Genel Sağlık

İdrarda Keton

İdrarda Keton; vücut temel ihtiyaçlarını karşılamak için, biz farkında olmasak da enerji üretmeye devam etmektedir. Enerjiyi ise öncelikle karbonhidratlardan, sonrasında ise sırası ile yağ ve proteinlerden temin etmektedir. Enerji üretimi bir çeşit besin yakımıdır. Yani dışarıdan aldığımız besinler vücutta bir dizi kimyasal reaksiyonlardan geçmek sureti ile yakılır ve enerji açığa çıkarılır. Vücudun normal seyirde enerji üretimi için öncelikle karbonhidrat bazlı gıdaları yakması beklenir. Yeteri kadar karbonhidrat oluşmaması durumunda ise yağların yakımına başlanır. Katiyen istenmeyen durum ise proteinlerin yakımıdır. Unutulmamalıdır ki proteinler hücrelerin temel yapı taşlarından olması nedeni ile sağlıklı bireylerde yakımı söz konusu olmamalıdır.

Enerji açığa çıkarmak için meydana kimyasal reaksiyonlar sonucunda ise bir takım yan maddeler ortaya çıkmakta ve vücut için gerekli değil ise boşaltım sistemi aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Keton da bu reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan atık ürünlerden bir tanesidir. Vücutta enerji ihtiyacı için yağ ve protein yakılması durumunda ortaya çıkar ve idrar ile atılır. Sağlıklı bireyin idrar tahlilinde keton çıkması beklenmez. İdrarda keton miktarındaki artış önemli bir sorun olup derhal müdahalesi edilmesi gereken bir durumdur.

1 dl idrarda 20 mg’a kadar keton bulgusu düşük seviye olarak adlandırılır.

30-40 mg a ulaşması ise orta seviyedir.

80 mg/dl’den fazla ise şiddetli keton görünümüdür. Hayati tehlike anlamına gelir.

Belirtileri:

            Aşırı susama ve sık idrara çıkma yaygın belirtileridir. Bunlara bulantı ve kusma eşlik edebilir. Nadir vakalarda nefes darlığı da görülmüştür. Olası keton zehirlenmesi durumunda ise baş dönmesi ve bayılma da görülebilir.

İdrarda Keton Sebepleri:

Kontrol altında olmayan diyabetik hastalarda sıklıkla görülür ve insülin tedavisi gerektirir. Diyabet hastalarında kanda yeterli miktarda şeker olmaması nedeni ile vücut ihtiyacı olan enerjiyi üretmek için yağ depolarının ve proteinlerin yakımına başlar.

            Yetersiz beslenme ve uzun süreli açlık sonucunda ortaya çıkabilir. Anoreksiya hastalarında yaygındır. Ayrıca sürekli protein takviyesi ve beslenme düzeni de idrarda keton görülmesine neden olabilir.

Tahlil öncesinde farklı ilaç kullanımı ve c vitamini takviyesi alınması ise sonuçlar üzerinde etkili olabilmektedir. Hatalı tahlil sonucu elde etmemek için bu hususlara dikkat edilmesi ve tahlil öncesi hekiminizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.  

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı