Genel Sağlık

Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Nelerdir?


Karaciğer yağlanması tıp dilinde “Hepatosteatoz” yada “Steatoz” olarak isimlendirilir. Karaciğer hücrelerinde; çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen fazla yağ birikmesinden meydana gelir.

Normal şartlarda karaciğer içerisinde az miktarda yağ bulunmakta ve herhangi bir hasara neden olmamaktadır. Fakat yağlanması seviyesi yükseldikçe karaciğerin yapısal ve fonksiyonel yapısı değişmektedir. Bu yağlanma tedavi edilmezse ve yağlanma ilerlemeye devam ederse siroz yada karaciğer yetmezliği gibi sorunlara sebep olur.
Karaciğer yağlanması, hipertansiyon, diyabet, obezite ve yüksek kolesterol ile ilişkilidir. Bu hastalıklara sahip olan kişilerin çoğunda karaciğer yağlanması görülmektedir. Karaciğerde yağlanma ayrıca alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkar.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Teşhis Edilir

Karaciğer yağlanması laboratuar testleri, ultrasonografi ve karaciğer biyopsisi ile tespit edilir.
Laboratuvar Testleri : Karaciğer yağlanması olan hastalarda yapılan testlerde, sonuçlar normal kişilere göre daha yüksektir. Karaciğer yağlanması yaşayan hastalarda, kolesterol, trigliserit ve glukoz genel anlamda yüksek çıkmaktadır.

Karaciğer Biyopsisi : Karaciğer biyopsisi kesin tanı almanızı sağlar, Karaciğerinde yağlanma bulunan kişilerde ve risk durumlarında kullanılmaktadır.

Ultrasonografi : Yağlanmanın seviyesini ve karaciğer içindeki yağ miktarını görmemize yardımcı olur.

Karaciğer Yağlanmasının Çeşitleri

Karaciğerde yağlanma 2 gruba ayrılmaktadır.,

 • Alkole bağlı oluşan karaciğer yağlanması

Karaciğer yağları parçalamada sorun yaşar ve yağlar karaciğer üzerinde birikmesinden dolayı karaciğere zarar verir. Fakat alkol tamamen bırakılması durumunda 6 hafta içerisinde karaciğerdeki sorun hafifler ya da tamamen ortadan kalkabilir.

 • Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması

Yukarıda belirttiğimiz gibi; yüksek kolesterol, hızlı kilo verdiren diyetlerin uygulanması, bazı ilaç kullanımları, obezite ve diyabet alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına sebep olur.

Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri

Çoğunlukla karaciğer yağlanması herhangi bir belirti göstermez. Fakat karaciğer yağlanmasına sahip olma riskinin fazla olduğu bazı sebepler vardır. Bunları incelersek;

 • Yüksek kolesterol ve Diyabet rahatsızlıkları
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları
 • Obezite aşırı kiloya sahip olunması
 • Üst abdominal rahatsızlıkları
 • Kronik yorgunluk problemi ve hareketsiz yaşam tarzına sahip olunması
 • Genetik, Ailenizde karaciğer problem geçmişi bulunması

Karaciğer Yağlanmasından Nasıl Korunurum

Aşağıda belirtilen ipuçları, karaciğer yağlanması kaçınmanıza ve problemlerin azaltılmasına yardımcı olur.

 • Alkol tüketimini bırakın yada azaltın
 • İşlenmiş şeker, un ve hayvansal yağlar tüketmeyiniz.
 • Akdeniz diyetini uygulayınız.
 • Haftanın 2-3 günü egzersiz yapmalısınız.
 • Hepatit A ve Hepatit B hastalıklarından korunmak için aşı olmalısınız.
 • Vücut ağırlığınızı azaltmalısınız ve ideal kilonuzda olmalısınız.
 • Antioksidan tüketimini yükseltmelisiniz.
 • Ağrı kesici, östrojen, anti-enflamatuvar, mantar önleyici ilaçlardan uzak durmalısınız.

Karaciğer Yağlanması Önlemek için Doğal Besinler

Deve Dikeni : Deve dikeni bitkisinin faydalarını saymakla bitmez. Yapılan araştırmalara göre karaciğerdeki yağı azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca karaciğere ait olan Hepatit yenilemeyi artırır, birikmiş yağları parçalar ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmektedir. Deve dikeni çay olarak tüketebilirsiniz. Deve dikenini sağlık marketlerinden temin edebilirsiniz.

Zencefil : İçeriğinde bulunan antioksidan ve trigliserit seviyesini azaltma özelliği sebebiyle karaciğer yağlanmasının etkilerini azaltmak için iyi bir seçenektir. Zencefili salatalarda, çorbalarda, keklerde kullanılır yada çayı demlenebilir.

Greyfurt : Greyfurt karaciğer yağlanmasının yanında prediyabete de iyi gelmektedir. Greyfurt içeriğinde bulunan naringin bulunur. Greyfurtun acı tadını flavonoid verir.

Enginar : Beslenme programınıza mutlaka bu sebzeyi ekleyiniz. Karaciğer sağlığı açısından oldukça önemli bir sebzedir. Kalorisi düşük ve iyi bir diüretiktir. Ayrıca kolesterol seviyesini ve kan şekerinin düzenlenmesine yardım eder. Enginar salatalarda, çorbalarda ve soslarda kullanılır.

Karanhida : Bir çok problemde iyileştirici özelliğine sahip vahşi bir bitkidir. En doğal ve güçlü temizleyicilerden bir tanesidir. Hepatik sağlığı iyileştirirken, karaciğeri de temizler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı