Genel Sağlık

Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Panik Atak

Panik atak belirtileri, aniden ortaya çıkan ve tehlike boyutu tam olarak bilinmez olan korku nöbetleri olarak tanımlanır ve hemen herkeste görülebilir. Panik bozukluk durumunun uzun süreli devam etmesi olarak da açıklanabilirken teşhis sonrasında çeşitli yöntemlerle tedavisine başlanılabilir. Tek bir hastalık olarak belirtmek yanlış olacağı gibi depresyon hallerinde görülme ihtimali de çok daha yüksektir. Bununla birlikte kişinin devamlı olarak korku duyduğu durumlarla karşılaşması da panik atağı tetikleyebilir, korku hallerine göre panik atak seviyeleri de değişkenlik gösterebilir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak rahatsızlığı hakkında bilgi verildikten sonra süreçte nelerle karşılaşabileceği de bilinmelidir. Beklenmedik anlarda dahi olma ihtimali söz konusudur. Bir anlık olması kuvvetle muhtemeldir. Ancak kişinin his dünyasına göre çok daha uzun sürebilir. Öncelikli olarak kişide göğüs ağrısı hissedilirken kollarda uyuşma görülür. Nefes alma düzeni bir anda bozulurken kişide tansiyon yükselmesi ve buna bağlı olarak da baş dönmesi hissedilir derecede artar. Karın ağrısı ve mide bulantısı da sık görülen belirtilerinden birkaçıdır. Panik atak belirtileri arasında dengesiz hareketlerin yeri de büyüktür. Kişinin korku nöbetleri sırasında kendinden geçme hali de buna örnek olarak verilir.

Panik atak durumunun oluşmasıyla birlikte kişi öncelikli olarak vücut içerisinden belirtiler gösterir. Sonrasında çevre algısında meydana gelen bozulmayla birlikte fiziksel belirtilerde büyük oranda ortaya çıkar. Bulunulan ortamın bir anda kişi için kaybolması da etrafın çok daha değişik tanımlanmasını beraberinde getirebilir. Böylelikle gerçeklik algısının zarar görmesiyle kişinin bir anda kayması, düşmesi ya da bayılması da olabilecek durumlardandır.

Panik Atak Ne Kadar Sürer

Panik atak belirtilerinden birden fazlasının görülmesi ve bu süreçlerin sıklıkla yaşanması doktora başvurulması gerekli kılar. Bununla birlikte tedavi süreçleri farklılık gösterirken panik atak ne kadar sürer sorusu da korku seviyesine göre belirlenir. Ortalama olarak ifade edilmesi gerekirse 10 dakika boyunca kişinin panik atak nöbeti geçirmesi söz konusudur. Çok şiddetli ya da daha sakin olabileceği gibi bu sürenin altında olması da muhtemeldir. Hastanın kendine tam olarak gelmesi ve durumu fark etmesi ise yarım saati bulmaktadır. Sonrasında ise çoğunlukla kişinin kalp krizi geçirdiği görüşü hakimdir. Doktora gidilmesi ve testlerin yapılması ise böyle bir durumun gerçekleşmediğini ortaya koyar.

Panik Atak Tedavisi

Fiziksel etkilerle oluşabilse de doğrudan psikiyatrik bir rahatsızlık olan panik atak, mutlaka tedavi ettirilmesi gereken hastalık olarak da ifade edilir. Birçok açıdan bilinmezlerle doğru olması, ne zaman başlayacağı ve nasıl tepkilere neden olacağı büyük soru işaretlerini kaçınılmaz kılar. Hali hazırda ortada herhangi bir sorun olmadığı durumlarda da panik atak nöbetleri yaşanılabilir. Bununla birlikte çok sık tekrarlanması ya da giderek şiddetin artması da panik atak tedavisi olunmasını zaruri kılar. Kişinin her an panik atak beklemeye başlaması, her hareketinde panik atak nöbeti geçirdiği zannetmesi ise çok daha büyük sorunların habercisidir. Dinamik ya da analitik terapi tedavileri var olurken uzmanlar tarafından panik atak sorunlarının önemli bir düzeyde geçirilmesi sağlanır. Bununla birlikte antidepresan ilaç kullanımıyla da kişinin rahatlaması ve şiddetli panik atak nöbetlerini yaşamaması sağlanır. Bazı durumlarda 1 yılı aşan terapi tedavilerine de gerek duyulurken kişinin ruhsal anlamda çok daha rahat olabilmesinin yolları aranır. Özellikle sosyal fobilere sahip kişilerde panik atak çok daha yüksek oranda görülürken çeşitli etkinliklerle bu durumların üstesinden gelinebilmektedir. İlaç tedavisi özelinde ise herhangi bir uyuşturma ya da kişiyi halsiz bırakma durumları yoktur. Kişi, sağlıklı bir şekilde gündelik hayatına devam edebilir.

Bipolar Nedir? Bipolar Belirtileri ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir