Genel Sağlık

Orta Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Diğer adı ile akut otitis media olarak da bilinen orta kulak iltihabı kulak zarının hemen arka kısmında işitme ile alakalı küçük kemik yapıları içerisinde bulunan orta kulak kısmının bakteri veya virüs gibi faktörler nedeniyle enfeksiyon oluşturmasıdır. Bu enfeksiyon sürecini ortaya çıkararak, iltihaplanma ve sıvı birikmesi nedenleri ile genellikle kulak ağrısı ile birlikte ortaya çıkar. İltihap doğru tedavi edilmediğinde yaşanan çok uzun süre sıvı birikmesi, duyma kayıplarına ve farklı etkilere neden olabilir.

Orta Kulak Ve Çevre Yapısı

Vücudun önemli merkezlerinden biri olan kulak yapısı içerisinde orta kulak; çekiç, örs ve üzengi olarak bilinen küçük kemik yapılarını içinde bulundurur. Dış kulak yolundan kulak zarı ile ayrılan bu yapı içinde östaki borusu adı verilen bir yapı ile boğaza doğru açılır. İç kısmında hava basıncı düzenlenerek, salgılar temizlenir. Bu nedenle orta kulak iltihabı yaşandığında, adenoidler gibi kısımlarda da sıkıntı oluşabilir.

Adenoidler bağışıklık sisteminde önemli yapılar oldukları için iltihap durumu vücudun bağışıklığını etkileyen bir sorun ortaya çıkarabilir. Enfeksiyon durumunda östaki borusu, burun ve boğaza açıldığı için orta kulak sağlığı her noktada önem gösterir.

Orta Kulakta İltihaplanma Nedenleri

Orta kulakta yaşanan iltihap durumlarının temel nedenleri arasında enfeksiyonlar bulunur. Enfeksiyonlar arasında grip, soğuk algınlığı ve alerji gibi sıkıntılar boğaz ve östaki borusunun şişmesi gibi rahatsızlıklar kulakta iltihaba yol açabilir. Östaki tüplerinde üst solunum yolu enfeksiyonları yaşandığında ve iltihaplanma oluştuğunda, orta kulak içinde sıvı birikmesi yaşanır. Biriken bu sıvı virüs ve bakteriler nedeniyle kulakta enfeksiyon oluşturur.

Orta Kulak İltihaplarında Belirtiler

Orta kulak veya çevre yapısı nedeniyle virüs ya da bakteri ulaşımı sonucu oluşan iltihaplar bazı belirtileri ortaya çıkarır. Bu kapsamda orta kulak iltihabı belirtileri arasında öncelikle mevsimsel sıkıntılar yer alabilir. Zira üst solunum yolu enfeksiyonları sonbahar ve kış ayında daha çok görülecektir.

Her yaşta görülebilen bu rahatsızlık çocukluk döneminde daha çok görülmek ile birlikte 3 yaşından küçük çocuklarda %80 gibi bir oran üzerinden en az 1 defa yaşanabilir. İltihap durumunda belirtiler arasında özellikle enfeksiyonun hızlı bir şekilde başlaması ve yaşa göre değişen belirtiler yer alır.

Çocukluk döneminde görülen belirtilerde çok yoğun kulak ağrısı, uyuma problemleri, fazla ağlama, huzursuzluk, seslerde duyma problemi gibi sorunlar görülebilir. Ayrıca ateş, kulak akıntısı, iştahsızlık, baş ağrısı ve denge kaybı oluşabilir. Yetişkin rahatsızlıklarında ise orta kulak iltihabı belirtileri arasında net olarak kulak akıntısı, kulak ağrısı ve duyma kaybı ortaya çıkabilir.

Orta Kulak İltihabı Tanısı Nasıl Sağlanır?

İltihap tedavisine başlamadan önce doktor muayenesi sayesinde bazı yöntemler kullanılarak, öncelikle hastalık tanısı gerçekleştirilir. Fiziki muayene sonrasında kulak içyapısı incelemesi için otoskop ve ışık kullanılır.

Orta kulakta sıvı birikmesi ve enfeksiyon tespit edildikten sonra pnömatik otoskop ile kulak zarına hava üflenerek, sıvı miktarı tahmin edilir. Hatta timpanometri kullanılarak, kulak zarı hareketi ölçülür. Akustik reflectometry ile ses miktarı tespit edilerek, timpanosentez ile sıvı örneği alınarak tam kapsamlı tanı sağlanır.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Yaşa ve ortaya çıkan belirtilere göre orta kulak iltihabı tedavisi öncelikle ağrı kesici ilaçlar ve nemli bir bezle kulak ağrısı giderilerek sağlanabilir. Enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanılabilir. Reçete ile alınan antibiyotikler hekimin önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Çocuklarda orta kulak iltihabı tedavisi için sık sık tekrarlayan iltihaplara karşı kulak zarı üzerinde açıklık oluşturulmalı ve kulak tüpleri ile sıvı birikmesi önlenmelidir. Ayrıca hem çocuk hem yetişkinlerde risk faktörlerine göre su kullanımı, banyo, yaşam ortamı ve mevsim faktörleri göz önünde bulundurularak korunma sağlanmalıdır.

Diğer sağlık yazılarımızı okumak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir