Genel Sağlık

Kolon Kanseri Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Kolon kanseri genelde poliplerden kaynaklanmaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişiye bağırsak kanseri teşhisi konmaktadır. Hastalık en çok ölüm oranının olduğu kanser türlerinden bir tanesidir. Kalın bağırsak ya da kolon kanseri olarak bilinen kanser türünün başka bir ismi de kolorektal kanserdir. Yaşam boyunca bağırsak kanseri olma riski erkeklerde kadınlardan daha fazladır. Oran erkeklerde %4.5 iken kadınlarda %3.2’dir. Kolon kanseri çoğunlukla polipler sebebiyle olmaktadır.

Kolon ya da rektum mukozasında oluşan iyi huylu tümörler genelde fark edilmemektedirler. Polip sıklığı da yaşla beraber artmaktadır. Kolon kanserleri büyük oranda poliplerden oluşsa da bu süreci etkileyen dış etkenler de bulunmaktadır.

Kolon Kanseri

Kolon kanseri korunmanın bazı şartları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi düzenli olarak tarama tetkikleri yaptırmaktır. Kolon kanseri için aile öyküsü de oldukça önemlidir. Düzenli olarak gaytada gizli kan, kolonoskopi ve sigmoidoskopi ile kolon kanseri önlenebilmektedir.

Bunların yanında sigaradan, tütün ürünlerinden, alkolden uzak durmak da oldukça önemlidir. Spor ve egzersiz yapmak, aktif bir yaşam benimsemek de önemlidir. Yağ ve kırmızı et çok tüketmemek gerekir. Tam tahıllı ve lifli gıdalar ile beslenmek gerekmektedir.

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon Kanseri nedir en sık karşılaşılan sorulardan bir tanesidir. Kolon kanseri nedir merak ediyorsanız yazımızda bulabilirsiniz.

Kolon kanseri nedir cevabını vereceğiz. Kalın bağırsaklar yaklaşık 1.5 metre uzunluğundadır. Bu bağırsaklar içerisinde oluşan kanserlere kolon kanseri denilmektedir. Kolon kanseri kalın bağırsak içerisindeki hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile olmaktadır. Kalın bağırsakların 15-20 cm’lik kısmı rektumdur. Eğer kanser burada ortaya çıkarsa ismi rektum kanseri olmaktadır. İki tür kanser için genelde kolorektal kanserler ismi kullanılmaktadır. Kolorektal kanserler ülkemizde çok sık görülen kanserler arasında 5. Sırada bulunmaktadır.

Kolon kanserleri her yaşta görülebilmektedir. Genelde görülme yaşı 63’tür. Ama genelde kolorektal kanser tanısı konulan hastaların yaşları 55’den küçüktür. Kadın ve erkeklerde görülme sıklığı aynıdır.

Kolon kanserlerinin tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte tetikleyen faktörler olduğu düşünülmektedir. Bu faktörler ise şöyledir;

 • Yaşın ileri olması
 • Bağırsak içerisinde polip olması
 • Aile geçmişinde kolon kanseri tanısı bulunması
 • Genlerde meydana gelen bazı genetik bozukluklar
 • Bağırsak içinde bağırsak hücrelerini bozacak iltihapların bulunması
 • Kadınlarda meme, yumurtalık, rahim kanseri olması
 • İşlenmiş gıdaların hayvansal gıdaların çok tüketilmesi, meyve ve sebzenin ise az tüketilmesi

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri belirtileri ilk başta bağırsak içerisinde ki poliplerle ortaya çıkmaktadır. Polipler kolon kanseri belirtileri için yeterli bulgular değildir. Kolon kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir.

 • Kabızlık ya da tam tersi bir şekilde ishal görülmesi, dışkının kokulu olması gösterilebilir.
 • Demir eksikliği ile kansızlık oluşması
 • Dışkı kalınlığında incelme, dışkı ile birlikte kan gelmesi ya da tuvaletten sonra makattan kan gelmesi
 • Karın ağrıları, iştahta azalma ve kilo kayıpları

Bu belirtiler tek başına kolon kanseri teşhisi koymak için yeterli değildir. Fakat bu belirtiler varsa mutlaka kontrol amacı ile doktora gitmek gerekmektedir. Bunun yanında eğer ailenizde meme, yumurtalık ya da rahim kanseri öyküsü varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Makattan kan gelmesi genç yaştaki kişilerde ve kabızlığı bulunan kişilerde genelde hemoroidi de işaret edilmektedir. İleri tetkikler yapılmadan makat kanamasının tam sebebini söylemek doğru olmayacaktır. Ülseratif kolit ya da diğer bir adıyla Crohn hastalıkları kalın bağırsak içerisindeki dokuların iltihaplanmasıdır. Bu hastalıklar kolon kanseri için risk faktörü olmaktadır.

10 yıldan fazla süredir Ülseratif kolit hastalığı bulunanların kolon kanseri olasılığı oldukça artmaktadır. Bu nedenle bu hastalığı olanların düzenli olarak rutin taramaları yaptırmaları gerekmektedir.

Crohn hastalığı durumunda ise bağırsak darlıklarında bölgede kolon kanseri oluşma olasılığı artmaktadır. Sigara kullanımı da kolon kanserini tetiklemektedir.

Tanısı için bazı testler yapılmaktadır. Bu testler şu şekildedir;

 • Kolonoskopi
 • Dışkılamada gizli kan taraması
 • Bilgisayarlı tomogrofi
 • Dışkıda DNA testi
 • Fleksible sigmoidoskopi

Kolonoskopi işlemi ucunda kamera bulunan bir aletle daha önceden dışkıdan temizlenmiş bağırsağa bakılması işlemidir. Bu işlemde bağırsak hafifçe şişirilir ve içerisine bakılır. Genellikle 30 ya da 45 dakika arasında sürmektedir.

Kolonoskopi sırasında eğer gerekli görülür ise bağırsak içindeki poliplerden biyopsi alınabilmektedir. Kanamalar kolonoskopi sırasında durdurulabilmektedir. Kolonoskopi işlemi ağrı azaltıcı ilaçlarla ya da anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenler kolonoskopi işlemi sanıldığı gibi korkutucu bir işlem değildir.

Kolonoskopi işleminden önce bağırsakların çeşitli ilaçlar ile ve bol sulu gıdalar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Kolonoskopi uygulaması ailesinde bağırsak sıkıntısı olmayan ve bağırsaklarında herhangi bir şikayeti bulunmayanlarda 50 yaşından itibaren yapılmaktadır. Kolonoskopi işlemi polip görülmediği taktirde 10 yılda bir tekrarlanabilir. Birinci derece yakınlarında kolon, rahim, yumurtalık, meme kanseri bulunan kişilerin kolonoskopi tarama yaşı 40 olarak belirlenmiştir.

Ülseratif kolit hastalarında hastalık yaşı 10 yılı geçtiği durumlarda her sene kolonoskopi yaptırmaları gerekmektedir. Genelde ailede genetiğe bağlı polipoizis sendromları var ise kolonoskopi yaşı 15-18 yaş arasında başlamaktadır.

Tarama amaçlı yapılan kolonoskopilerde polip sayıları ve patolojik tipleri oldukça önemlidir. Bunlara göre kolonoskopi tekrarları 1, 3, 5, ya da 10 yıl arayla tekrarlanmalıdır. Sol kolon tümör açısından tarama yapılacaksa kolonoskopik incelemelerin arasında 2, 3 yıl ara ile fleksible sigmoidoskopi işlemi de yapılabilir.

Gerekli olmadığı sürece her yıl kolonoskopi yapılması doğru değildir. Hasta kolonoskopi yaptırmak istemiyorsa 5 yıl ara ile BT kolonografi yapılabilir. BT kolonografilerde yalnızca tanı konulabilmektedir. Polip ya da kitle görülmesi durumunda bu lezyonlardan biyopsi almak adına kolonoskopi yapılması gerekmektedir.

Kolon Kanseri Evreleri

Kolon kanseri evreleri bulunmaktadır. Evreleri 4 aşamadan oluşmaktadır. Kolon kanseri evreleri sıralanacak olursa şu şekildedir;

 • Evre 1: bu evre hastalığın en erken evresidir. Kanser hücreleri bu evrede bağırsağın iç ve orta tabakalarını tutmaktadır. Lenf düğümleri ve uzak organlarda herhangi bir tutulum bulunmamaktadır.
 • Evre 2: Kanser hücreleri bu evrede bağırsağın tüm katlarını tutmaktadır. Kanser en dış tabakaya kadar ulaşmıştır. Komşu organa veya organlara yayılım olmuş olabilir. Lenf düğümlerinde ve uzaktaki organlarda bir tutulum bulunmamaktadır.
 • Evre 3: Bağırsak duvarında tutulum ne düzeyde olursa olsun bağırsak komşularında ve lenf düğümlerinde yayılım bulunmaktadır.
 • Evre 4: Bu evre hastalığın en ileri safhasıdır. Bağırsakta ve lenf düğümlerinde yayılım ne olursa olsun bunun yanında karaciğer, akciğer, karın zarı, kemik ve beyin gibi organlarda metastaz bulunmaktadır.

Evresi ne olursa olsun kolon kanserinin tedavisi cerrahi olmaktadır. Fakat hastalığın boyutuna, evresine, rektumdaki yerleşim yerlerine, tümör komplikasyonlarına göre cerrahi müdahale şekli değişebilmektedir.

Son zamanlarda kolon kanserinde laparoskopi uygulamaları artmaktadır. Bağırsak kanserinde küçük rektum tümörler anüs yoluyla tümör kesilerek gerçekleştirilebilir. Buna lokal eksizyon denmektedir.

Tümörün yerleştiği yere göre kalın bağırsakların bir bölümü ya da rektum kesilip çıkartılabilir. Bir diğer teknikte ise bağırsaklar ile birlikte lenf düğümleri de çıkarılmaktadır. Eğer tümör komşu organlara yayılma göstermişse bu organların da çıkarılması gerekmektedir. Çıkarılan bağırsaktan geriye kalan bağırsakların uçları karşı karşıya getirilir ve dikilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı