Genel Sağlık

Kulak Zonklaması

Günümüzde pek çok insanın başına gelebilecek bir kulak ağrısı durumudur aslında. Bazen gün içinde fazla iş yapmamızdan çok fazla sesli bir ortamda kalmamızdan kaynaklanabilen bu durum insanlar tarafından pek de ciddiye alınmayabilir çünkü herkes gün içinde ki olağan ağrı olarak sanıp pek de önemsemezler. Bir çok zamanda insanların bildiği gibi olsa da bazı durumlar da kulak zonklaması sıkıntılı durumlara yol açabilir. Bizde bugün yazımızda kulak zonklamasının nedenlerini, etkilerini ve özellikle de kulağın işlevlerini anlatacağız.

                Kulak zonklaması, bazı zamanlarda kulağın içinde ki zarın zarar görmesiyle oluşarak kimi zamanda bünye de oluşan enfeksiyonel rahatsızlıklar sonucu oluşur. Bazı zamanlarda ise kulağın içinde ki damaların genişlemesiyle birlikte zonklama hissedebilirsiniz.  Kulak bedenimizin belki de en çok işlev gördüğü bir organdır. Üç bölüme ayrılan kulak 3 bölümünde de farklı farklı görevleri olarak vücudun işlevini yürütür. Dışarıdan alınan ses dalgalarını sinirlere aktararak bedensel dengeyi sağlar ve duymamızı rahatlatır.

Kulak Zonklaması Etkileri

Kulak içerisinde ciddi bir şekilde zonklama sesi geliyorsa bu tıp da hissetmek olarak adlandırılır. Bu zonklama kişinin geceleri uyumasına engel olurken bazı zamanlar da ise gün içinde ki yaşantısına engel olur. Ara sıra hafif olarak gelen kulak zonklaması zaman geçtikçe çok şiddetli olarak gerçekleşir. Giderek artan kulak zonklamalarını doktorunuza anlatarak çözüm bulabilirsiniz.

Kulak Zonklamasının Nedenleri

Herhangi bir şekilde yemiş olduğunuz darbe kulağınız da bulunan bölgelerinize isabet ederse kulakta zonklamaya sebep olabilmektedir. Yemiş olduğunuz bu darbe direk olarak kulak zarınıza etki ettiği için kulağınızda zonklama gerçekleşerek kulak rahatsızlığına sebep olabilir. İleri de daha büyük rahatsızlıklara sebep olmaması adına bu durumu doktoruna söylemelisiniz. Kulak zonklamasının bir başka nedeni ise kulağınızın, orta bölgesi olarak adlandırılan bölgede toplamış olduğu sıvıdır. Bu sıvı bir nevi de orta kulak iltihaplanmasının habercisidir. Kulağınızda ki mikrop birikimiyle de duyabileceğiniz kulak zonklamaları içinde 2 gün aşrı olarak kulağınızı temizlemelisinizdir. Kulağınızın iç bölgesinde bulunan damarlarınızın genişlemesi de bir başka kulak zonklama nedeni olabilir. Bu tür nedenlerden ötürü yaşadığınız rahatsızlıkları doktorunuza iletebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı