şeker hastalığı
Genel Sağlık

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? My rating: 5 out of 5

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı, bir diğer adı diyabet; günümüzde insanlar arasında en sık görülen hastalıklardandır, ölümcül hastalıklar dışında dünyanın en çok görülen rahatsızlıklarından birisidir. Diabetes Mellitüs olarak da bilinen bu hastalık sağlıklı bir insan açlık kan düzeyinin üstünde veya altında kan düzeyi görülmesi gibi bir durum sağlamaktadır.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu durum, kan tahlili glukoz sayısının normalin üzerinde çıkması ve sonuç olarak normalde şeker içermemesi gerekmesine rağmen idrarda şekerin ortaya çıkmasıdır. Farklı çeşitleri bulunan bu hastalık günümüzde uluslararası şekilde her 11 yetişkinden birinde görülmektedir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığında insanlarda genellikle üç temel belirti bulunur. Bunlardan ilki yemek tüketiminin fazla olması, ikincisi doymama hissi ve üçüncüsü ise çok sık idrara çıkma isteğidir. Bu durumun ardından çok fazla su içme isteği ortaya çıkar ve diğer belirtiler arasında ise istemsiz kilo kaybı, yaraların geç iyileşmesi, ağızda aseton kokusu oluşması, ayak uyuşması, bulanık görme ve halsizlik olarak ortaya çıkar.

Şeker Hastalığı Neden Oluşur?

Genel araştırmalar şeker hastalığının altında genetik ve çevresel faktörlerin yer aldığını ortaya koymuştur. Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet olarak iki farklı türü bulunan bu hastalığın etmenleri farklılık gösterir.

Tip 1 diyabet rahatsızlığının nedenleri arasında genellikle genetik faktörler ortaya çıkmakta birlikte insülin hormonunun üretimini gerçekleştiren pankreas organı virüs ve aksaklıklar nedeniyle zarar görür.

Tip 2 diyabet hastalığının nedenleri arasında ise ilerleyen yaş, çok fazla stresli yaşam, gebelik sırasında gestasyonel diyabet, hareketsiz yaşam tarzı, aileden gelen diyabet rahatsızlığı veya obezite bulunabilir.

diyabet

Şeker Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Şeker hastalığında;

  • İlk olarak görülen Tip 1 diyabet; genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar. Mutlak şekilde gündelik olarak dışarıdan insülin alınması gerekir.
  • Tip 2 diyabet türünde ise hücreler kan şekerini düzenleyen insülin karşısında duyarsız bir hale gelir.
  • Latent Autoimmune Diabetes in Adult ise bir çeşit şeker hastalığı olarak ilerleyen yaşlarda görülür. İnsüline bağımlı bir diyabet hastalığı oluşturur.
  • Maturity Onset Diabetes rahatsızlığı ise Tip 2 diyabet türüne çok benzer bir rahatsızlık gösterir. Ancak bu tür erken yaşta görülmektedir.
  • Ayrıca gebelik sırasında yanlış beslenme ve dikkat edilmemesi gibi durumlarda ortaya çıkan gestasyonel diyabet ve yine halk arasında gizli şeker olarak bilinen pre-diyabet gibi türler de yer alır.

Şeker Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?

Diyabet hastalığında tanı konulabilmesi için öncelikle açlık kan şekeri ölçümü ve sonrasında ise şeker yükleme testi olarak bilinen testler gerçekleştirilir. Açlık kan şekerinin normal değeri 70-100 mg/Dl arasında olmakla birlikte 126 mg/Dl üstünde olursa diyabet tanısı koyulabilir.

100-126 değerleri arasında görülen ölçümler sonrasında 2 saat sonra kan şekeri tekrar ölçülür ve 200 mg/Dl üzerinde değer görüldüğünde ise diyabet hastalığı ortaya çıkar. Eğer değer 140-199 mg/dl arasında ise gizli şeker adı verilen rahatsızlık ortaya çıkar.

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tip 1 diyabet tedavisi gerçekleştirmek için tıbbi beslenme tedavisinde titizlik ve gündelik insülin tedavisi gerekmektedir. Sürekli diyetisyen kontrolü ve karbonhidrat miktarının en düşük olduğu diyet tedavi sağlanır.

Tip 2 diyabet tedavisinde ise bireylerde beslenme düzeninin dışında hücrelerde insülin hormonuna olan duyarlılığı artırmak için oral anti-diyabetik ilaçlar kullanımı tercih edilir.

Diyabet hastalarının özellikle kan şeker seviyelerine sürekli bir şekilde dikkat etmesi ve beslenme düzeni için diyetisyen kontrollerini aksatmaması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir