Genel Sağlık

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir? Tanı Ve Tedavi

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen çok ağrılı şekilde seyreden bir hastalıktır. Sağlıklı bir insanın karaciğeri her gün yaklaşık 1 litre safra salgılaması yapar. Safra bağırsaklarda vitaminlerin emilmesini sağlamak gibi birçok farklı fonksiyonda fayda oluşturur.

Vücutta salgılanan safra, karaciğerden başlayarak midenin devamında onikiparmak bağırsağına doğru ilerler. Bu noktada safra kesesi içerisinde biriken safra, suyu emildikten sonra daha yoğun bir hale gelir. Bilhassa yağlı yiyecekler veya bazı gıdaların tüketimi ardından safra kesesi kasılır ve yoğunlaşan safra onikiparmak bağırsağına ilerler. Normal koşullarda belirgin bir karışıma sahip olarak akışkan konumda bulunan safra, içindeki herhangi bir bileşenin artışı ya da azalması dolayısıyla akış mekanizmasında bozulma ortaya çıkarır.

Safra akışkanlığında ortaya çıkan bozulma, tortu bırakan bir hal görülmesine neden olur. Ortaya çıkan bu tortu durumu uzun süre damar yolu ile beslenen kişilerde ve açlık halleri gibi durumlarda safra çamuru olarak bilinen çökeltiler sayesinde safra taşı oluşumunu tetikler.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesinde belirtilen şekilde bu taş oluşumu başladıktan sonra kaç adet taş bulunduğu ve ne kadar büyük olduğu bilinmeden ilk etapta bir belirti ortaya çıkarmaz. Çoğu zaman uzun dönem fark edilmeyen safra kesesi taşı bazı acil testler ve ameliyatlar sırasında fark edilebilir.

Safra kesesinde bulunan ve yerçekimi etkisi ile hareket eden taş, kesenin çıkışını tıkar ve boşalma sıkıntısını ortaya çıkarır. Eğer bu taş hastalık sırasında ana safra kanalına düşerse, işte bu noktada safra kesesi taşı belirtileri görülür.

Ortaya çıkan belirtiler arasında özellikle karın ağrısı, kahverengi veya kırmızı renkli idrar, kusma, ateş, bulantı ve sarılık gibi noktalar ortaya çıkarır. Bu süreç tıkanma sarılığı olarak adlandırılır. Süreç içerisinde diğer safra kesesi taşı belirtileri arasında enfeksiyon sıkıntısı da yer alırsa, tehdit oluşturan bir problem görülebilir.

Safra taşı ile birlikte enfeksiyon ortaya çıktığında, bu durum kolanjit olarak adlandırılır. Kolanjite benzer safra kanalına düşen taş, pankreasta akut pankreatit nedeni oluşturabilir. Bu gibi durumlarda yaşanan bu enfeksiyon hastalıkları, insan hayatını çok olumsuz şekilde etkileyebilir.

Safra Kesesi Taşları Başka Rahatsızlıklar Oluşturur Mu?

Safra kesesinde oluşan taşlar nedeniyle safra kesesi iltihabı oluşabilir. İlerleyen süreçte pankreas iltihabı görülebilir. Yoğun ağrılar yaşanarak, bazen iltihaplı durumlarda yüksek ateş ve ağrı atakları ile karşılaşılabilir. Bazen büyük boyutlu bir taş, safra kesesi duvarında delik açarak, bağırsağa geçiş gerçekleştirebilir ve bağırsak tıkanması gibi komplikasyonlar gösterebilir. Çok uzun yıllar fark edilmeyen veya üstüne gidilmeyen bu rahatsızlıklar kronik şekilde kanser riskine kadar ulaşabilir.

Safra Kesesi Taşlarında Teşhis Nasıl Sağlanır?

Kadınlarda daha çok rastlanan bu rahatsızlık, özellikle ilerleyen yaşlarda ve çok doğum yapmış olmak durumunda veya fazla kilolu olma durumunda görülebilir. Hastalık tanısı tipik bir muayene sağlandıktan sonra idrar, kan ve dışkı tahlilleri sayesinde gerçekleştirilebilir.

Tam bir tanı konulabilmesi için ultrasonografi muayenesi gerekli olabilir. Bu sayede tam bir tanı elde edildikten sonra gerekirse MR gibi uygulamalar ve endoskopik girişimler ile safra kesesi ameliyatı ihtiyacı belirlenebilir.

Safra Kesesi Taş Tedavisi

Safra kesesinde oluşan taşların tedavisi ve komplikasyonların ortadan kaldırılması için safra kesesi ameliyatı yapılabilir. Sıklıkla kullanılan yöntem laparoskopik ameliyatlar olmakla birlikte çok düşük oranda açık ameliyat yapılır. Eğer karın içerisinde daha önceki ameliyat yapışkanlıkları veya ataklar bulunuyorsa, açık cerrahi seçilebilir.

Ameliyat sonrasında kısa sürede bir tedavi ile iyileşme sağlanabilir. Bazı hastalar ilk aşama tedavileri geciktirdikleri için ameliyat gerektiğinde diyabet ve benzeri sorunlar göz önüne alınarak, cerrahi girişim hazırlıkları sağlanır.

Diğer sağlık yazılarımızı okumak için tıklayınız

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı