Reflü İlaçsız Nasıl Geçer?

Reflü günümüzde her yaştan kesimde görülen can sıkıcı ve ciddi bir sağlık problemidir. Son yapılan araştırmalara göre toplumun yüzde 20’sinde görülmektedir. Peki, reflü nedir? Ne den olur? İlaçsız Tedavisi mümkün mü? Sorularına bir bakalım;

 Reflü Nedir?

 Halk arasında bilinen tanımı ile reflü, mide de yenilen yemeklerin oluşturduğu asidin “özefagus” yani yemek borusuna, hatta ağza kadar geri gelmesi ile baş gösteren sağlık sorunudur.

 Midede oluşan asidin, yemek borusuna uzun süre temas etmesi, yemek borusunda ciddi tahrişlere neden olmaktadır. Bu tahriş sonucunda da yemek borusu kendini koruma özelliğini kaybetmekte ve bunun sonucunda da reflü oluşmaktadır.

 Reflünün Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

 Yemek borusunda oluşan hasar ile reflü oluşmasından sonra, midede yanma ekşime gibi şikâyetler baş göstermeye başlamaktadır.

 Reflünün başka bir sebebi de; Yemek borusunun alt kısmında bulunan sfinkter adı verilen kastan oluşmuş bir kapak bulunmaktadır. Bu kapak midedeki asidin yemek borusuna geri kaçmasına engel olmaktadır. İşte bu kapakçığın gevşemesi ve görevini yerine getirememesi ile midedeki asit, yemek borusuna doğru geri gelmekte ve reflü hastalığı oluşmaktadır. Bir diğer reflü oluşum sebebi ise, kötü ve hatalı beslenme alışkanlığı olarak bilinmektedir.

 Reflü Belirtileri Nelerdir?

 Reflü belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir, ancak yaygın olarak görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 Midede yanma hissi, mideden ağza ekşi su gelmesi, karın şişliği, kilo verme, gaz sıkışması, ağız kokusu ve Farenjit gibi solunum yolu hastalıkları olarak görülmektedir. Ayrıca göğüs ağrısına bağlı olarak, nefes almada güçlük yani nefes darlığı yaşanmaktadır. Bazı hastalarda da midede oluşan ekşi suyun ağza gelmesinden dolayı kusmalar görülebilmektedir.

 Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 Düzensiz ve kötü beslenme alışkanlığından dolayı ortaya çıkan reflünün belirtilerini yavaşlatabilmek için tercih edilmesi gerekenlerin başında, mide asidini yükseltmeyecek gıdaların tüketimi gelmektedir. Havuç brokoli patates gibi yiyecekler reflüye iyi gelmektedir. Ayrıca su tüketiminin de artırılması gerekmektedir.

 Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

 Sağlıksız beslenme kaynaklı ortaya çıkan reflünün tedavisi için birçok yöntem kullanılabilmektedir. Bunların en başında mide asit düzeyini dengede tutmak için kullanılan mide koruyucuları ve sindirime yardımcı ve gaz çıkışını sağlamak amacıyla doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

 Reflü İlaçsız Nasıl Geçer?

 Öncelikle reflü teşhisi konmuş bir hastanın, içinde bulunduğu hastalığın neden oluştuğunu çok iyi bilmesi gereklidir. Örneğin kötü beslenme alışkanlığından, gereksiz yemek yeme eyleminden dolayı oluşmaktadır. Bu nedenle hastanın gereksiz şekilde fazla yemek yemeyi bırakması gerekmektedir. Az yemek yiyip açlık da çekilmemeli, çok yemek yiyip mide sınırları da zorlanmamalıdır.

 Mide asit miktarını artıracak turşu, kafeinli ve gazlı içecekler, yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunların aksine mideye iyi gelecek, sindirimi kolay ve yumuşak yapılı yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir.

 Su tüketim miktarı, günde en az iki buçuk litre olacak şekilde artırılmalıdır. Uyumadan hemen önce yenilen yemekler unutulmalı, uyku ile son yenilen yemek arasında en az 4 saat olmalıdır. Yastık kullanım yüksekliği 30 santimetre olarak ayarlanmalıdır. Spor yapılmalı, fazla kilo verilmeli ve vücudu sıkacak dar giysiler (korse vb.) giymekten kaçınılmalıdır.

 Reflünün ilaç kullanılmadan atlatılabilmesi için yapılacak en önemli şey ise. Bütün bu sıralananların bir süre uygulandıktan sonra bırakılması değil, yaşamın bir parçası haline getirilip, sürekli uygulanması gerekmektedir.

Hakkında: Saglık Sitem

Kontrol Ediliyor

safra kesesi taşı belirtileri

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Ameliyatı

Safra Kesesi Safra kesesi, sindirim sisteminde armut şeklinde bir organdır. Vücuttaki yağların parçalanmasına yardımcı olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.