Kadın Sağlık

Meme Akıntısı Nedir

Meme akıntısı, memeden sıvı gelmesi gebelik ve emzirme periyodunda normaldir. Yine de bunun yanında menopoz öncesinde daha sık olmak üzere her yaşta, doğurmuş, emzirmiş ve seks hayatı olan bayanların % 60’ında da görülebilir. Akıntı genellikle tek memede olup nadiren çift taraflıdır. Gebelik dışında süt bezlerinden çok az da olsa sıvı çıkabilir, fakat kural olarak bu, meme başında damla büyüklüğüne varan miktarlarda değildir. Genellikle bayanlar akıntıyı iç çamaşırlarında görerek fark ederler. Bu doğal olarak korkuya neden olur ama paniğe kapılmaya gerek yoktur. Dikkat edilmesi gereken, akıntının ne zaman, hangi sıklıkla oluştuğunun ve bu zamanların adet dönemleri ile ilgisi olup olmadığını saptamaktır. Hormon alıyor musunuz? Çarptınız mı? Memeniz sıkıldı mı? Bunları kaydedin ve doktorunuza bildirin.

Lütfen sıkmayın!

Bazı bayanlar akıntı olup olmadığını anlamak için memelerini tahriş edercesine sıkarlar. Nasıl emzirme esnasında masaj yapmak süt salgısını artırıyorsa, memeyi şiddetle sıkmak da akıntıyı uyarır. Bu yüzden bu alışkanlıktan vazgeçmek gerekir. Sadece meme başını tek sefer ve hafifçe sıkarak kontrol etmeniz yeterlidir.

Meme Akıntı Özellikleri

Kontrol sırasında, yani hafifçe sıkınca gelen akıntılar beyaz, yeşil ya da kahverengi olabilir. Kendiliğinden oluşan akıntılar önemsenmelidir; bu akıntılar genellikle şeffaf veya sarımsı renkte olur. Problemli olabilecek akıntılar, kan içeren ve çamaşırda kırmızı, kahverengi veya yeşil leke bırakanlardır. Akıntı ne şekilde ve ne renk olursa olsun mutlaka hücresel olarak incelenmelidir. İnceleme sonucuna göre:

  1. Tedavi gerektiren akıntılar
  • Prolaktin (memeyi uyaran süt salgılatıcı hormon) yüksekliği
  • İltihabi bir durum
  • Süt kanalı içinde papillom denen yapıcıkların bulunması
  • Meme Kanseri (akıntı kanlı olabilir, fakat her kanlı akıntı kanser değildir).

       2. Tedavi gerektirmeyen akıntılar

  • Yaş, kilo değişiklikleri ya da fazla emzirme sonucu süt kanallarının deforme olması
  • Memelerin fazla uyarılması (seks).

Meme Akıntısı Durumunda Ne Yapılmalı?

Akıntıyı fark ettiğinizde, sıkınca veya kendiliğinden olup olmadığını, zaman olarak adet dönemlerinizle ilgisini, sıklığını, seksle ilgili olup olmadığını, rengini not edip hemen doktorunuza başvurunuz.

Her türlü akıntı, öncelikle herhangi bir sebebe bağlanmadan hücresel olarak incelenmeli sonuca göre de tedavi edilmelidir.

Etiketler

Zehra Güleryüz

Merhaba ben Zehra, çocuk gelişimi uzmanıyım. Deneyim ve bilgilerimi burada sizlerle paylaşıyorum. Yazmaktan mutluluk duyuyorum ve lütfen yorumlarınızı bekliyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı