Genel Sağlık

İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Belirtileri

İnsülin Direnci

Pankreas organında üretilen bir hormon olan insülin, metabolizmanın sağlıklı çalışması için önemli bir yapı gösterir. Gündelik olarak alınan besinlerde bulunan şeker ve nişasta insülin sayesinde glikoza döner. İnsülin bu noktada bir hormon olarak glikoz yani enerji metabolizması için önemlidir.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin vücut için çok önemli bir yapı ile şeker yani glikozun enerjiye dönüştürülmesi için gerekir. Eğer vücutta karaciğer, kas veya yağ dokularında insüline karşı duyarsızlık sonucu ortaya çıkarsa, insülin direnci oluşur. Bu rahatsızlık sonucunda kandaki şeker enerjiye dönüştürülmez ve kanda çok yüksek miktarda glikoz seviyesi görülür. Klasik anlamda yüksek şeker sorunu oluşur.

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlıkta insülin direnci belirtileri değişiklik gösterebilir. Özellikle cilt renk pigmentleri artış gösterir ve ciltte koyulaşma ortaya çıkar. Deride fazla yumuşama, aşırı derecede ve hızlı kilo alma sorunları görülebilir.

Bu temel belirtiler dışında insülin direnci belirtileri için sırasıyla

 • Aşırı tüylenme
 • Kilo vermekte zorlanma
 • Adet düzensizliği
 • Yemek sonrası uyku gelmesi
 • Soğuk bir şekilde terleme
 • Çok sık üşüme
 • Baygınlık hissi
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Halsizlik
 • Sabahları yorgun uyanma
 • Çok çabuk acıkma ve çok hızlı yemek
 • Az yenilse dahi kilo verememe
 • El ve ayak titremesi
 • Vücut direncinin azalması
 • Tatlı krizleri görülebilir.
insülin direnci belirtileri

İnsülin Direnci Nedenleri

Birçok farklı alt neden bulunmak ile birlikte insülin direnci rahatsızlığında farklı nedenler sıralanabilir. İlk neden olarak fiziksel aktivite yetersizliği yani hareketsizlik gösterilebilir.

Aşırı kilolu olma veya obezite insülin hormonu noktasında direnç oluşturur. Bel ve basen çevresinde fazla yağ birikmesi sebep olarak gösterilebilir.

D vitamini eksikliği durumunda vücut insüline karşı direnç veya duyarlılık gösterebilir. Bu durumda glikoz toleransında yer aldığı röle göre insülin hormonuna karşı direnç veya duyarlılık görülür.

Diyabet yani şeker hastalığı özellikle tip 2 diyabet olarak insülin seviyesinin artmasına neden olur. Tip 2 diyabet hastalarında yüksek kan şekeri aynı zamanda yüksek insülin seviyesi ortaya çıkarır. İnsülin seviyesi ne kadar yüksek olsa da karşı direnç ortaya çıkacağı için yüksek kan şekeri hastalığa neden olabilir.

Polikistik over sendromu, Cushing sendromu ve hipogonadizm gibi hastalıklar da benzer şekilde İnsülin hormonu konusunda direnç oluşmasına neden olabilir.

Nasıl Tespit Edilir?

Bu rahatsızlıkta tespit çalışmaları gerçekleştirilmesi için insülin direnci testi sağlanır. Ancak bu noktada öncelikle aç iken kan şekeri ölçümü sağlanır sonrasında test gerçekleştirilir. Hatta bazı durumlarda şeker yükleme testi ile insülin diğerleri değişimi takip edilir.

Temel tespit aracı olarak insülin direnci testi sayesinde HOMA değeri hesaplanır. Bu değer insülin ve kan şekeri değerleri sayesinde saplanan matematiksel bir formül olarak kan yağları ve karaciğer enzimleri gibi belirleyiciler sayesinde teşhis için yardımcı olur.

Tedavi Yöntemleri

Bu rahatsızlıkta öncelikle diyette kan şekerini yükseltmeyecek düşük glisemik indeksli ve posalı yiyecekler tüketilmelidir. Özellikle barbunya, mercimek, baklagiller, portakal, esmer ekmek menüde yer almalıdır. Patates, havuç ve mısır listeden çıkarılmalıdır. Trans yağ tüketimi mutlak şekilde azaltılmalıdır. Omega-3 yağ asidi içeren hayvansal ve bitkisel kaynaklı besinleri her gün menüye ekleyerek sağlıklı tüketim gerçekleştirilmelidir.

Her gün düzenli şekilde en az 45 dakika orta tempoda yürüyüşler aksatılmamalıdır. Düzenli hareketler ve aktiviteler sağlanmalıdır. Direnç ancak hareketli ve aktif bir hayat ile önlenebilir. Sık sık acıkma problemi ortaya çıkacağı için günlük öğünler arttırılarak ana öğünler ve ara öğünler şeklinde bir liste hazırlanmalıdır.

Eğer hastada tip 2 diyabet sorunu bulunuyorsa, yeterli insülin üretilmediği için kan şekerini düşürmek adına hipoglisemik ilaç kullanımı önerilir. Hatta bazı hastalarda insülin enjeksiyonu gerçekleştirilebilir. Duruma uygun mutlaka doktor yardımı alınarak, sürekli tedavi elde edilmelidir.

Diğer sağlık yazılarımızı okumak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir