Erkek Sağlık

Kasık Fıtığı Nedir? Kasık Fıtığı Belirtileri Ve Tedavisi

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı; her insanın hayatında çok yüksek ihtimalle karşılaştığı fıtık rahatsızlığı, vücudun farklı bölgelerinden biri olarak kasık bölgesinde de ortaya çıkabilir. Bu bölgede ortaya çıkan fıtık, kasık fıtığı olarak adlandırılır. Bu rahatsızlık diğer ismi ile inguinal herni şeklinde bilinmektedir. Bir karın duvarı fıtığı olarak görülen bu rahatsızlık erkeklerde 3 kat daha fazla görülür. Hatta erkeklerde görülen fıtık türleri içerisinde çok yüksek bir orana sahiptir.

Kasık Fıtığı Nasıl Oluşur?

Erkeklerde çok sık şekilde görülen kasık fıtığı yeni doğan bebeklerden ilerleyen yaşta erkeklere kadar kadınlar dahil olmak üzere herkeste görülebilir. Genellikle karın duvarının zayıf olduğu kısımlarda ortaya çıkan bu fıtık, iç organlardan birinin genellikle bağırsağın bu zayıf noktaya baskı yapması ile dışarı çıkması sonucu ortaya çıkar. İlk aşamalarda ayakta veya öksürünce karın içinde basınç artmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu fıtık, uzandığınızda görünmez bir hal alır. Tedavi edilmediğinde ise genişleme göstererek, daha fazla şiş bir görüntü oluşturur. Diyet, egzersiz ya da ilaç ile zamanla iyileştirilemez.

Üç farklı türü bulunan bu fıtıkta ilk tür olarak direkt inguinal herni şeklinde fıtık oluşabilir. Bu fıtık türünde genellikle iki taraflı karın duvarından çıkıntı ortaya çıkar ve ilerleyen yaşlarda görülür.

Diğer türlerden birisi olarak indirekt inguinal herni çok sık görülür ve inguinal kanal içerisinden çıkar. Erkeklerde çok daha sık görülür ve doğumsal bir oluşum olabilir. Ayrıca gençlik dönemi olmak üzere tüm yaşlarda ortaya çıkabilir.

Üçüncü tür olarak femoral herni ise daha sık şekilde kadınlarda kasık bölgesi, damarlar ve femoral ring adı verilen açıklık bölgesinde ortaya çıkabilir. Gebelik ve zorlanma sonrasında oluşabilir.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Rutin kontroller ile belirlenebilen fakat bazen net olarak görülmen rahatsızlıklarda kasık fıtığı belirtileri değişim gösterir. Akut belirtiler yer almasa dahi kasık bölgesinde oluşan şişlik ve kabarıklık her zaman belirgindir. Özellikle kasık bölgesinde gevşeme sonrası ağrı oluşur.

Ayrıca kasık fıtığı belirtileri arasında kasık bölgesindeki şişlikler, karın içi basıncı ile ortaya çıkar ve şişlik üzerinde yanma ya da ağrı ortaya çıkabilir. Ağır eşyalar taşındığında, basınç ile rahatsızlık ve acı hissedilebilir. Yemeklerden sonra kabızlık gibi durumlar ortaya çıkabilir ve fıtık testis torbasına indiğinde şişlik görülebilir.

Nedenleri Nelerdir?

Bazen erkek bebeklerde anne karnında fiziksel gelişim konusunda normal şartlara göre gelişmeyen bazı bölgeler ve kaslar, ilerleyen dönemlerde fıtık oluşumu için zayıf bölgeler ortaya çıkarır. Bu nedenle bu fıtık rahatsızlığı erkeklerde daha çok görülebilir.

Farklı nedenler arasında kalıtımsal durumlar, kolajen sentezinin düşmesi, yaşlılık, çok ağır kaldırma, kronik öksürük, travmalar, karın tümörleri, prostat, prematüre doğum, sigara kullanımı ve kronik akciğer rahatsızlıkları yer alabilir.

Tedavisi Ve Ameliyat

Genellikle kasık, bel ve karın bölgesinde ağrı ile kendini gösteren bu rahatsızlıkta tedavi yöntemlerinden birisi kasık fıtığı ameliyatı olarak bilinir. Ancak ilaçlı tedavi gerçekleştirilmediği için ileri yaşlı kişiler ve fizyolojisi uygun olmayan kişilerde kasık bağı gibi bacak hareketi kısıtlayan tedaviler uygulanabilir.

Net tedavi sağlanması için tercih edilen kasık fıtığı ameliyatı yönteminde, karın duvarında oluşan yırtık lokal anestezi ile açık veya laparoskopik cerrahi sayesinde karın içine doğru ulaştırılarak rahatsızlık giderilebilir. Yırtık bölgesinde mesh ismi verilen bir yama tarzı malzeme kullanılarak, yırtık kapatılır ve fıtık tekrar oluşmaması için tedavi edilir.

Ağır durum gösteren hastalarda laparoskopik cerrahi uygulanmayacağı için açık ameliyat uygulanarak hasta iyileştirilebilir. Ameliyat sonrasında genellikle bir gün istirahat süresi ve sonrasında taburcu olma durumu görülür. Herhangi bir diyet programı uygulanmaz. Özellikle ağır kaldırılmaması, ev egzersizlerinin bekletilmesi ve dengeli beslenme gibi noktalar uygulanmalıdır.

Diğer Sağlık Yazılarımızı okumak İçin Tıklayınız

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı