Genel Sağlık

Kulak Yanması Neden Olur Nasıl Geçer

Kulak yanması neden olur

Kulak yanması aşırı baharatlı ve acılı yiyeceklerin sık tüketilmesi nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bunun yanı sıra kulak içi organlarda ve kulak içi iltihabi hastalıklarda da kulak yanması  meydana gelebilir..

Orta kulak iltihabı

Orta kulağın iltihabi hastalıklarında ciddi semptomların arasında gösterilen kulak yanması, beraberinde kulakta tıkanıklık, akıntı ve çınlama ile ortaya çıkmaktadır. Kulak sıvısının orta kulağa ilerlemesi beraberinde iltihaba ve ağrılı bir yanma hissine neden olmaktadır.

Felç

Sinir sistemi hastalığı olan felç ve SVO gibi hastalıklar sonra kulak yanması riski artmaktadır. İltihabi durumlardan ziyade bu tip nedenlerden dolayı kulak yanması oluşması beraberinde derhal müdahale edilmesi gerekmektedir. Sinir sistemi hasarına bağlı olarak gelişen kulak yanmaları beraberinde sinir hücrelerinin tamamen hasar görmesine neden olabilmektedir. Bir çeşit bu durumun belirtisi olarak da görebileceğiniz kulak yanması, uzman hekim kontrolünde tedavi edilmelidir.

Kulak basıncının artması

Kulak basıncının artması aynı zamanda kulak yangısının bir habercisi olabilir. Östaki borusundaki tıkanıklık, orta kulak iltihapları ve iç kulak hasarları kulak basıncında artışa neden olmaktadır. Bu artış beraberinde kulak yanmasını da getirmektedir. Semptomal bir durum olmasına rağmen derhal müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Aksi halde işitme kaybı, çeşitli kulak ve çevresi sinirlerin harabiyetine neden olabilir.

Diyabetin etkisi

Yapılan bir araştırmada diyabet hastalarında belirli sıklıklarda kulak yanması hissi görülmüştür. Olası kan basıncının artması, kandaki şeker oranının artışına bağlı olarak gelişen damarlardaki kan yoğunluğunun artışı beraberinde kulak yanmasına neden olabilmektedir.

Kulak yanması tedavisi

Öncelikle uzman hekim kontrolünde tedavi söz konusu olmalıdır. İltihap giderici kulak damlaları hekimlerin öncelikli tercihleridir. Olası bir operasyon ise en son düşünülmektedir. Bunun haricinde bitkisel destekli tedavi yöntemleri tavsiye edilmemektedir. Hekiminizin tavsiyelerinin dışına çıkmamanız faydanıza olacaktır.

Yüzeysel uygulamalar ile tedavi

Kulak etrafına uygulayabileceğiniz tropikal kremler ile geçici çözümler oluşturabilirsiniz. Başta sinir sistemi harabiyetine bağlı gelişen kulak yanması durumlarında bitkisel kremler sizi en yakın sağlık birimine gidene kadar rahatlama sağlayabilir.

Zona gibi viral enfeksiyonların neden olduğu kulak yanması giderilmesi için ise anti virüs ilaçlar ile tedavi gerekmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı