Kategoriler: İlaç Rehberi

Macrol Antibiyotik Nedir

Macrol Antibiyotik

Oral süspansiyon ve tabletler olarak piyasaya sürülen bu antibiyotik, zararlı bakteriler kaynaklı hastalıkların tedavisinde, enfeksiyonların giderilmesinde kullanılır. Oral süspansiyon versiyonu su ile hazırlanması durumunda her 5 ml süspansiyonda 125 mg etken madde olan klaritromisin içerir. Etken maddenin kullanıldığı enfeksiyöz hastalıklardan bazıları şunlardır:

  • Zatürre ( Pnömoni), kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının iltihabi tedavisinde
  • Orta kulak iltihabı
  • Bakteri ve diğer mikroorganizmaların neden olduğu çeşitli iltihabi deri hastalıkları ve döküntülerde
  • Farenjit, bademcik iltihabı, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında

Oral süspansiyon versiyonu özellikle 6-12 yaş arasındaki çocukların kullanımı için uygundur. Enterik film tablet macrol yerine süspansiyon şurubun kullanılması uygun görülmektedir. Macrol antibiyotik; etken maddeye duyarlılığı olan çocuk ve yetişkinlerde kontraendikedir. Ayrıca herhangi bir karaciğer hastalığı olanlarda, insülin gibi diyabetik ilaçları kullananlarda, anemi gibi kan pıhtılaşma hastalığı olanlarda birlikte kullanılan ilaçlara dikkat edilmelidir.

Etken maddenin diğer ilaçtaki etken madde ile olası reaksiyonundan kaçınılmalı, doz alımı ve kullanımında kesinlikle hekimin kontrolünde olunmalıdır.

            Macrol tablet ise 500 mg film tabletler halinde kutuda 14 adet ile sunulmakta ve kullanılmaktadır. 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerin tedavisinde film tablet versiyonu hekimlerce tercih edilmektedir. Yetişkinlerde diş enfeksiyonlarının giderilmesi ve abse tedavisinde de kullanılmaktadır. Yumuşak doku enfeksiyonları gibi dahili hastalıkların tedavisinde macrol tabletin yeri vardır.

            Toplumda yaygın olarak yapılan hatalardan bir tanesi de; antibiyotiklerin viral hastalıklarda da kullanımıdır. Bilinmelidir ki antibiyotikler bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde, zararlı bakterilerin yok edilip vücuttan atılımında kullanılmaktadır. Gribal enfeksiyon gibi virüs kaynaklı, hastalıkların tedavisinde etkili olmadığı gibi yeri de yoktur. Çeşitli hastalıkların neden olduğu bakteriyolojik semptomların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Ayrıca bilinmelidir ki; bakterilerin hemen hepsi antibiyotiklere karşı zaman içinde direnç kazanabilmekte ve ilaçlar ile savaşabilir hale gelmektedir. Bunun için antibiyotik kullanımı son derece dikkatli, dozunda ve tedavi sürecinin tamamına yayılmalıdır. Yarım bırakılan antibiyotik kullanımı zaman içinde aynı bakterinin vücudunuzda daha güçlü ve hızlı bir şekilde yayılmasına neden olacaktır.

Saglık Sitem

Son Gönderiler

Lazerle Selülit Tedavisi

            Selülit, günümüzde özellikle de birçok kadının şikayetçi olduğu bir problem olarak kaşımıza çıkıyor. Selülit,…

4 saat önce

Kalp Kası Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

            Kalp kası kalınlaşması halk arasında pek bilinmemekte olan bir rahatsızlık olsa da çok ciddi…

1 ay önce

Gebelik ve Emzirme Döneminde Koronavirüs

*Tüm dünyada salgın şeklinde görülen covıd-19'un yol açtığı enfeksiyon, solunum problemleri başta olmak üzere, öksürük,…

2 ay önce

Probiyotik Nedir? Probiyotikler ne işe Yarar?

Probiyotik, söz manası “yaşam için”dir (1). Ağız yolu ile kâfi ölçüde alındığında kişinin sıhhati ve…

2 ay önce

Göz kapağı düşüklüğü için ameliyatsız bir çözüm var mıdır?

Göz kapağı düşüklüğünde, düşüklük eğer çok ileri seviyede değilse plazma tedavisi ile iyi sonuçlar alınır.…

2 ay önce

Sıcak kemoterapi nedir?

Günümüzde, pek çok farklı yöntem kanser tedavisinde kullanılmakta olup gelişen yeni tedavilerle yüz güldürücü sonuçlar…

2 ay önce

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.