Kadın Sağlık

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Meme kanseri kadınlarda 50 yaş ile 70 yaş arasında daha sık olmak kaydı ile gençlerde de görülebilen bir kanser türüdür. Son yıllarda özellikle artan bir oran ile meme kanseri görülmektedir. Erken teşhiste büyük şans olan meme kanserine yakalanma oranı bir kadın için 1/8 olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle her bayanın belirli dönemlerde bu konuda sağlık kontrolüne gitmesi gereklidir.

                Meme kanserinde belirli riskler oldukça etkilidir. Bunlar;

 • Kadın olmak,
 • Menopoz sonrası dönem ve 50-70 yaş arasında olmak,
 • Daha önce meme kanseri geçirmiş olmak,
 • Adet başlama yaşının erken adet bitiminin geç olması,
 • Hiç gebelik geçirmemiş olmak,
 • İlk doğumun 30 yaşından sonra gerçekleşmesi,
 • Uzun süreli hormon tedavisi olunması,
 • Şehir hayatının yarattığı stresli yaşam şartlarının olması,
 • Sigara ve alkol kullanılması,
 • Fazla kilolu olmak,
 • Hareketsiz bir yaşamın olması şeklinde sıralanmaktadır. Yaşamınız bu etkiler ile devam ediyor ise mutlaka kendi kontrolünüzü yapmalı ve senede bir kez mamoğrafi çektirmelisiniz. Özellikle de erken yaşta adet görmeye başlayan bayanların, hiç doğum yapmayanların 2 yılda bir kontrol edilmesi önemlidir.

Meme Kanseri

Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin değişime uğraması sonucunda kontrolsüz olarak çoğalması meydana gelir. Bu çoğalma tümör haline gelir. Bu durum kanserli doku olarak karşımıza çıkar. Zamanında teşhis edilmez ise meme kanseri diğer organlara yayılabilir. Tedavisi imkansız hale gelebilir. Genel olarak meme kanserinden korunmak için aşağıdaki konulara dikkat etmek gereklidir.

 • Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak spor yapmak,
 • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak,
 • İdeal kiloda kalmaya özen göstermek,
 • Bebeği mutlaka 6 ay emzirmek,
 • Hormon ilaçları kullanımında dikkatli olmak,

Meme Kanseri Belirtisi

Meme kanseri belirtisi genellikle dokunmak ile ele gelen kitledir. Bir uzman muayenesi sonrasında kesin tanı mamoğrafi çekilmesidir. Her kanser türünde olduğundan meme kanserinde belirtisiz meydana çıkış da söz konusudur. Kişinin kendini her fırsatta el ile muayene ederek kontrol etmesi gereklidir. Meme kanserinin genel olarak belirtileri;

 • Memede hassasiyet ve sertlik,
 • Memede kitle,
 • İki meme arasında meydana gelen simetri bozukluğu,
 • Meme baş kısmı ya da diğer kısımlarda cildin içer doğru çekilme hali,
 • Memede ortaya çıkan egzama, kabuklanma, çatlama, yara oluşması,
 • Meme cildinde oluşan portakal kabuğu görünümü,
 • Meme baş kısmında şekil bozukluğu,
 • Meme baş kısmında yön değişikliği,
 • Meme de meydana gelen şişlik,
 • Meme de olağan dışı boyut artışı,
 • Meme de adet günlerinde rastlanan şekilde olağan dışı zamanlarda ağrı hissedilmesi,
 • Koltuk altında sertlik oluşması,
 • Koltuk altında hissedilen kitle,

Meme kanseri belirtisi diğer organlarda yayılım yapmış ise nadiren bu yayılım meme kanserinin ilk belirtileri oluşabilir.  Meme kanseri sıklıkla kalça ve omurga kemiklerine yayılır. Ardından akciğer ve karaciğerde aktif olduğu tespit edilmiştir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi evre tedavi için büyük önem taşır. Genel tedavi yöntemi tümör durumuna göre operasyondur. Eskiden sıklıkla memenin tamamının alınması söz konusu iken günümüzde memenin genel görünümüne zarar vermeden operasyonlar yapılmaktadır. Sadece ilgili dokuların alınması yanı sıra sağlam dokudan çok küçük miktar alınması işlemi ile kanserden kurtulmak mümkündür.

        Meme Kanseri Evreleri

        Meme kanseri evreleri Evre 0 ile başlamaktadır. Genel olarak tüm evrelerde yaşanan durumlar ve tedavi yöntemleri faklıdır. Meme kanseri evreleri aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

        Evre 0 : Kanser hücrelerinin yayılması henüz başlamamıştır. Memede tamamen hücreler sınırlı durumdadır.

        Evre 1 : Kanser hücreleri yayılma potansiyeli kazanmıştır. Fakat henüz 2 cm ‘den küçüktür. Ayrıca tamamen de memede sınırlıdır.

        Evre 2 : Memede tümör oluşumu yoktur. Fakat koltuk altı ve lenf bezlerine yayılma durumu söz konusudur. Tümör 2 cm ya da küçük olarak lenf bezlerine sıçramıştır.

        Evre2 de tümör 2 cm büyük 5 cm den küçük durumda olabilir. Bir diğer durum ise 5 cm den büyük olması lenf bezlerine sıçramamış olmasıdır.

        Evre3: Evre 3 de memede tümör yok olabilir veya 2 cm den daha küçüktür. Tümör 2 cm den daha büyük ama 5 cm den küçük olabilir. Evre 3 de bir başka durum ise tümörün 5 cm den büyük olmasıdır. Kanser birbirine yapışık olan koltuk altındaki lenf bezlerine yapışmıştır. Göğüs kafesi yakınlarındaki lenf bezlerine de yayıldı ise bu durumda 3. Evre olarak adlandırılır. Göğüs duvarına ve meme derisine yayılma durumu söz konusudur. Lenf bezlerine sıçramış ve göğüs kafesine yayılmış olabilir.

        Evre 3’dehiç meme kanser belirtisi olmadan tümör meydana çıkmış olabilir. Göğüs duvarına ya da meme derisinde yayılmıştır. Köprücük kemiği altı ya da üstü lenf bezlerine koltuk altı bezlerinde görülmüş olabilir. Evre 3 ün bu kısmında opere edilebilir evreler edilemez evreler incelenir.       

        Evre 4: Bu evrede artık kanser hücreleri kemik, karaciğer ve beyine sıçramıştır. Meme kanderi hastalığının hangi evrede olduğunun belirlenmesi tedavi için çok önemlidir. Bu nedenle uzman doktor tarafından iyi bir inceleme yapılması ile meme kanseri evreleri belirlenmesi gereklidir. Tedavinin başarısı evrenin doğru belirlenmesi ile orantılıdır.

        Meme Kanseri Tedavisi

        Meme kanseri tedavisinde başarı ne kadar erken olduğuna bağlıdır. Erken evrede yakalanmada 5 yıllık yaşam oranı %96 olarak belirlenmiştir. Cerrahi tedavi tüm evrelerde kullanılmaktadır. Amaç vücuttan tümörün tamamen uzaklaştırılmasıdır. 3 türlü cerrahi yöntem bulunmaktadır. Son yıllarda gelişen yeni tedavi yöntemleri ile erken teşhiste kısa sürade tedavi mümkün hale gelmiştir. Bunlar;

 1. Tümör ile birlikte memenin tamamen alınması işlemi gerçekleştirilebilir. Bu tedavi yöntemine mastektomi denilmektedir.
 2. Cilt koruyucu mastektomi operasyonuna meme dokusu tamamen çıkarılır. İki amaç taşıyan operasyonda ilk olarak estetik açıdan meme görünümün bozulmaması, ikinci olarak ise hastanın bedensel ve psikolojik olarak en az seviyede etkilenmesi hedeflenir.
 3. Meme koruyucu operasyon ise sadece tümör ve etrafında bulunan meme dokusunun bir kısmının alınmasıdır. Ameliyat sonrasında ise 5 ile 7 hafta arasında radyoterapi uygulanır.

Meme Kanseri Ağrı Yapar Mı?

Meme kanseri ağrı yapar mı? Sorusunda belirtilerde bahsedilen adet dönemine benzer ve bunu dışında oluşan ağrıdan söz edebiliriz. Yersiz ağrı kanser tek başına kanser belirtisi olmaz. Fakat bilinmesi gereken aynı anda kitle oluşumu söz konusu ise mutlaka uzman doktora gitmektedir. Kanser tedavisi esnasında da meme de dönem dönem ağrı hissedilebilir. Meme kanseri ağrı yapar mı? Sorusuna en net cevap bu şekilde olacaktır. Öte yandan meme kanseri belirtisi yanı sıra tedavi esnasında da kullanılan terapi yöntemine göre ağrılar hissedilebilir.

Uzman doktor tarafından hastalar meme kanseri ağrı yapar mı? Sorusuna karşılık bilgilendirilir. İlgili tedavinin yan etkisi yaşanacaklar konusunda ayrıntılı olarak hastalara anlatım yapılır. Evresine göre değişen tedavi yöntemleri nedeni ile ağrı ya da yaşanacaklar evresine göre farklılık göstermektedir. Meme kanserinde önemli olan erken teşhis ve kanser hücrelerinin yayılmamasıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı