Kadın Sağlık

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj

Olağan hayatta özellikle son yıllarda sıklıkla duyduğumuz kürtaj nedir?nasıl yapılır? Sorularına cevap verdiğimiz bu yazımızda, konu hakkında farklı detaylara da yer verdik.

Kürtaj Nedir?

Genel olarak çocuk aldırma, gebelik sonlandırma ya da kürtaj gibi kavramlarla ortaya çıkan bir cerrahi müdahale olarak adlandırılabilmektedir.

 Kürtaj nedir?: İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, bebeğin anne karnında ölmesi ve boş gebelik gibi durumlar esnasında gerçekleştirilmekte olan bir uygulama olarak tabir edilmektedir.

Ancak dış gebeliğe sahip olan kadınların; ameliyat, ilaç tedavisi gibi durumlarla karşı karşıya kalmaları da söz konusu olabilmektedir. Bebek alma işlemleri yasal düzenlemeler, kurallar ve etik ilkeler çevresinde gerçekleştirilen bir müdahale olarak bilinerek; yalnızca gebeliğin ilk 10 haftasında gerçekleştirilebilecek bir eylem olarak görülebilmektedir. Bu işlemler jinekologlar, uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Bu işlem, rahim ağzının genişletilmesinden sonra; gerekli işlemlerin başlamasıyla beraber kendini gösteren bir süreç olarak adlandırılmaktadır. Rahmin genişletilmesi işlemi sonrasında küret, aspiratör, kanül gibi aletler devreye girecektir. Rahmin genişletilmesi işlemi, kalınlığı giderek artan buji adı verilen metal çubuklar sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanında farklı bir alet daha kullanılmakta, bu aletler de ince plastik kanüller olarak ifade edilmektedir.

İnce plastik kanullerin devreye girmesiyle beraber, rahim ağzından karında olan bebeklerin vakumlanarak çekilmesi işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Gebeliğin sonlandırılması anlamında kullanılacak olan bu tip işlemler, rahim ağzının açılmasına ya da farklı aygıtların kullanılmasına olanak vermemesiyle bilinmektedir.

Kürtaj işlemleri arasında en sık kullanılan yöntem, vakum aspirasyon küretaj olarak bilinmektedir.Vakum aspirasyon küretaj, bebeğin vakumlanarak anne karnından çıkarılmasını sağlama konusunda etkili bir yöntem olarak dikkat çekmektedir.

Aynı zamanda bu yöntemin kısa sürede gerçekleşmesi, anneliğini sonlandıran kişilerin gündelik hayatlarına kısa bir zaman diliminde geri dönmelerini de sağlayabilecektir. Bebeğin parça parça vakumlanması, çok kısa bir zaman diliminde gerçekleşmekte ve yaklaşık olarak 10 dakikaya yakın bir süre zarfında gerçekleştirilmektedir. Bu işlem, bu sayede tamamlanarak; kadınların gebelikleri son bulmaktadır.

Kürtaj nedir? Ve nasıl yapılır? Konuları hakkında merak ettiklerinizi, aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ileterek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir