lösemi
Genel Sağlık

Lösemi Nedir? Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Lösemi (Kan Kanseri )Nedir?

Genelde kan kanseri adıyla bilinen lösemi, oldukça ciddi bir hastalıktır. Günümüzde tüm dünyada görülebilen ve teşhisi için geç kalındığında ölümle sonuçlanabilen bu hastalık özellikle çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Bunun dışında ileri yaşta olan bireylerde de sıklıkla görülebilen lösemi kötü huylu hücrelerin vücutta dolaşmasıyla ilgilidir. Lösemi hastalığının belirtileri ve tedavi aşamaları uzman hekimlerce paylaşılmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Kan kanseri adıyla bilinen Lösemi kemik iliğinde blast isimli kötü huylu kan hücrelerinin aşırı derecede çoğalmasıyla vücutta oluşturduğu olumsuz reaksiyonlara bağlı ciddi bir kan hastalığıdır. Ülkemizde her yıl bu hastalığa mahkum olan insanların sayısı giderek artmıştır. Genelde birden çıkabilen ve uzun bir tedavi programı gerektiren kan kanseri hastalığı her geçen gün giderek yaygınlaşmaya devam etmektedir. Lösemi hastalığının belirtileri ise yüksek ateş, kilo kaybı, burun kanaması, diş eti kanaması, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan morluklar, karaciğer ve dalak şişmesi lösemi hastalığının en belirgin nedenleri arasında yer almaktadır. Kişilerin metabolizmasına göre değişen farklı nedenlerde mevcuttur.

Löseminin Nedenleri Nelerdir?

Ölümcül bir hastalık olan kan kanseri erişkinlerde dengesiz beslenme, alkolün ve sigara kullanımının yaygınlaşması, çok fazla kilo artışı, kimyasal maddelere yoğun ve kontrolsüz olarak maruz kalma en önemli maddeleri oluşturmaktadır. Kan kanseri bu sıkıntılardan dolayı daha çabuk ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Erken teşhisin önemi her zaman tüm hastalıklarda olduğu gibi kan lösemlerde de ortaya çıkmaktadır. Kan kanserinin nedenleri arasında en önemli etken genetik faktörler ve düzensiz beslenmedir. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Lösemi Tedavisinin Önemi

Kan kanseri ölümcül bir hastalık olduğundan dolayı yukarıda belirtilen nedenlerden biri dahi olsa hemen uzman bir hekime gitmekte fayda vardır. Ancak kan kanseri başlangıcı dahi olsa düzenli ve sistemli bir tedavi programı gerektirir. Kemoterapi ve uygun ilaçlarla bu kanserin tedavisi mevcuttur. Son olarak kan kanseri kök hücre nakli ile tedavi edilebilir. Kaliteli hastane koşullarında donörün bulunmasıyla hastaya verilmesi ise uzun bir tedavi sürecinden sonra bu kötü hücrelerin vücuttan atılmasına sebep olur. Yaşama tutunmak için lösemi hastaları genellikle bu sistem sayesinde kendine gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir