Genel Sağlık

Reflü Nedir? Reflü’nün Tedavisi

                Reflü Nedir?

                Diğer bir adı ile asit reflüsü olan bu hastalık mide içerisindeki sıvının yemek borusuna doğru yönelmesidir. Mide içerisinde meydana gelen sıvı birikmesi asit içeriği nedeni ile yemek borusuna zarar verebilir. Bu zarar sonucunda yemek borusunda çeşitli problemler oluşur. Bu nedenle ilgili hastalık mutlaka tedavi edilmelidir.

                Reflü nedir? Reflü’nin tedavisi nasıldır? Sorusuna ilk cevap mideyi kapsayan bir rahatsızlık olması nedeni ile diyet uygulanmalıdır. Mide asidi nedeni ile yemek borusu bir süre sonra zarar gördüğü gibi kişinin de normal hayatının gidişatına da engel olur. Reflü rahatsızlığı olan kişilerde uzandıkları anda rahatsızlanır. Yemek borusuna kaçan mide sıvısı ağıza kadar ulaşır.

                Reflü hastalığında bir önemli durum ise hastalığın tedavisinin hayat boyu devam etmeye kadar ulaştığıdır. Eğer bir süre ilaç kullanılır ve uygun beslenme sağlanır ise yemek borusundaki tahribat giderilir. Fakat tedavinin bırakılması sonucunda ise birkaç ay sonra tekrar aynı durum söz konusu olabilir.

                Reflü Hastalığında Cerrahi Tedavi

                Reflü hastalığı mide de ilerleyen ve büyük sıkıntılara neden olabilir. Aynı zamanda yemek borusu içinde büyük bir tehlikedir. Yemek borusunu bir süre sonra tahrip eder. Bu nedenle de önlem alınmalı ve uzman bir doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

                Cerrahi olarak tedavi edildiği gibi ilaç ve diyet ile de tedavisi mümkündür. Fakat diyete ömür boyu devam etmek gereklidir. Bir süre yapılan dikkatli diyet ve ilaç kullanımı tedavide kesin sonuç vermeyecektir. Bu nedenle cerrahi yöntem de tercih edilebilir. Cerrahi tedavisinde ise farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Erken dönemde mide kanaması, dalak ve yemek borusunda tahribat gibi sıkıntılar meydana gelebilir.

                Reflü Nedeni?

                Reflü hastalığında neden olarak midenin genel yapısını bozulması olarak değerlendirilebilir. Yemek borusunun kendine özgü kıskaç özelliğinin bozulması da reflüye neden olur. Ayrıca bazı hastalıklar da reflüye neden olur. Örneğin mide boşalması hastalıkları ve yemek borusunda kasılma uzun sürdüğünde ise bu hastalığıa neden olur. Bu fonksiyon bozuklukları nedeni ile yemek borusuna ulaşan mide asidi şikâyetlerin oluşmasına neden olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı