Genel Sağlık

Orta Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Orta kulak ağrısına ne iyi gelir, insanların gündelik hayatında çok olumsuz bir etki oluşturan ve çok yüksek rahatsızlık sağlayan kulak ağrısı, hem çocuklarda hem yetişkinlerde görülebilir. Özellikle orta kulak ağrısı yanma, batma veya zonklama gibi çeşitler ile ortaya çıkabilir. Ancak ağrının hangi noktadan kaynaklandığı değişmekle birlikte orta kulak ağrısı farklı bir konumda bulunmaktadır. 

Orta kulak, kulağın dış kısmından içine doğru uzanan noktada ilk ulaşılan bölgeyi oluşturmaktadır. Bu nedenle orta kulakta ağrı oluşturabilecek etmenler genellikle dıştan gelebilir. Ancak enfeksiyonlar veya ateşli hastalıklar da orta kulak ağrısı oluşturabilir. 

Orta Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Orta kulak ağrısına ne iyi gelir, orta kulak ağrısında iyileşme elde edilmesi için öncelikle ağrının altında bulunan sağlık problemi belirlenmelidir. Sekonder kulak ağrısı yaşandığı durumda sağlık probleminin çözümü ağrının da çözümünü getirir. Ancak primer kulak ağrılarında ağrının sebebine göre farklı tedaviler uygulanması gerekir. Enfeksiyon bağlamında yaşanan kulak ağrılarında ateş gibi sıkıntılar da oluştuğu için tam tıbbi tedavi gerekir. 

Eğer orta kulak ağrısı enfeksiyon sayesinde oluşursa, hekim tarafından uygun görülen antibiyotikler kullanılır. Antibiyotik tam olarak süresine ve zamanına uygun kullanıldığında, hastalık yeniden tekrarlamaz. Ancak enfeksiyon bakteriyel olmadığında antibiyotik yerine antihistaminik ya da dekonjestan tarzı ilaçlar kullanılması mümkündür. Ayrıca orta kulak ağrılarında sadece hap tarzında ilaçlar değil kulak damlaları kullanımı da önerilebilir. 

Orta Kulak Ağrısı İçin Çözümler

Orta kulak ağrısı yaşadığınız dönemlerde doktor tavsiyesine uygun bir şekilde eczaneler üzerinden temin ettiğiniz ağrı kesici ilaçlar fayda oluşturacaktır. Bu ilaçlar parasetamol ve ibuprofen içeren ilaçlar olarak Aspirin gibi tercihler oluşturabilir. Ancak Aspirin çocuklar için kullanılması uygun olmayan bir ilaçtır. 

Kulak ağrılarına çözüm oluşturmak için kullanılabilecek yöntemler arasında da öncelik ile ısı yer almaktadır. Çünkü ağrıyan kulak üzerine ısı ve sıcaklık uygulaması özellikle 20 dakika masaj şeklinde tercih edilmesi ile ağrıyı azaltır. Isı dışında sarımsak ve soğan orta kulak ağrıları üzerinde önemli bir etki oluşturur. Sarımsak analjezik ve antibiyotik özelliği ile önce ısıtılır sonrasında ise kulağa damlatılarak kullanılır. Soğan ise sarımsağa benzer şekilde orta kulak enfeksiyonlarında kullanılabilir. 

Orta Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı