Genel Sağlık

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır Ve Tedavisi Nedir?

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması; karaciğer vücut içerisinde lipit metabolizmasının yönetilmesi için görev alan organ yapısını oluşturur. Lipit metabolizması gereği çalışma sergilerken, bazen hepatosteatoz veya steatoz gibi isimler ile anılan karaciğer yağlanması rahatsızlığı ile karşılaşılabilir. Bu durum karaciğer hücrelerinde farklı nedenler gereği aşırı yağ birikmesi sonucunda oluşur. Normal olarak karaciğer hücrelerinde bir miktar yağ bulunur ve herhangi bir hasar oluşturmaz. Ancak karaciğer hücrelerinde aşırı yağlanma fonksiyonel ve yapısal değişikliklere neden olabilir.

Karaciğerde fazla yağlanma oluşması, organın genişlemesine, diğer organlara baskı oluşturmasına ve bazı belirtiler ortaya çıkmasına neden olabilir. Erken teşhisin önemli olduğu bu tedavide, siroz hastalığına kadar uzanan negatif bir öykü ortaya çıkabilir.

Nedenleri Nelerdir?

Riskli bir hastalık olan karaciğer yağlanması genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıkabilir. Yani fazla şeker ve yağ tüketimi, düşük protein ve aşırı A vitamini alımı hastalık oluşturabilir.

Çok fazla abur cubur tüketilmesi, hareketsiz yaşam, çok alkol kullanımı, kortizonlu ilaçlar ve yanlış diyetler yağlanmaya neden olabilir. Hatta buna bağlı olarak obezite, diyabet, insülin direnci veya yüksek tansiyon rahatsızlıkları hastalığının nedenleri arasında yer alır.

Yaşlanma ile risk daha fazla artarken, uzun süre damar yoluyla beslenme gerçekleştirilmesi, hamilelik veya hormonal hastalıklar nedenler arasında görülebilir. Nadir olarak bazı bakteri ve virüsler enfeksiyon nedeniyle karaciğerde fazla yağ tutulmasını ortaya çıkarabilir. Özellikle genetik olarak da bu hastalık ortaya çıkma etkisi gösterirken, yüksek kalorili gıdalar tüketilmesi temel nedenlerden birisidir.

Belirtileri Nelerdir?

Birçok farklı neden ile ortaya çıkan yağlanma rahatsızlığında, karaciğer yağlanması belirtileri ilk dönemlerde hiçbir şekilde ortaya çıkmayabilir. Ancak organ yağlanması arttıkça fonksiyonlarda bozulma gereği belirtiler ortaya çıkabilir.

Sıklıkla görülen belirtiler arasında hazımsızlık, cilt kızarıklıkları, baş ağrısı, kilo kaybı, yorgunluk, şişkinlik ve mide bulantısı görülebilir.

Ayrıca diğer karaciğer yağlanması belirtileri arasında unutkanlık, zihin bulanması, koltuk altı renk değişikliği, iştahsızlık, karaciğer ağrısı, hemoroid, yüksek ateş, nefes kokusu, fazla vücut kokusu ve hafıza zayıflaması ile karşılaşılabilir.

Teşhisi Nasıl Sağlanır?

Fiziksel muayene sırasında karın boşluğu muayenesi yapılması ile ilk aşama gerçekleştirilir. Sonrasında kan testi ile karaciğer enzimlerinin miktarı ölçülür. Ultrason, tomografi ve manyetik rezonans ile karaciğer dokusundaki hasar durumları kontrol edilir. Biyopsi yöntemi sayesinde karaciğere ulaşılarak, örnek alınır ve yağ miktarı, hasar durumu gibi noktalar incelenir.

Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Teşhis aşamaları sonrasında karaciğer yağlanması tedavisi için yöntemler belirlenir. Genellikle gastroenteroloji uzmanları tarafından her gün düzenli yürüyüş ve tempolu bir hayat önerisi yapılmaktadır. Beslenme programında protein ve lif ağırlıklı gıdalar önerilirken, hamur işleri, tatlılar ve abur cubur listeden çıkarılmaya çalışılır.

Mevcut kiloda azalma elde edilmesi, diyet programları uygulanması, ambalajlı ve katkı maddeli gıdalardan kaçınılması gereklidir. Özellikle karaciğer yağlanması tedavisi konusunda fazla karbonhidrat yerine sağlıklı sebze ve meyve tüketimi önemlidir.

Alkol ve sigaranın çok fazla tüketimi yağlanmayı arttırdığından dolayı gerekirse, kaçınılmalı veya tamamen bırakılmalıdır. Yağlı et, yumurta ve sakatat etlerinden uzak durarak, kolesterol yükselten yiyeceklerden sakınmak gerekir. Her gün taze meyve sebze tüketimi önemlidir. Karaciğer için faydalı olan bal ve yeşil sebzeler sık sık tüketilmelidir. Yağlanma rahatsızlıklarında nedenler tespit edilip ortadan kaldırıldığında, etkili tedavi sağlanabilir. Bu nedenle obezite tedavisi, kan trigliserid seviyesinin düşürülmesi, diyabet kontrolü ve egzersiz programları mutlaka gereklidir. Zayıflama sağlayamayan hastalarda mide balonu takılması, mide küçültme operasyonları veya steatohepatit karaciğer nakli gibi işlemler gerçekleştirilebilir

Diğer Sağlık Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir