Genel Sağlık

Miyop nedir?

Miyop: Çeşitli nedenlere bağlı olarak gözün ışığı fazla kırması nedeniyle kişilerin yakını iyi görüp uzağı iyi görememeleri şeklinde ortaya çıkan ve genelde toplumda % 20-30 oranında görülen bir göz kusurudur.

Miyopluğun belirtileri nelerdir?

Uzaktaki nesneleri görmekte zorluk çekme, uzağa bakarken gözlerin kısılması ve baş ağrıları, gözlerde hissedilen yorgunluk hissi gibi belirtileri vardır.

Miyopi (miyopluk) nasıl oluşur?

Miyop genelde iki şekilde oluşur

– Göz merceğinin(kornea) bombeli yapısının fazla olası nedeniyle göze gelen ışınları fazla kırması nedeniyle ışınların retinaya düşmeden önce odaklanması şeklinde

– Göz uzunluğunun fazla olması nedeniyle göze gelen ışınların retinaya düşmeden önce odaklanması şeklinde oluşur

Miyopluğun çeşitli nedenleri vardır bunlardan bir tanesi irsiyet yani genetik olarak bu hastalığın bireylere geçmesidir ki genetik olarak geçişte oran yaklaşık % 75 – 80 ’dir. Miyopluk genelde ergenlik dönemlerinde daha fazla görülür. Bazı durumlarda ilerleyen yaşa bağlı olarak miyopluk artarken genelde belirli bir dönemde sabitlenir ve ileri yaşlara kadar bu  şekilde devam eder.

Miyopluk hayatı nasıl etkiler?

Miyoplu kişiler özellikle araba kullanırken trafik işaretlerini uzaktan görmekte, büyük salonlarda sinema filmi izlerken zorlanırlar fakat göze yakın olarak yapılan; kitap okuma, el işi yapma, resim yapma gibi işlerde zorlanmazlar

Miyopluk nasıl tedavi edilir?

İlk olarak kapsamlı bir göz muayenesi yapılmalıdır böylece miyopluğun neden kaynaklandığı belirlenir. Miyopluğun nedenine bağlı olarak uygulanacak tedavi belirlenmelidir. Miyopinin tedavisinde en pratik çözümler gözlük ve kontak lens kullanımıdır. Günümüzde göz merceğinden kaynaklanan miyoplukların tedavisi bir çok teknikle yapılmaktadır bu teknikler temel olarak  göz merceğinin uygun kalınlığa getirilerek göz merceğinin olması gereken kırıcılığa getirilmesine dayanmaktadır. Böylece göze gelen ışınların retina üzerinde odaklanarak görüntünün oluşması sağlanmaktadır

Bu ameliyatlar:

  • Refraktif cerrahi: miyopluğun derecesini daha yukarıya çekmek (çünkü miyoplarda gözlük derecesi negatif olarak verilir) yani sıfıra yaklaştırmak için kullanılır. Bu yöntemde gözlük veya lenslerden tamamen kurtulmakta mümkündür.
  • Fotorekraktif keratektomi: bu yöntemde göz merceği (kornea) lazer yardımıyla inceltilerek merceğin ışınları daha az kırması sağlanır.
  • LASİK: göz merceği açılarak içinden bir kısım tabakalar lazerle alınır ve üst tabaka tekrardan yerine oturtulur. Bu yöntem en fazla baş vurulan yöntemlerden biridir.

İlerleyen tıp teknolojisi sayesinde daha güzel sonuçlar veren ve daha güvenli teknikler çıkacaktır…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı