Genel Sağlık

Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

​​​​​​Sedef hastalığı, deri hastalıkları arasında en önemlilerinden olup tekrarlayan ve sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın sebebi kesin olarak Sağlık kuruluşları tarafından bulunamamıştır. Ancak Bağışıklık sisteminin anormal çalışması ile ilgili bireyin bağışıklık sisteminde oluşan dengesizlikten kaynaklanır. Bu dengesizlik, derideki hücrelerin hızla yayılmasına sebep olmaktadır. Ve sedef hastalığının toplumda görülme oranı %1 ile %3 arasında değişmektedir.

 Stres’ in bu hastalık üzerinde etkisi olduğunu belirten uzmanlar, anormalliğin derideki mikrobik bazda bulunmayan iltihaplanma ile hastalığın ilerlemesine yol açtığı kanaatindedirler. Lekeler, çoğunlukla kaşıntısız olduğundan hasta bireyleri yalnızca görünüş açısından rahatsız etmektedir.

 Sedef Hastalığının Tedavi Yöntemleri

 Sedef hastalığı, ilaçla geçse bile belli bir süre sonra yeniden ortaya çıkabilir. Bazı bireylerde sedef hastalığı bir eklem iltihabı ile birlikte görülmektedir. Bu hastalık ömür boyu bir kaç tane cilt lekesi ile sınırlı kalabileceği gibi tüm vücuda yayılıp diğer hastalıklara kadar gidebilmektedir. Kalıtsal etkilerin sedef hastalığında belirleyici bir rol aldığı kabul edilmektedir.

 Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür?

 Sedef hastası olan kişilerin yakın çevrelerinde bulunan (Kan bağı ya da iki dereceden) akrabaları içinde hastalanma olasılığı öteki kişilerden daha yüksektir. Sedef hastalığı olanların akrabalarının yüzde 6’sında hastalık, başlama evresindedir. Sedef Hastalığı çocukluk ve yaşlılık dönemindeki bireyler arasından ender olarak ortaya çıkmakla birlikte çoğunlukla 20 ile 50 yaş arasındaki kişilerde başlar.

 Sedef Hastalığının En Bilindik Sebebi

 strestir. Çünkü hayatı tamamen stresli olaylarla, vakalarla geçen kişilerin bu rahatsızlığa daha kolay bir şekilde yakalanmaları bilimsel olarak da tespit edilmiştir. Hayatı boyunca ya da uzun yıllar boyunca alkol tüketen bir kişinin sedef rahatsızlığına yakalanması da muhtemeldir. Bir nevi kişinin ruhunda barındırmış olduğu sıkıntıların dışa yansımasının göstergesi sayılabilir sedef rahatsızlığı.

 Belirtileri sağlığı yaşı ve yaşam tarzı, çeşitliliği yaygınlığı ve hastanın bu hastalık ile gördüğü tedaviler varsa bunlar göz önünde bulundurularak gerekli planlamalar yapılır.

 Sedef hastalığında aslında bu rahatsızlıklar ciltteki anormalleşmeler ortaya çıktıktan sonra birey rahatsızlığın farkına varır.

 Sedef Hastalığının Tedavisi

 Tedavisi

 Tedaviye başlanmadan önce hasta olan kişinin görüşünün alınması ve kendisinin tedaviye bilerek, isteyerek onay vermesi gerektiğinin kendisine açıklanması gerekir.

 Nemlendirici kremlerin, merhemlerin cilde uygulanarak sertleşmiş tabakaların giderilmesine ve kaşıntıların kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Krem, losyon direk deriye uygulanan ilaçlı tedavide en sık kullanılan yöntemdir. Sedef hastalığına insan vücudunun meyilli olması aslında kişinin ölene kadar yaşayacağı bir durumdan ibarettir. Sedef hastalığının tedavisinde ağızdan ilaç verme ya da enjeksiyon tedavisi yöntemleri uygulanabilir.

 Yazının başında da belirtildiği gibi D vitamini ya da kalsiyum bakımından zengin olan yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi sedef hastalığına iyi gelecektir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber sedef hastalığının olduğu bölge aslında lokal anestezi şeklinde lazer tedavisi ile daha da iyileştirici bir hale gelebilmektedir.

 Son zamanlarda sedef hastalığında kullanılan tedavi biçimlerinden birisi de kömür katranıdır. Kömür katranının, sedef hastalığı olan bölgeye uygulanması ile daha iyi bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı