Genel Sağlık

Kemik Erimesi Neden Olur?

Kemik kütlesinde azalma, kemikteki mikro yapıda bazı olumsuz değişiklikler, bununla birlikte de kemik kırılganlığında artış ile sonuçlanan sistemli bir iskelet rahatsızlığıdır.

 Bu kemik değişimi ileri dönemlerde kemik kütlesinde zaman içinde ciddi derecede azalma meydana getirmektedir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre 50 yaşın üstündeki bayanların %34’ü ile %50’ si arasındaki kemik erimesinin başlangıç seviyesi ile %20 arasında osteoporoz olduğu belirlenmiştir.

 Bu durumun özellikle bayanlarda sıklıkla görülmesinin temel nedeni ise vücuttaki östrojen miktarının menopozla birlikte aniden azalması durumudur.

 Kemik Erimesi Esasında 2ye Ayrılır

 1. Primer Osteoporoz

 2. sekonder Osteoporoz

 Birinci türdeki osteoporozda tip1 ve tip2 türleri vardır. Tip 1: menopoz sonrası dönemde östrojen miktarının azalması ile gözlemlenen türdür.

 Sekonder Osteoporoz: Beslenme bozukluklarında gözlemlenebilen, sonradan gelişim gösteren osteoporoz olarak adlandırılmaktadır.

 Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusundan 200 milyon kişi kemik erimesi rahatsızlığı ile mücadele etmektedir. 50 yaş üzeri bayanların yüzde 15’inde osteoporoz gözlemlenmektedir.

 Kemik Erimesi Hastalığının Sonuçları

 Yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak bu durumdan olumsuz etkilenir, fonksiyon kaybı yaşanır. Bu durumun sonucunda sakatlık, hatta yaşam kaybı meydana gelebilmektedir.

 Kemik Erimesinin Risk Faktörleri

 Bayanlar, erkeklere göre osteoporoz hastalığına daha fazla yakalanmaktadır. Bayanlar menopoz sonrası dönemde özellikle 45 yaşından sonra artık girmiş ise osteoporoz geçirme riski ortaya çıkar.

 Sigara, beslenme bozuklukları, özellikle kalsiyum bakımından fakir olan besinlerin alınması, steroid içeren ilaç kullanılması, özellikle de çok zayıf olan bireylerin yakalanma riskleri daha fazladır. Erkeklerde düşük testosteron düzeyi, hareketsiz yaşam biçimi kalıtsal yani ailevi faktörler.

 Kemik erimesi Hastalığı en çok kemik kırılmaları sorununu ortaya çıkarır Çünkü kemik kırmaları yaşam kalitesini ciddi manada olumsuz etkiler. Özellikle de el bileği ve kalça bölgesinde kırıklar daha fazla görülmektedir.

 Kemik Erimesi Hastalığının Tedavisi

 Hasta, sağlık kuruluşuna başvurur, kemik erimesi rahatsızlığı daha da ilerlemeden kırığı tedavi edecek hekim, ilk etapta beslenme düzenini ve aktivite düzenini oluşturan bir dizi önerilerde bulunacaktır.

 Gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir. Çünkü gazlı ve şekerli içecekler kemiklerdeki kalsiyum miktarını azaltan faktörlerdendir. Süt, siyah çay ya da bitki çayları tüketilmelidir. D vitamini alınmalıdır. Örneğin en iyi D vitamini almak güneşe çıkmak ile sağlanır.

 Yazının başında da belirtilmiş olduğu gibi Özellikle de zayıf olan insanların ve D vitamini ya da kalsiyum bakımından zayıf olan, eksik olan ürünlerin, yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi neticesinde kemik erimesi ya da kemik erimesine bağlı olarak belli bir zaman geçmesinden sonra dönüştüğü kemik kırılmaları insan hayatını olumsuz yönde etkiler.

 Kemik erimesi ya da kemik kırılmaları gibi rahatsızlıkların Belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren kişi gerek ailesinden gerekse de Sağlık kuruluşlarından tedavi olma isteğinde bulunmalıdır. Bunun üzerine hastaneye başvurulmalıdır. Hekimin duruma müdahale etmesi ile birlikte artık tedavi süreci başlamış olur

Romatizma nedir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı