Genel Sağlık

Romatizma nedir?

Romatizma nedir? Romatizma, sanılanın aksine sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilen, kemik ve eklemleri ilgilendiren hastalıkların çoğunu kapsayan genel bir hastalık tanımıdır. Halk arasında çoğu zaman iltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olmak üzere ikiye ayrılır fakat bilinmesi gereken romatizmanın daha bir çok alt türü olduğudur. Romatizmanın kişide oluşma nedenlerine hava olayları kesinlikle tek neden olarak gösterilemez. 

İlk olarak bilmemiz gereken, romatizmanın tek bir hastalık değil, kemik ve eklemlerle alakalı birçok hastalığı ilgilendiren genel bir tanım olduğudur. Eğer erken teşhis edilip tedavi edilmezse kısa sürede ilerleyip kemik ve eklem sağlığı üzerinde hareket kısıtlığına varan olumsuzluklara yol açabilir. Tedavi edilmesinde diğer çoğu hastalık gibi erken teşhis oldukça önemlidir. 170’den fazla tanımlı romatizma hastalığı bulunmaktadır ve Türkiye’de yaklaşık her 200 kişiden biri bu hastalıklardan muzdariptir. Bu da Türkiye üzerinde yaklaşık 450-500 bin kişilik bir kitlenin romatizma hastası olduğunu göstermektedir.

Romatizma Belirtileri Nedir?

Kemik ve eklemleri derin bir biçimde etkileyen romatizmal hastalıkların en sık görülen belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Sabah yeni uyanıldığında hissedilen eklem ağrıları ve harekette güçlük çekme 
 • Hareketsiz durulduğunda kendini hissettiren veya artan eklem ağrıları 
 • Ağızda oluşan yaralar 
 • Bel ağrıları 
 • Halsizlik 
 • Kaslarda hissedilen güçsüzlük (genellikle el ve ayak)  
 • Sebepsiz yere ortaya çıkan ateş ve şiddetli karın ağrıları 
 • Görmede bozukluk ve güçlük çekme, gözde oluşan iltihaplanmalar ve kızarıklıklar 
 • Şiddetli bir şekilde hissedilen nefes darlığı 
 • Ciltte oluşan lekeler, bezeler 
 • Nörolojik şikayetler 

Romatizma Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Romatizmal hastalıklara neyin neden olduğu hala tam olarak bilinmese de büyük bir çoğunluğunun genetik geçişli olduğu düşünülmektedir. Genetik faktörlerin dışında yaşanılan kaza ve travmalar, aşırı kilo, aşırı stres, alkol ve sigara kullanımı, yetersiz ve kalsiyum açısından eksik beslenme, yeteri kadar güneş ışığı almama gibi nedenlerde romatizmaya sebep olarak gösterilebilir. 

Romatizma Nasıl Teşhis Edilir?

Romatizmanın teşhisinde en önemli detayları hasta kendisi doktora verir. Doktor hastanın şikayetlerinden ve hastalık hikayesinden yola çıkarak gerekli fiziki muayeneleri yapar, testleri ister. Eğer doktor hastada kesin olarak bir romatizmal hastalığın varlığından şüpheleniyorsa, hastalığın alt türünü belirleyebilmek için bazı başka laboratuvar testleri isteyebilir. Bu testler biyopsi ile alınan dokunun incelenmesi, kan ve idrar testleri, kalsiyum ölçümü ve diğer immünolojik testler olabilir. 

Romatizma Tedavisi Nedir? 

Teşhis konulduktan sonra hastanın durumuna bağlı olarak gerekli ilaç tedavisi uygulanmaya başlanır. İlk amaç semptomları gidermek, hastayı günlük yaşantısında rahatlatmaktır. Bu ilaçlar bunu yaparken aynı zamanda hastalığın ilerleyişine de olumlu etki ederler. Eğer gerekli görülürse doktor tavsiyesiyle lokal tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Tedavide en önemli detay doktorun size önerdiği tedavi planına uymak, ilaçları düzenli bir biçimde kullanmak ve vereceği tavsiyeleri dinlemek olacaktır. 

Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar? 

Eğer kemik ve eklem sağlığı ile alakalı şikayetleriniz varsa ve kendinizde romatizmal bir hastalığın varlığından şüphe ediyorsanız hastanelerin romatoloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Romatolog hekimler şikayetlerinizi dinleyecek, sizin için gerekli teşhis ve tedavi yöntemlerini uygulayacaklardır.  

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı