Genel Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Yaygın şekilde görülen bir enfeksiyon olması ile birlikte idrar yolu enfeksiyonu, çoğu zaman idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan E.Coli bakterilerinin yaygın olduğu bir rahatsızlıktır. Belirli dönemlerde tekrar ortaya çıkma ihtimali de bulunan bu rahatsızlık kronik bir hal alabilir. Rahatsızlık eğer sadece mesane üzerinde görülürse, sistit olarak adlandırılır. Eğer enfeksiyon böbrek ve üst idrar kanalında doğru bulaşırsa, piyelonefrit şeklinde adlandırılır. 

Sistit kolay bir şekilde tedavi imkanı bulunan bir rahatsızlık olmakla birlikte yaygın bir şekilde belirtiler ortaya koyar. Bu yangın belirtiler arasında; idrar sırasında ve sonrasında yaşanan yanma hissi bulunmaktadır. Ayrıca yine hastalıkta klasik bir şekilde kendini gösterebilecek ve enfeksiyonun şiddetine bağlı şekilde görülebilecek farklı belirtiler de yer almaktadır. 

Aslında idrar yolu enfeksiyonu sırasında karşılaşılan belirtiler, kadınlar ve erkekler arasında farklı farklı noktalar oluşturabilir. Bu belirtiler doğru zamanda fark edildiğinde ve doktor başvurusu gerçekleştirildiğinde, rahatsızlıktan kısa sürede kurtulmak da mümkün olmaktadır. Aslında rahatsızlık bakteri kaynaklı bir enfeksiyon olarak görülebilir ve bazen virüs kaynaklı rahatsızlıklar yaşanması da mümkündür. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Genel olarak sayılabilecek idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında;

  • İdrara çok fazla çıkma ihtiyacı hissedilmesi,
  • Tuvalet sonrasında idrarın tam olarak yapılmadığı hissiyatı oluşması,
  • İdrara çıkma sırasında aşırı ağrı ve yanma hissi yaşanması,
  • Karnın alt bölgesinde baskı, şişlik hissi ve rahatsızlık görülmesi,
  • İdrarın bazen kanlı olmak üzere genellikle bulanık bir görüntü ortaya koyması,
  • Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonrasında bile yine idrara çıkma isteği bulunması,
  • Pelvik bölge ve bel bölgesinde yaşanan ağrılar bulunması,
  • İdrarın ağır bir koku göstermesi yer almaktadır. 

Eğer hasta 65 yaş üzerinde bulunuyorsa, bu belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekecektir. Ayrıca hastada bu belirtiler ile birlikte yüksek ateş, kusma, mide bulantısı, sırt ağrısı, kaburga ağrısı bulunuyorsa, mutlaka doktor muayenesi gerekecektir. Yine hamilelerde, böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bu belirtiler görüldüğünde de daha riskli bir durum ortaya çıkabilir.  

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Erkeklerde görülebilecek idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ise kadınlara göre benzer noktalar oluştursa dahi farklı ayrıntıları da bulunmaktadır. Çünkü üst kanal idrar enfeksiyonu belirtileri kadınlar ile benzer şekilde görülse de özellikle alt yol idrar enfeksiyonu belirtileri açısından kadın ve erkeklerde görülen ortak belirtiler dışında rektal ağrı yaşanabilir. 

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri açısından ise özellikle pelvik ağrı erkeklere göre farklı bir nokta oluşturmaktadır. Bu durum yaygın olarak görülen diğer belirtilere göre daha farklı bir şekilde ortaya çıkar. Üst idrar yolu enfeksiyonlarında görülen diğer belirtiler ise erkek ve kadınlar arasında birbirine yakın şekilde ortaya çıkmaktadır. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Görülen bu belirtilerin göz önünde bulundurulması ile birlikte hastada idrar yolu enfeksiyonu tanısı konulabilmesi için bazı testler gerçekleştirilir. Normal koşullarda her insanın idrarı steril bir yapı gösterir yani içerisinde virüs, bakteri veya mantar gibi mikroorganizmalar bulunmaz. Genellikle sindirim sisteminden bulaşacak şekilde mikroorganizmalar idrar yoluna ulaştığında ve bu noktada çoğaldığında idrar yolu enfeksiyonu oluşur.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tespit edilebilmesi için idrarda bulunan kanama, bakteriler ve proteinlerin tespit edilmesi açısından idrar tahlili gerçekleştirilir. Sonrasında idrar kültürü alınması ile birlikte enfeksiyon oluşturan bakteri ve mantarların tespit edilmesi sağlanır. Bu sayede de uygun tedavi yöntemi belirlenir. 

Hastalarda idrar yolu enfeksiyonu sürekli olarak tekrarlayan bir problem oluşturmaya başladığında, bu durumun normal olup olmadığı yani idrar yolunun normal koşullarda bulunup bulunmadığı için farklı testler yapılabilir. Örneğin, sistoskopi yapıldığında mesane ve idrar yolunun iç kısmı incelenir. Böbrek ve mesane için gerçekleştirilen ultrason incelemesi sayesinde de bu kısımların büyüklüğü göz önüne alınır. Kitle, taş veya tıkanıklık bulunup bulunmadığı incelenir. Ayrıca idrar yolunda daha ayrıntılı görüntüleme gerçekleştirmek için bilgisayarlı tomografi kullanılabilir. 

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı