Kategoriler: Vitaminler

Probiyotik Nedir? Probiyotikler ne işe Yarar?

Probiyotikler, söz manası “yaşam için”dir (1). Ağız yolu ile kâfi ölçüde alındığında kişinin sıhhati ve fizyolojisi üzerine olumlu manada tesirler yapan, faydalı mikroorganizmalardır. Rus araştırmacı Metchnikoff yıllar evvel Bulgar köylülerinin daha uzun yaşadığını fark etmiş ve bunu araştırdığında bu insanların bol ölçüde yoğurt tükettiklerini görmüş, yoğurdu incelediğinde canlı bakterilerle karşılaşmış ve bunlara Lactobacillus bulgaricus ismini vermiştir (2). Günümüzde en yaygın olarak kullanılan probiyotikler Laktobasillerdir (3). Laktobasiller bebek mamalarında, probiyotik ekli sütlerde ve çeşitli farmasötik preparatlarda probiyotik olarak bulunabilmektedirler (4).

Probiyotikler hangi besinlerde bulunur?

Fermente süt eserlerinde kültür yahut ek edilmiş biçimde:

– Yoğurt, – Fermente süt – Peynir – Ayran – Tereyağ

Bebek süt yahut mamasında

Meyve sularına ek edilmiş halde

Dondurmada

Margarinlerde

İlaç kapsüllerinde

Kaşelerde toz biçiminde

Hangi bakteri cinsleri faydalı tesirlidir? (Etiket bilgisinde olması beklenen bakteri suşları)

Bifidobacterium tipleri

Lactobacillus çeşitleri

Streptococcus thermophilus

Probiyotikler her gün alınmalı mıdır?

Probiyotikler süreksiz kolonizasyona neden olduklarından her gün sistemli alınması gerekir. Sistemli probiyotik kullanarak bağırsaktaki ziyanlı bakterileri denetim altında tutmak mümkündür. Antibiyotik kullanımı bağırsaklarda faydalı bakteri çeşitlerinin sayısının azalmasına sebep olmaktadır. İlaç kullanımında diyetisyeninize danışınız.

Bilinçsiz probiyotik kullanımı ve hastalık durumunuza bağlı olarak ishal ataklarına sebep olabilmektedir. Tavsiye edilenin dışında kullanım sonunu aşmayınız.

Kabızlık (konstipasyon), ishal (diyare), hazımsızlık, şişkinlik üzere sindirim sistemi rahatsızlıklarında tedavi edici tesirleri vardır.

Alerjik hastalıkların tedavilerinde kullanılır. Hamilelere ve yeni doğan bebeklerine Lactobacillus rhamnosus GG verildiğinde plasebo verilenlere nazaran atopik egzemada %50 oranında azalma olmuştur (5). Laktaz enzimi yetersizliğine bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıklarda (laktoz intoleransı), rahatlatıcı tesirleri bulunmuştur.

Irritabl barsak sendromu (IBS), Helicobacter Pylori’ye bağlı peptik ülserler, gastrit, ülseratif kolit tedavilerinde, kolon kanserini (6) önlemede tesirlidir.

Neonatal nekrotizan enterokolit (NEK) yenidoğan periyodunun, sebebi bilinmeyen önemli bir gastrointestinal sistem hastalığıdır (7). Lin ve ark. (2005) 180 çalışma kümeli ve 187 denetim kümeli bir çalışmada tek başına anne sütü ile beslenen kümeye nazaran, anne sütü yanında Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterim infantis içeren bir mama ile beslenen bebeklerde nekrotizan enterokolit sıklığının %63 oranında azaldığı gösterilmiştir (8).

Kolon kanserini önlemede probiyotik tedavisinin denetimli gerçekleştirilmesi ile kollayıcı tesirleri görülmüştür. Yanlışsız bakteri profili seçmek süreçte güzelleştirici tesirler göstermiştir (9).

Kaynakça;

Kaur IP, Chopra K, Saini A. Probiotics: potential pharmaceutical applications. Eur J Pharm Sci 2002;15(1):1-9.

Yağcı, R. V. (2005). Probiyotik ve Prebiyotikler. Yeni Gastroenteroloji. 9(4): 223- 225.

Gürsoy, O., Kınık, Ö. ve Gönen, İ.(2005). Probiyotikler ve Gastrointestinal Sıhhate Tesirleri. Türk Mikrobiyol Cem Mecmuası. 35: 136-148.

Pereira, I. A. D., Mccartney, L.A. and Gibson, R.G. (2003). An in vitro study of the probiotic potential of a bile- salt-hydrolyzing lactobacillus fermentum strain, and determination of its cholesterol- lowering properties. American Society for Microbiology. 69 (8): 4743-4752

Lodinova-Zadnikova R, Cukrowska B, TlaskalovaHogenova H. (2003). Oral administration of probiotic Escherichia coli after birth reduces frequency of allergies and repeated infections later in life (after 10 and 20 years). Int Arch Allergy Immunol. 131(3): 209-211.

Özden, A. (2005). Gastrointestinal Sistem ve Probiyotik-Prebiyotik-Sinbiyotik. Yeni Gastroenteroloji. 9(3): 124-133

Ceylan, A., Arslan, Ş., Kırımi, E. ve Öner, F. A. (1998). Nekrotizan enterokolit: Patogenez, Teşhis, Tedavi ve Yeni Görüşler. Van Tıp Mecmuası. 5(1): 188-193.

Lin, H. C., Su, B.H., Chen, A. C., Lin, T. W., Tsai, C. H., Yeh, T. F. and Oh, W. (2005). Oral probiotics reduce the incidence and severity of necrotizing enterocolitis invery low birth weight infants. Pediatrics; 115 (1): 1-4

Özden, A. (2007). Yoğurt ve Sağlıklı Ömür. Aktüel Gastroenteroloji. 11(3): 166- 178.

Saglık Sitem

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Saglık Sitem

Son Gönderiler

Suni Sancı ile Doğum

                Suni sancı ile doğum, anne adayı kadınlar tarafından oldukça merak edilmekte olan bir…

4 ay önce

Lazerle Selülit Tedavisi

            Selülit, günümüzde özellikle de birçok kadının şikayetçi olduğu bir problem olarak kaşımıza çıkıyor. Selülit,…

5 ay önce

Kalp Kası Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

            Kalp kası kalınlaşması halk arasında pek bilinmemekte olan bir rahatsızlık olsa da çok ciddi…

6 ay önce

Gebelik ve Emzirme Döneminde Koronavirüs

*Tüm dünyada salgın şeklinde görülen covıd-19'un yol açtığı enfeksiyon, solunum problemleri başta olmak üzere, öksürük,…

6 ay önce

Göz kapağı düşüklüğü için ameliyatsız bir çözüm var mıdır?

Göz kapağı düşüklüğünde, düşüklük eğer çok ileri seviyede değilse plazma tedavisi ile iyi sonuçlar alınır.…

6 ay önce

Sıcak kemoterapi nedir?

Günümüzde, pek çok farklı yöntem kanser tedavisinde kullanılmakta olup gelişen yeni tedavilerle yüz güldürücü sonuçlar…

6 ay önce

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.