Genel Sağlık

İltihaplı Romatizma (Romatoid Artrit) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

İltihaplı romatizma eklem iltihabında çok sık görülen sorunlardan biridir romatoid artrit olarakta bilinen hastalık iltihap sonucunda oluşan romatizma olarak da adlandırılmaktadır. Eklem iç kısmında sinovyum olarak adlandırılan zar bölümünde veya iç organlarda iltihap oluşur. İltihaplanma sonrasında eklemde şişme ve ağrı gibi sorunlar ile karşılaşılır. Genellikle genç ve orta yaş döneminde görülmekle birlikte çocuk veya yaşlılık döneminde de görülebilen iltihaplı romatizma kadınlarda çok daha sık görülebilmektedir.

İltihaplı Romatizma Neden Olur?

Sağlıklı bir şekilde çalışan bağışıklık sistemi sayesinde vücut virüs ve bakteri gibi hücrelere karşı savaş gerçekleştirir. Ancak iltihaplı romatizma rahatsızlığında düzgün çalışmayan bağışıklık sistemi nedeniyle eklem ve organlara saldırı gerçekleştirilir. Bu durumda hücrelere kadar ulaşan iltihap, eklem dokularına doğru ilerler ve eklemlerde iltihaplanma oluşturur. Artan eklem sıvısı şişlik oluşturduğundan dolayı eklem dokusunda iltihaplı hücreler zararlı bir sonuç ortaya çıkarır.

Bazı bilim adamları bu rahatsızlıkta enfeksiyonların tetikleyici olduğunu belirtmektedir. Ancak net bir kanıt bulunmaması ile birlikte daha önce geçirilmiş bir enfeksiyon hastalığın başlamasına neden olabilir. Bulaşıcı bir yapı göstermeyen bu rahatsızlık genetik olarak anne veya babadan geçmemektedir.

Diğer Romatizma Çeşitlerinden Farkı Nedir?

Birçok farklı romatizma türü bulunmasına rağmen romatoid artrit eklem tutulumu özelliği gösterir. Örneğin el bileğinde veya ayak bileğinde oluşan iltihaplar görülebilir. Genellikle simetrik bir şekilde her iki el veya her iki ayakta eklemlerde ortaya çıktığından dolayı şişen eklemlerin bulunduğu yer ve yapılan bazı kan testleri diğer romatizma türlerinden ayırt edilmesini sağlar.

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Her kişiye göre değişen romatoid artrit belirtileri genellikle kalıcı olarak ortaya çıkar. Hastalık bazen kuvvetli bir seyir alırken, bazen çok yavaş bir şekilde seyredebilir. Ancak tedavi edilmediği sürece aktif bir hal alır ve her geçen gün ilerleyerek kalıcı sakatlık oluşturabilir.

Genel olarak romatoid artrit belirtileri arasında eklem sıcaklığı, hassasiyet, ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi durumlar ortaya çıkar. Özellikle eklem zarı iltihabında bu durumlar görülebilir. İltihap devam ettiği sürece kıkırdak, tendon ve kemiklerde kalıcı hasar oluşabilir.

Ağır seyreden hastalıklarda kendinizi kötü hissedebilir, kilo kaybı yaşayabilir, halsizlik ve yorgunluk ile karşılaşabilirsiniz. Hastaların çoğunluğunda nodül denilen küçük şişlikler oluşabilir. Dirsek veya diz gibi bölgelerde oluşan nodül iç organlarda dahi görülebilir.

Bazı hastalarda kalp ve akciğer üzerinde iltihap oluşması mümkündür. Gözyaşı bezlerinde veya tükürük bezlerinde iltihap oluştuğunda, ağız kuruluğu ya da göz kuruluğu ortaya çıkabilir. Bazen sinir ve diğer organlarda iltihap oluştuğunda romatoid vaskülit ortaya çıkabilir.

Romatoid Artrit Teşhisi Nasıl Koyulur?

Hastalık hikayesini dinleyen doktor, eklem kontrollerini gerçekleştirdikten sonra nodül araştırması yapar. Bazı kan testleri ve röntgen filmleri sayesinde pozitif sonuç elde edildiğinde ek testler talep edebilir. Bu noktada mikrobik boğaz enfeksiyonu testi için ASO testi adı verilen bir test uygulanır. Ardından hastalığın şiddetini ölçebilmek için sedimantasyon ve CRP testleri yapılır. Vücutta iltihap varlığını belirleyen testler tedavi programı düzenlemek için yararlıdır. İlerleyen hastalık durumunda röntgen filmlerinde kesin tanı koyulması daha kolay olacaktır.

Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Günümüzde tamamen iyileşme sağlanamayan bu hastalıkta ilerleme durdurulabilmektedir. Modern tedaviler sayesinde hayat kalitesi arttırılırken, bazı ilaçlar ve fizik terapi gibi yöntemler uygulanır.

Kullanılan ilaçlar şikayetleri azaltırken, hastalığın hasarını durdurur ve belirli amaçlara hizmet ederler. Yapılan tüm tedaviye rağmen tüm etkiler giderilmediği için küçük de olsa şikayetler ile karşılaşılabilir.

Bu konuda kullanılan ilaçlar arasında kortizon içermeyen ağrı kesiciler, iltihap gidericiler, basit ağrı kesiciler, kortizon tedavisi sağlayacak ilaçlar gibi ürünler yer alır. Hastalığın ilerlemesini engellemek için altın tozları ve metotreksat gibi ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca hastalıkta birçok farklı fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile egzersiz çalışmaları doktorlar tarafından önerilir.

Diğer sağlık Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayınız

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı