Kadın Sağlık

kadın hastalıkları

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Kadın hastalıkları, kadınların metabolizmasına uygun bir şekilde vücut yapısı farklı bir gelişim gösterir ve bazı hastalıklar bu metabolizma yapısına göre sadece kadınlarda görülür. Bu tip hastalıklarda zamanında teşhis konulması ve tedaviye erken başlanması yaşamı daha kaliteli bir hale getirirken, ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak sorunların da önüne geçme imkanı sağlar. Tıbbi kurumlar tarafından gerçekleştirilen incelemeler ve ortaya çıkarılan tabloya göre kadınlarda rastlanan önemli ve sık hastalıklar yer almaktadır.

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel olarak çocuk aldırma, gebelik sonlandırma ya da kürtaj gibi kavramlarla ortaya çıkan bir cerrahi müdahale olarak adlandırılabilmektedir.

 Kürtaj nedir?: İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, bebeğin anne karnında ölmesi ve boş gebelik gibi durumlar esnasında gerçekleştirilmekte olan bir uygulama olarak tabir edilmektedir.

dış gebelik

Dış Gebelik Belirtileri?

Sağlıklı bir hamilelik, döllenen embriyonun rahim içerisine yerleşmesiyle başlamaktadır. Fakat çeşitli sebepler ve anomalilikler bu seyri değiştirebiliyor. Döllenen yumurtanın sağlıksız olması, anne üreme sisteminde baş gösteren sorunlar ve çeşitli nedenlerden dolayı döllenen yumurta rahim içerisine yerleşmeden tutunabilmektedir.

Rahim Kanseri Belirtisi?

Kadınlarda karşılaşılan rahim kanseri, meme kanseri ve bağırsak kanserinden sonra en yaygın görülen hastalıktır.