Genel Sağlık

Kilo Vermenin En Kolay Yolu

Kilo vermenin en kolay yolu, kış aylarında kilo alımı daha fazla olduğu için başta kadınlar olmak üzere son zamanlarda erkeklerin de ilgi göstermiş olduğu kilo verme yöntemlerinden biri de bitkisel çay tüketimidir. Birçok çeşidi bulunan çayların, insan vücudundaki etkileri çok fazladır. Bu yüzden bitkisel çay tüketiminde amacımıza uygun olanını ve en önemlisi sağlığımızı tehdit etmeyecek şekilde tüketmeliyiz.

Kilo Vermede Çay Ne Kadar Etkili?

Bazı bitki türlerinin yağ yakıcı özellikleri bulunmaktadır. Ve bu bitki türlerini mutfakta çok farklı şekillerde kullanmaktayız. Yağ yakıcı özelliği olan bazı bitkileri ise demleme çay yaparak tüketmekteyiz. Yağ yakıcı çay olarak da adlandırdığımız bu çaylar metabolizmamızın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak yağ yakmamızı kolaylaştırmaktadır.

Yağ Yakıcı Çay En İyi Nasıl Hazırlanır

Kilo vermenin en kolay yolu denilince akla yağ yakıcı çaylar gelir, bizde en etkili yağ yakıcı çay tarifini sizin için paylaştık

Yağ yakıcı çay tarifi malzemeleri; Ihlamur, kuş burnu ve altın otundan oluşmaktadır. Bunun dışında bal, limon ya da size göre iyi gelebilecek herhangi bir şey karıştırmamanızı tavsiye ederim çünkü, yağ yakıcı çay tarifinde kullandığımız bu üç bitkinin içerisinde tirozit bulunmaktadır ve herhangi başka ek gıda kullanımı gerektirmeden tüketilebilmektedir.

Yağ yakıcı çay tarifi uygularken en iyi sonuç elde edeceğimiz püf noktalara değinelim. Bir litre kaynamakta olan suyun içerisine, 10 gram kış ıhlamuru (yaprağı ve çiçekleri ile birlikte) ve 10-13 tane kuşburnu (taneleri havanda biraz dövebilirsiniz) ilave ediyoruz. Ihlamur ve kuş burnu 5 dakika kadar kaynadıktan sonra bir tutam altın otunu içerisine koyarak 4 dakika kadar daha kaynatıyoruz. Çayımızın daha güzel olması için kısık ateşte kaynatmanız tavsiye edilir. Böylelikle bitkiler içerisindeki etken maddeler daha iyi suya karışacaktır. Kaynama işlemi bittikten sonra yağ yakıcı çayı bardağa süzerek alabilirsiniz.

Gün içinde yapıldıktan 2-3 saat içerisinde taze bir şekilde tüketilmelidir. Sıcak içemiyorsanız soğuk olarak da tüketebilirsiniz. İsteğe ve mevsim şartlarına bağlı olarak yağ yakmayı hızlandırması  için ek olarak bir kase çilek, ahududu ya da böğürtlen tüketebilirsiniz.

Ne Kadar Süre İle Tüketilmeli?

3 ay kullanım süresi olan bu çayı her gün sabah öğle akşam birer bardak aç karna olarak tüketmeniz gerekmektedir. Bir ay dolduktan sonra bir hafta ara vererek 3 ayı tamamlarsanız tam bir sonuç elde edebilirsiniz.

Yağ Yakıcı Çaylar

Tahmin ettiğiniz üzere yağ yakıcı çayların bir çok çeşidi de bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, mevsimsel kullanım ile birlikte vücut sağlığınıza iyi gelen bitkilerin içerisinde bulunan tariflerden yararlanmanız olacaktır. Örnek verecek olursak yukarıda kullandığımız tarif diyabet hastalarına da iyi gelmektedir.

Matcha Çayı Zayıflatır Mı? Faydaları ve Zararları Kullanıcı Yorumları

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı