Genel Sağlık

İdrarda Eritrosit

            Eritrosit yani kırmızı kan hücreleridir. Kana rengini vermesinin yanı sıra kan aracılığı ile vücudun ihtiyaç duyduğu bütün hücre, organ ve sistemlere oksijen taşımaktadır. Kısaca eritrosit yetersizliği hayati risk taşımaktadır. Sağlıklı bir bireyde idrarda eritrosit görülmez. İdrarda eritrosit varlığı hastalık semptomu olup, derhal müdahale edilmesi gereken bir durumdur. İdrarda görülme sebepleri hastalık belirtisi olabileceği gibi idrara kan karışması halinde de oluşabilmektedir.

Belirtileri:

            Ağrılı ve tam yapılamayan idrar

            Yüksek ateş ve karın ağrısı

            Sık idrara çıkma gereksinimi

Nedenleri:

            İdrar yolu iltihapları bilinen en yaygın hematüri ( idrarda eritrosit ) nedenidir. Ayrıca böbrek iltihapları, diğer boşaltım sistemi iltihapları ve böbrek taşı da yine hematuriye neden olabilmektedir.

            Antibiyotik kullanımına bağlı gelişen hematuride toplumda sıklıkla görülebilmektedir. İlaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan bu sonuç ayrıca tedavi edilmesi gereken bir semptom olarak kabul edilmektedir. Aspirin, çeşitli kan sulandırıcılar, heparin gibi ilaçların da neden olabileceği gibi; iç kanama sonucunda da hematüri görülümü mümkündür.

Ağır spor yapanlarda, yoğun protein tozu kullanımına bağlı sporcunun kan değerlerinde değişim olmasında karşılaşabilir. Hafif veya şiddetli travmalar eritrosit yıkımını hızlandırmaktadır.

Kanser türevi hastalıklarında eritrositlerin yıkımına neden olduğu bilinmektedir. Boşaltım sistemi kanserleri başta olmak üzere ( mesane kanseri, böbrek kanseri, prostat kanseri vb ), tömürler de idrarda eritrosit görülmesine neden olabilmektedir.

Tedavi:

            İdrarda eritrosit görülmesinin öncelikle nedeni araştırılır ve ortaya çıkan sonuca göre tedavi programı izlenir. Tahlil sonuçlarının pozitif olması durumunda hangi hastalığın neden olduğu tespit edilip, ilgili hastalığın tedavisine derhal başlanmalıdır. Gerekli ise yaşam şartları ve ortamı değiştirilir, hijyenik koşullar sağlanmalı, cerrahi müdahale ve kanser tedavisine başlanabilir. Hafif düzeydeki idrarda eritrosit sorunlarının çoğunluk nedeni iltihaplanmalar olduğu için antibiyotik tedavisi uygun görülebilmektedir.

            Antibiyotik tedavisi görenlerin günde en az 2-3 litre su tüketmesi faydalı bulunmaktadır. Kan yoğunluğunun azaltılması, böbrek ve diğer boşaltım sistemi elemanlarının çalışmasının kolaylaştırılması adına bu gereklidir. Ayrıca idrar yolu tıkanıklıklarında da yine hijyenik olma şartı ile günlük yoğun su tüketimi son derece önemlidir.  

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı