Genel Sağlık

Sepsis Hastalığı Nedir

Sepsis hastalığı, toplumumuzda kan zehirlenmesi olarak yanlış bilinen bu hastalık, insan vücudunun, enfeksiyonlara karşı tepki vermesi ile başlayıp ve bir süre sonrada, vücudun kendine ait doku ve hücrelerine zarar vermeye ve yok etmeye başlaması olarak adlandırılıyor. Ve bunun sonucu olarak vücutta yavaş yavaş organ yetmezlikleri baş gösterip hayati sistemlere zarar vererek sonuç itibariyle ölümlere sebep olmaktadır.

Bu hastalık dünyada da, enfeksiyon ölümleri arasında çok sık bir şekilde karşılaşılan bir hastalık olmakla beraber çok ta fazla tanınmamaktadır. Ama bununla birlikte bu hastalık sebebi ile ölen çocukların sayısı da ciddi boyutlara ulaşmış durumda.

Sepsis hastalığında ölüm oranları

Bu hastalığın kanser ve kalp krizi gibi ölüme neden olan diğer hastalıklara göre daha çok ölüme neden olması ise dikkat çekici bir durumdur. Çünkü verilen bilgilere göre sepsis adı verilen bu hastalık, her saat yaklaşık elli kişinin ölümüne neden olmaktadır.

Yapılan açıklamalara göre, şu ana kadar bu hastalıktan ölenlerin sayısı, bu hastalığa yakalananların yarısını bulmaktadır. Ölüm oranı ise en çok çocuklarda görülmesi ile birlikte, her yıl bu hastalıktan ölen çocukların sayısı da altı milyonu geçmektedir.

Ayrıca bu hastalık nedeniyle tedavi altına alınan yetişkinlerin sayısı da iki kat artış göstermiştir.

Bu hastalığı dikkat çeken en önemli tarafı ise, hastalığa yakalanılma sebepleri arasında, cerrahi müdahaleler sonrası bu vakıa ya yakalanılması da bulunmaktadır. Diğer hastalıklarla da etkileşimli bir biçimde de ortaya çıkabilen sepsis hastalığı, daha çok, aids, meme kanseri, bağırsak ve prostat gibi diğer hastalıklarla birlikte ölüme de sebebiyet verdiği gözlenmektedir.

Sepsis hastalığının yaygınlaşma nedenleri

  • Tedavilerde kullanılan ilaçlara karşı, enfeksiyonların daha dirençli hale gelmesi
  • Hastalıklarda uygulanan cerrahi müdahale ve diğer tıbbi müdahalelerin çok fazla sıklıkla gerçekleşmesi
  • Tedavilere başlamak için bazı ülkelerde yeterli imkanların bulunmaması
  • Tedavilere zamanında başlanmaması
  • Yetersiz ve sağlıksız beslenme 
  • Teşhisin zor olması

gibi faktör, bu hastalığın yaygınlaşmasına neden olan faktörleri arasında yer almaktadır.

Özellikle uzmanlar tarafından verilen önemli bilgiler, bu hastalığın sebepleri arasında bilinçsizce kullanılan antibiyotikler bulunmakla birlikte, bu sebep dolayısı ile vücutta bulunan yabancı mikro organizmaların gelişim göstermeye başlaması ve erken yaşlardan itibaren, GDO lu besin tüketimi ve antibiyotik içeren et ürünleri tüketimi, hastalığa yakalanma riskini de arttırıyor.

Bu hastalığın teşhisi ise diğer hastalıklara göre daha zor olduğu için geç teşhis sonucu tedavide geç kalınması ve küçük yaşlarda bu hastalığın bulgularının çok belirsiz olması ölüm oranının artması sebepleri arasında gösterilmektedir.

Sepsis hastalığının belirtileri diğer hastalık belirtileri ile benzerlik gösterdiği içinde gerekli tanıların koyulması biraz zorlaşmaktadır.

Şunu belirtmekte de fayda var ki, bu hastalık sadece enfeksiyon kaynaklı olarak görülmez, kişinin bağışıklık sistemi ve yaşam biçimi de, yakalanacağı her hangi bir hastalık sonrasında sepsise yakalanmasına sebep olabiliyor.

Bu durumun doktor hatası veya yanlış teşhis şeklinde değerlendirilmesi ise son derece yanlış olan düşünceler arasındadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı