Genel Sağlık

Kızamık Nedir?


Kızamık nedir? “rubeola” olarak adlandırılan virüsün yol açtığı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde kızamığa “morbili” denilmektedir. Kızamık genel olarak 3-12 yaş arası çocuklarda görülür. Kızamık bilinen en bulaşıcı hastalıklar arasında sayılmaktadır. Kızamık esnasında bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücut direncinin düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan diğer bazı hastalıklar nedeniyle ölümler olduğu bilinmelidir.

Kızamık Nasıl Bulaşır?


Kızamık nedir, nasıl bulaşır ? Kızamık oldukça bulaşıcıdır. Hasta ile aynı ortamda durmak, hastanın kullandığı malzemeleri kullanmak, hasta ile doğrudan temas etmek oldukça bulaşıcı bir hastalık olan kızamığın bulaşması için yeterlidir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir, Hastalığın Seyri Nasıldır?


Kızamık virüsünü kapan çocuklarda genel olarak 1-2 haftalık bir kuluçka donemi olmaktadır. Hastalığın bir çok belirtisi vardır bunlar; 
• İlk olarak ateş yükselir bu 1-2 günü bulur
• Gözlerde kızarıklık (konjunktivit) ve çapaklanma, halsizlik, burunda akıntı, eklemlerde özellikle kol ve bacak eklemlerinde ağrılar ve tutulmalar.
• 3-4 gün sonra ağız içinde lekelenmelerin oluşması, baş bölgesinden başlayarak bütün vücuda yayılmaya başlayan minik kızarıklık bu kızarıklıklar daha sonra birleşerek daha fazla alanı kaplamaya başlar
• 4-6 gün sonra artık kızarıklıklar azalmaya ve ateş düşmeye başlar bu durum hastalığın atlatılmaya başlandığını gösterir. Bazı durumlarda ateşin 7-8 gün dahi devam ettiği görülebilir.

Kızamık Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kızamığın bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Yalnız kızamıklı hastanın rahatlatılması ve hastalığı daha rahat atlatması için bir takım önlemler alınabilir.
• Döküntüler başlamadan önce ortaya çıkan ateş için ateş düşürücüler kullanılır.
• Burun akıntıları ve öksürük için yardımcı ilaçlar kullanılabilir. Hastanın bulunduğu oda iyi havalandırılır fakat bu esnada hastanın üşümemesine oldukça dikkat edilmelidir.
• Gözlerde meydana gelen kızarıklık nedeniyle hastalar genelde ışığa karşı hassas olurlar bunun için hastanın bulunduğu oda hafif karartılır. Hastanın ille de ışığa çıkması gerekiyorsa güneş gözlüğü kullanılabilir.
• Vücutta meydana gelen kaşıntılar için bir takım kaşıntı giderici losyonlar kullanılabilir.
• Gözler ve çevresi temiz ılık suyla silinebilir.
• Hastanın bol miktarda sıvı (su, meyve suyu vb) alması sağlanmalıdır.
NOT: kızamıklı hastaya, özellikle 16 yaşından küçüklere antibiyotik verilmemelidir. Antibiyotik kullanımı ancak zaruri hallerde doktor tavsiyesiyle olmalıdır. Kızamık başlı başına bir hastalık olmasına karşın hastalıkla ortaya çıkan bir takım diğer rahatsızlıklar da olduğu bilinmektedir bu rahatsızlıkların başında orta kulak iltihabı, zatürre ve şiddetli kuru öksürük gelmektedir bu rahatsızlıklar için gerekli olan antibiyotiği doktorunuz belirleyecektir.

Kızamık Aşısı Hastalıktan Bizi Korur mu?


Ülkemizde bir kişiye kızamık aşısı, 12 ila 15 ay arasında ve 4 ila 6 yaş arasında olmak üzere 2 defa yapılmaktadır bu aşıları tam olarak yapılan her 100 kişiden ancak 2-3’de kızamık görülmektedir geriye kalanlarda kızamık görülmemektedir. Yani kızamık aşısı oldukça koruyucu bir aşıdır bu edenle anne babaların çocuklarının aşılarını zamanında yaptırmaları önemlidir.

Kızamık Geçiren Birisi Tekrardan Kızamık Olur mu?


Ömründe bir defa kızamık geçiren birisinin, kanında kızamık antikorları olacağı için tekrardan kızamık olmazlar. Çünkü kızamık antikorları kanda asla azalmaz bu nedenle kişi ömrünün sonuna kadar bir daha kızamık geçirmez.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı