve tekrar kolajen oluşmasıyla lekelerin ve cilt çatlaklarının giderilmesini sağlar.

Kimyasal peeling uygulamaları ise ciltte çok eski zamanlardan beri yapılarak, cildin üst tabakasının soyulup yeni tabaka oluşturulmasını sağlar. Ancak yüzeysel etki oluşturduğundan, cildin derinine işlemiş lekelerde istenilen güçlü iyileştirici etkiyi sağlaması zordur.

Sivilce problemi yaşayan kişiler kullandıkları cilt ürünleri, kozmetik ve makyaj ürünlerine dikkat etmelidir. Yağlı ciltlerde su bazlı ürünler kullanılmalı ve her gün yatmadan önce cilt temizliği sağlanmalıdır.

Diğer cilt bakımı yazılarımızı okumak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir