Genel SağlıkSağlık Yazıları

MİDE KANSERİ

MİDE KANSERİ

Mide kanseri, en yaygın görülen kanser türleri arasında yer alan mide kanseri kadınlar arasında meme kanseri sonrasında en yaygın görülen kanser iken erkeklerde ise akciğer kanserinden sonra görülen en yaygın kanser türleri arasındadır. Kanser hastalıklarıyla karşılaşılması sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Mide kanseri diğer pek çok hastalık ve kanser türünde olduğu gibi cinsiyet, genetik, sosyoekonomik seviye, çevresel faktörler, kişinin beslenme düzeni gibi pek çok etkene ve bakteri türlerine göre tetiklenmekte ve risk oranı artıp azalmaktadır. Mide kanseri belirtileri kişiye, hastalığın seviyesine, hastalığın yerleştiği bölge gibi etkenlere göre farklılaşmaktadır. Mide kanserinde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise hastalık belirti ve şikayetlerin hastalığın ileri seviyelerinde ortaya çıktığı ve artış gösterdiğidir. Lenf bezleri, akciğer ya da karaciğere de sıçrayabilen bir kanser türüdür.

Mide kanserinde belirtiler; çeşitlilik ve farklılık göstermektedir. Belirtiler kişiye göre değişkenlik gösterse de belirtiler hakkında genellemeler de yapılabilmektedir. Hastalık ortaya çıkmaya başladıktan sonra beslenme düzeninde bozulma, kilo kayıpları, oluşan iştahsızlık hissi gibi belirtiler göstermektedir. Mide kanseri eğer midenin üst kısmında oluşması durumunda yutma sonrası takılma hissi veya yutmada güçlük oluşmaktadır. Hastalığın bulunduğu kişinin yemek borusunda yanma, dolgunluk ve şişlik gibi his oluşması ve geğirti gibi rahatsızlıklar oluşmaktadır. Mide kanserinin oluşum süreci midenin alt kısmında gerçekleşmesi durumunda midede bulantı ve kusma gibi şikayetler görülmektedir. Hastalığın ilerlemesi ve daha ileri seviyelere ulaşması sonrası dışkıda kan veya kanlı kusma gibi durumlar görülmektedir. Mide kanserinde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi söz konusu belirtilerin tanı süreci için yeterli olmadığı gerçeğidir. Tanı sürecinde fiziksel muayenenin yanı sıra yapılması gereken çeşitli tetkikler de bulunmaktadır.

Mide kanserinin nedenleri; birçok etkene bağlanabilmekte ve çok farklı unsurlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mide kanseri ile ilgili olarak tek ve belirli nedenlere bağlı sınırlama yapılamamaktadır. Fakat hastalığı tetikleyen ve oluşumunda etkin olan birtakım faktörlerin varlığı söylenebilmektedir. Ekişinin erken yaşlarda yüksek karbonhidrat değerine sahip besinler tüketmesi, şoklanmış gıda tüketimi ilk söylenebilecek faktörler arasındadır. Aynı zamanda tuzlu, tütsülenmiş veya kurutulmuş özelliğe sahip balıkların tüketilmesi, nitrit ve nitratla bağlantılı gıdalar, C ve E vitamini eksikliği gibi unsurlar da neden olan faktörler arasında gösterilebilmektedir. Beta- karoten eksikliğinin yanı sıra  sigara tüketimi, çeşitli enfeksiyonlar, yaş ve genetik faktörler de etkili olabilmektedir. Aşırı kilo ya da metal, kömür gibi ağır işlerde çalışan kişilerde de görülebilmektedir.

Mide kanseri tanısı; çeşitli yollara başvurularak konulmaktadır. Mide grafisi, endoskopi, ultrasonografi, MRG, BT ve çeşitli yollarla tanısı konulabilmektedir. Mide rahatsızlıklarında ilk başvurulan yolların başında ise endoskopik değerlendirme yöntemleri ve biyopsi uygulamaları yer almaktadır.

Mide kanseri evreleri; diğer birçok hastalıkta olduğu gibi aşamalı olarak ilerlemektedir.

Mide kanseri tedavisi; sürecinde ilk yöntemlerden birisi midenin alınması yöntemidir. Bu ameliyat sürecinde tümör dokusunun çıkarılması hedeflenmektedir. Ameliyat öncesi kemoterapi gibi tedavi süreçleri uygulanmaktadır.

Rahim kanseri Nedir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı