Genel Sağlık

Kalp Hastalıkları Belirtileri Ve Bilinmesi Gerekenler

Kalp hastalıkları, kalbin normal çalışma sistemi içerisinde damarlar veya kapaklar üzerinde bir sorun ile karşılaşılması ya da kalbin beklenmedik bir noktasındaki küçük bir sorun her şeyi tam tersine çevirerek olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle kalp hastalıkları kapsamında öncelikle erken teşhis gerçekleştirmek, belirtilere dikkat etmek ve tedaviyi doğru bir şekilde yürütmek önemlidir. 

Kalp kendi mekanizması içerisinde kasılma ve gevşeme hareketi ile birlikte kanın vücuda pompalanmasını sağlar. Normal bir kalp büyüklüğü 280-300 gram gibi bir ağırlık oluşturur. Bu durumda her dakikada 70 defa kasılan kalp sadece bir yumruk büyüklüğündedir. 

Kalp vücutta kanın dolaşımını sağlamak ile birlikte bir pompa vazifesi görür ve hemen göğüs kemiğinin altında göğsün orta kısmında bulunur. Bu normal bilgiler ile birlikte her insan vücudunda normal bir çalışma sergileyen kalp, bazı sorunlar ile karşılaştığında kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Yetmezlik problemlerinde kalp gereken düzeyde kan pompalama gerçekleştiremez, oksijen vücutta doğru şekilde pompalanmaz ve birçok farklı sorun ile karşılaşılabilir. Bu bağlamda temel olarak görülen birçok farklı kalp rahatsızlığı yer almaktadır. Bu rahatsızlıkların her biri teker teker incelenebilir. 

Kalp Krizi

Hem dünya genelinde hem de Türkiye’de görülen kalp hastalıkları içerisinde kalp krizi en çok görülen sorunlardan birisidir. Kalp krizi, damarların birdenbire tıkanması ile ortaya çıkar. Kalp krizinin belirtileri arasında;

  • Göğüste yanma, baskı ve sıkışma hissi bulunması ile birlikte şikayetlerin çene ve kollara doğru yayılması,
  • Ani bir şekilde gelişen bulantı, kusma ve soğuk terleme şikayetleri,
  • Bahsedilen bu şikayetlerin 30 dakikadan fazla sürmesi yer almaktadır. 

Bu belirtiler ile birlikte kalp krizi riski yüksek görüldüğünde, mutlaka acil bir şekilde ambulans çağrılarak hastanın hastaneye ulaştırılması gerekir. Çünkü hayati riski bulunduğu için hastane ortamında güçlü ve etkili bir müdahale yapılabilir. Çünkü genellikle zamanında müdahale gerçekleştirilmediğinde, 1 saat içerisinde ani ölüm ile karşılaşma olasılığı bulunmaktadır. 

Kalp Yetmezliği

Kalp rahatsızlıkları açısında kalp krizi sonrasında ki görülen en önemli ve en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi de kalp yetmezliği rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıkta ise farklı nedenler dolayısıyla kalp kaslarının kalınlaşması ve kalbin kan pompalama işlevini yeterli düzeyde gerçekleştirilememesi durumu bulunmaktadır.

Normal koşullarda kalp kasılma ve gevşeme vasıtasıyla vücuda kan pompalanmasını sağlar. Ancak kalp kasları; kalp damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon veya kalp krizi gibi durumlar sonrasında giderek kalınlaşırsa, yetmezlik gibi bir sorun ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında ise

  • Hareket sırasında gelişen ve sonraki dönemlerde en küçük hareketler ile dahi ortaya çıkan nefes darlığı,
  • Vücudun özellikle bacak ve karın bölgelerinde sıvı birikmesi ile oluşan şişme ve ödem,
  • Olağandışı bir şekilde görülen halsizlik ile ortaya çıkan yorgunluk yer almaktadır. 

Kronik bir süreç olarak görülen bu rahatsızlıkta düzenli tedavi gerçekleştirmek, hastada normale yakın bir hayat koşulunun tekrar elde edilmesini sağlamaktadır. Hastanın sağlıklı yaşam kurallarına mutlaka uyuması, ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanılması, gereken durumda tıbbi destek cihazı olarak kalp pili gibi kullanımlar gerçekleştirmesi gerekebilir. 

Bypass

Kalp damar rahatsızlıklarında özellikle damar tıkanıklığı sorunu ile karşılaşılması durumunda kalp krizini engellemek ve daha sağlıklı bir kalp mekanizması elde edilmek için byypas uygulaması gerçekleştirilir. Bir ameliyat olarak gerçekleştirilen bu uygulamada atardamarın belirli bir bölgesinde bulunan daralma veya tıkanma ortadan kaldırılır. 

Kalp damar hastalıklarında bypass uygulanan hasta, öncelikle yaş, cinsiyet ve diğer hastalıkların bulunup bulunmadığı gibi faktörlere göre gözden geçirilir. Özellikle kadınlarda 70 yaş üzerinde veya diğer hastalarda obezite bulunması gibi durumlarda uygulamanın yapılmasında daha yüksek bir hassasiyet gösterilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı