Genel Sağlık

Kalp Yetmezliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliği; vücudun mekanizması gereği kalp, her atışta kasılır ve sonrasında gevşeyerek vücuda kan pompalayarak kanın vücutta dolaşmasını sağlar. Ancak bu normal çalışma prensibi dışında kalp doğru şekilde çalışmadığında, kalp yetmezliği ile karşılaşılabilir. 

Doğru çalışmama yani yetersizlik durumu, kalbin en çok karşılaştığı hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu durum kalbin zayıf düşmesine neden olur ve kalp yeterli güçle kasılmadığı ve yeterince kan ile dolmadığı için vücuda daha az kan pompalanır. 

Kalp Yetmezliği Nedir?

Genel kalp hastalıkları içerisinde yetersizlik durumu en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Anlatıldığı şekilde sağlıklı kalp vücudun her noktasına kanı pompalayacak kadar güçlü bir yapı gösterir. Ancak kalp yetmezliği ile karşılaşılan bir hastada kalp kasları giderek kalınlaşır ve işlevini güçlü bir şekilde yerine getiremez. Bu durumda da kan vücudun her noktasına yeterli oranda pompalanamayacak duruma gelir. 

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Bu tip kalp hastalıkları genellikle farklı etmenler sonrasında kalp kaslarının zarar görmesinden kaynaklanır. Aslında yetersizlik durumuna neden olabilecek temel hastalıklar arasında kalp damar hastalıkları bulunması, hipertansiyon ya da kalp krizi yaşanması gibi noktalar görülebilir. Ayrıca yetersizliğe neden olabilecek diğer hastalıklar arasında da kalp kapağı hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, kronik böbrek yetersizliği, şeker hastalığı ve akciğer hastalıkları yer almaktadır. Ciddi bir hastalık olması ile birlikte zamanında tedavi edilirse, hayati riskler çok düşük bir noktaya ulaştırabilir. Ayrıca zamanında fark edildiğinde, tedavi doğru bir şekilde uygulanırsa, daha uzun ve kaliteli bir yaşam elde edilebilir. 

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp vücuda yeterli miktarda kan pompalama gibi bir göreve sahiptir. Bu görevi gerektiğince yerine getirmediğinde, akciğerler ve vücudun farklı bölümlerinde su birikmesi yani ödemler oluşabilir. Bu durumda da belirli kalp yetmezliği belirtileri ortaya çıkabilir. Çoğunlukla görülen belirtiler arasında;

  • Ödem problemleri; yetersizlik durumunda hasta özellikle vücudun karın ve bacak gibi bölümlerinde su birikmesi yani sıvı birikimi ile karşılaşabilir. Ödem rahatsızlıkları vücudun yorgun ve rahatsız hissetmesine neden olur. 
  • Öksürük yaşanması; yetersizlik durumunda kan akciğer içerisinde göllenme oluşturur ve bu durum nefes darlığı ortaya çıkarır. Bu bağlamda da nefes darlığı sonrasında yaşanan ödem rahatsızlıkları ile birlikte öksürük ile karşılaşılır. 
  • Nefes darlığı; ilk dönemlerde fazla efor veya egzersiz durumunda ortaya çıkarken, sonraki dönemlerde çok küçük bir hareket ile dahi nefes darlığı yaşanabilir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde istirahat zamanlarında bile darlık ile karşılaşmak mümkündür. Gece saatlerinde uyku halindeyken, kan akciğerlere hareket gerçekleştirdiği için gece gelen nefes darlığı yaşanabilir. Bu durumda yüksek yastık kullanmak veya açık havaya çıkma ihtiyacı görülür. 
  • Aşırı yorgunluk; kan yeterli düzeyde pompalanmadığında bitkinlik ve halsizlik gibi şikayetler görülür. Yetersizlik için kullanılan ilaçlar da bu duruma yol açabilir. 
  • Fazla ve hızlı şekilde kilo alma ise özellikle vücutta biriken sıvı ve hareketsiz bir yaşam nedeni ile ortaya çıkabilir. 

Ayrıca bazı hastalarda kalp yetmezliği belirtileri açısından geceleri çok fazla idrara çıkma görülebilir. Çok fazla idrar ihtiyacı hissedilmesi ise özellikle vücudun karın bölgesinde

Tip 2 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı