Genel Sağlık

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik, hamileliğin en erken dönemlerinde sağlıklı embriyonun oluşmaması durumunda düşük yaşanmasıdır. Bu durum bebek haberi ile sevinen anne ve baba adayı için çok üzücü bir durumdur. İlk yapılan hamilelik testinde pozitif olarak çıkan sonuç, ikinci yapılan test ile yok olur. Kimyasal gebelik nedir? diye araştırma yapanlar bu şüpheyi taşıyan anne adaylarıdır. Kanda yapılan hamilelik testi sonucunda Beta HCG değerin düşük olması bu şüpheye neden olur. Bu nedenle test 1-2 gün içinde tekrarlanır. Eğer test sonucunda değer düzenli olarak artmadıysa bu gebelik, kimyasal gebeliktir ve düşükle sonuçlanmıştır. Kanda çıkan her Beta HCG değeri düşük değer kimyasal gebelik olacağı anlamına gelmez. Bebeğiniz geç döllenme ile oluştuysa daha çok küçük olabilir ve bu nedenle kanınızdaki değer düşük çıkıyor olabilir. Eğer Beta HCG değeriniz düzenli olarak artıyor ise korkmanıza gerek yoktur. 

Kimyasal Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Kimyasal gebelik belirtileri arasında takip etmeniz gereken ilk şey Beta HCG değerinin düzenli olarak artmamasıdır. İlk gün test sonucu çıkan değer her gün en az iki katına çıkarak yükselmelidir. Bu gebeliğin sağlıklı olduğu ve bebeğin durumunun iyi olduğunu gösterir. Kimyasal gebelikten sessiz düşük olarak da bahsedildiği için, belirtileri arasında kasıklarda ağrı, kramp ve karın arısı gibi şikayetler olabilir. Eğer bu şikayetleriniz varsa en kısa sürede doktorunuza başvurun. Ayrıntılı bir muayene ve testler ile kesin sonucu size doktorunuz söyleyecektir. Kimyasal gebelikte ultrasonda kese, plesenta ve kalp atışı gibi belirtiler görülmez.

Kimyasal Gebeliğin Sürekli Yaşanma Riski Var Mıdır?

Kimyasal gebeliği bir kez yaşamanız her defasında aynı sorunu yaşayacağınız anlamına gelmez. Kimyasal gebelikte vücut sağlıklı gelişemeyen embriyoyu dışarı atar. Aslında bu doğal bir seleksiyon yöntemidir. Vücut hayata gelecek kadar güçlü olmayan embriyoyu uzaklaştırır. Bu durum ileride sağlıklı bir yumurta için yer açılmasına yöneliktir. Vücudumuz mucizelerle doludur. Bu kendi kendine yaptığı savunma da bunun en güzel örneklerindendir. Günümüzde birçok kadın bu durumla karşılaşabilmektedir. Bu durumda karamsarlığa kapılmayıp, bebek isteyen çiftlerin tekrar denemesi tavsiye edilir. Doktorunuza beklemek için bir sebep olup olmadığını danışmayı unutmayın. Daha sonra tekrar hamilelik düşünebilirsiniz. 

Kimyasal Gebelik İle Dış Gebelik Aynı Mıdır?

Anne adayları tarafından kimyasal ile dış hamilelik birbirine en çok karıştırılan iki kavramdır. Aslında bu iki kavram birbirinden çok farklıdır. Kimyasal gebelik bahsettiğimiz gibi sağlıksız embriyonun erken dönemde vücuttan atılmasıdır. Kimyasal gebelikte, yumurta döllenir fakat sağlık olmadığı için rahme yerleşemez. Dış gebelik ise gebeliğin rahim dışında bir yerde oluşmasıdır. Embriyo rahim dışında bir yere tutunur ve bu hamileliğin devam etmesi mümkün değildir. Çünkü embriyo ancak rahimde sağlıklı bir şekilde büyüyüp, gelişebilir. Dış gebelik durumunda gebeliği sonlandırmaktan başka çare yoktur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı