Anne & BebekKadın Sağlık

Perinatoloji Ve Riskli Gebelik

Riskli gebelik, gebelik dönemi içerisinde tehlikeli durumları önceden belirlemek ve bu bağlamda gebelik takibini gerçekleştirerek tedavi planlamak için günümüz teknolojisi ile belirli bir çalışmalar yapılmaktadır. Örnek olarak bu konuda perinatoloji önemli alanlardan birini oluşturmaktadır. Genellikle gebelik sırasında maternal hastalıklar yaşanması veya fetal anormallikler görülmesi yüksek risk oluşturabilir. Bu bağlamda öncelikle perinatoloji nedir sorusunun cevaplanması ve sonrasında ise riskli gebelik kavramının açıklanması gerekir. 

Perinatoloji Nedir?

Hamilelik planlı bulunan ancak risk faktörleri yaşayan anne adaylarının gebelik sürecinde dikkat etmesi gerekir. Bu bağlamda perinatoloji anne adayı için çok önemli bir bölümdür. Bu nedenle öncelikle perinatoloji nedir sorusunun cevaplanması gerekir. 

Perinatoloji, riskli etmenler bulunan ve gebelik planlaması gerçekleştiren anne adayları için hem hamilelik süreci dahilinde hem de perinatal dönem adı verilen doğum öncesi ve doğumdan sonraki ilk 4 haftalık süreçte fetüsün sağlık durumu ile ilgilenen ve risk faktörü bulunan anne adaylarında ki doğru yaklaşma planlayarak tedavi seçenekleri sunan bilim dalıdır. 

Perinatolog Nedir?

Perinatoloji önemli bir bilim dalı olmakla birlikte bu alanda hizmet veren tıp uzmanları perinatolog olarak adlandırılır. Yani perinatolog kadın hastalıkları ve doğum doktoru olmakla birlikte uzmanlığını bu dalın üzerinden aldıktan sonra perinatoloji yani riskli gebelik uzmanlığı eğitimini de almış kişidir. Uzmanlık 3 yıllık bir ihtisas eğitimi ile birlikte alınırken, risk faktörü bulunan gebeliklerde tanı, takip ve tedaviler konusunda bilgi birikimi elde edilir. Ayrıca perinatolog maternal-fetal tıp uzmanı olarak da adlandırılır. 

Riskli Gebelik Nedir?

Belirtildiği üzere perinatoloji bölümü riskli gebelik ile ilgilendiği için bu konuda da riskli gebelik nedir sorusunun cevaplanması gereklidir. Perinatolojinin temel alanını oluşturan riskli gebelik; anneyi, bebeği veya hem anneyi hem bebeği doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrasında risk içerisine sokabilecek bazı sorunların bulunduğu gebelik sürecidir. Genel kapsamda hamilelik sürecinde %6 gibi bir oran ile riskli gebelik ile karşılaşma ihtimali bulunmaktadır. 

Riskli gebelik için öncelikle belirli kriterler ve faktörler bulunmaktadır. Bu nedenle riskli gebelik nedir sorusunun cevabında yer aldığı üzere anne veya bebeği tehdit edebilecek bu faktörlerin de incelenmesi gerekir. Temel olarak bu faktörler aslında riskli gebelik belirtileri olarak da görülebilecek noktalardır. Bu faktörler arasında;

 • Hamile kalınan yaşın 17 altı veya 35 üstü olması, hatta özellikle 40 yaş üstünde olması,
 • Anne adayının yüksek tansiyon hastası olması,
 • Anne adayının şeker hastalığı bulunması,
 • Gebelik sırasında preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi ile karşılaşılması,
 • Sedef veya eklem romatizması gibi otoimmün hastalıklar bulunması,
 • Böbrek rahatsızlıkları bulunması,
 • Anne adayında daha fazla yük oluşturacak çoğul yani ikiz veya üçüz gebelik yaşanması,
 • Anne rahminde doğumsal kusur yer alması,
 • Bebeğin plasenta doğum girişini kapatması ve sezeryan gerekliliği,
 • HIV veya AIDS bulunması,
 • Tiroid rahatsızlığı bulunması,
 • Rahim ağzı yetmezliği yaşanması,
 • Bebek gelişimi ile ilgili problemler yer almaktadır. 

Genel kapsamda riskli gebelik belirtileri olarak sayılabilecek bu durumların gebelik öncesi, gebelik sırası ve gebelik sonrasında teker teker kontrol edilmesi ve daha önceden planlı bir gebelik sağlanması hem anne hem bebek sağlığı için önemlidir. 

Riskli Gebelik Muayene Ve Teşhisleri

Gebeliğin riski olması durumunda annede bulunan faktörler ve bebeği zor durumda bırakabilecek faktörler göz önünde bulundurulduğunda, mutlaka doğum öncesinden başlamak ile birlikte düzenli bir şekilde perinatoloji muayeneleri alınmalıdır. Gebeliğin riskli olması durumunda hem doğum öncesinde hem de doğum sırasına kadar olan süreçte yakın bir takip gerekecektir. 

Doktor bu süreç içerisinde hastada bulunan faktörleri göz önünde bulundurarak, muayeneler gerçekleştirir ve var olan durumların tedavisi ya da etkilerinin azaltılması için destek sağlar. Özellikle sağlıklı bir yaşam tarzı, doğru kilo alma miktarının belirlenmesi, egzersizlerin programlanması, psikolojik destek sağlanması ve duygusal rahatlamanın elde edilmesi için destek verilir. 

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır? Hamilelik Hesaplama

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı