Genel Sağlık

Hipertansiyon Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Hipertansiyon nedir; dünya genelinde tüm toplumlarda yaygın bir şekilde görülen kronik rahatsızlıklardan biri olan hipertansiyon ülkemizde de neredeyse her 3 kişiden birinin yaşadığı rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Ancak pratik bir şekilde gerçekleştirilecek tedavi ile düzenli şekilde tüketilecek gıdalar ve biraz dikkat edilmesi sayesinde hastaların büyük bir çoğunluğunda iyileşme elde edilebilir. 

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon nedir , Vücudun kan pompalama mekanizması ve damar mekanizması ile alakalı olan bir rahatsızlık olarak hipertansiyon kan damarlarında görülen basıncın normal değer üzerinde bulunması şeklinde tanımlanabilir. Normal koşullarda damarlar içerisinde dolaşan kan belirli bir basınca sahiptir. Bu basınç tansiyon olarak tanımlanır ve her kişide değişik bir değer oluşturur. 

Tansiyon yani kan basıncı diastolik ve sistolik yani küçük ve büyük olmak üzere ikiye ayrılır. Kasılan kalp ile birlikte damarlara doğru kan akışı gerçekleşir ve kanın damarlara yaptığı kan basıncı sistolik basınç olarak adlandırılır. Ardından kalbin gevşemesi ile birlikte hala damarlarda kan belirli bir basınç oluşturur. Bu basınç da diastolik basınç olarak adlandırılır. Bu sistem içerisinde sistolik kan basıncı büyük tansiyon ve diastolik kan basıncı ise küçük tansiyon şeklinde adlandırılır. 

Normal koşullarda 18 yaşın üzerinde bulunan her kişide istirahat hali içerisinde sistolik kan basıncının maksimum 120 mmhg olması ve normal koşullarda yine diastolik kan basıncının en yüksek 80 mmhg olması gereklidir. 

Hipertansiyon Belirtileri

Anlatıldığı üzere diastolik ve sistolik basınçta dengesiz bir şekilde yükselme ile ortaya çıkan bu rahatsızlıkta hastalarda kişiden kişiye göre değişebilecek şekilde hipertansiyon belirtileri yer alır. Aslında hastalarda tansiyon değerleri 180/110 mmhg rakamlarının üzerine çıkmadığı sürece belirtiler ortaya çıkmayabilir. Ancak sürekli bir şekilde bu değerlerin üzerinde tansiyon görüldüğünde, belirtiler net bir şekilde kendini gösterir. 

Belirtilen değerler üzerinde bir tansiyon rakamı ile karşılaşılması ve buna bağlı olarak farklı rahatsızlıkların yaşanması durumunda da hipertansiyon belirtileri görülebilir. Bu belirtiler arasında;

 • Bulanık görme,
 • Halsizlik ve isteksizlik yaşanması,
 • Ani burun kanamaları,
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi,
 • Sık sık idrar ihtiyacı ve geceleri uyanarak idrar giderme,
 • Bacaklarda şişlik yaşanması,
 • Kulak çınlaması,
 • Solunum yetmezliği ve nefes darlığı,
 • Kalp atışlarının düzensizleşmesi ve kalp sancısı yaşanması yer almaktadır. 

Hipertansiyon Nedenleri

Rahatsızlığın altında yatan nedenler incelendiğinde de hem genetik olarak hem de çevresel olarak etki gösteren noktalar bulunmaktadır. Özellikle anne baba gibi birinci derece akrabalarında yüksek tansiyon ile karşılaşan kişiler yine bu rahatsızlığı yaşayabilir. Ayrıca kişilerin çok fazla tuzlu ve yağlı gıda tüketmesi ya da kolesterolün yüksek olması hastalığa neden olabilir. 

Fazla kiloya sahip olmak, şeker hastalığı bulunması, tiroid bezi rahatsızlıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları, böbrek tümörleri, kron veya bağırsak rahatsızlıkları, gebelik gibi durumlar hastalık nedenleri arasında bulunmaktadır. Kişinin fazla alkol ve sigara kullanması, sık sık ağrı kesici ve uyuşturucu ilaçlar kullanılması gibi noktalar da hastalık nedeni olabilir. 

Hipertansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon ile karşılaşan kişilerde hipertansiyon tedavisi öncelikli olarak mutlaka doktor kontrolü ile sağlanır. Doktor kontrolü sayesinde öncelikle kan testleri, kalp grafisi ve holter testleri gibi uygulamalar yapılır. Bu uygulamalar ile tansiyon seviyeleri belirlendikten sonra dengeli bir diyet programı, ideal kilo belirlemesi ve fiziksel aktivitenin artırılması gibi tedavi yöntemleri tercih edilir. 

Sadece doktor kontrolünde değil kişinin kendi kendine sağlayabileceği şekilde de hipertansiyon tedavisi için alkol ve sigaradan uzak durmak, kronik hastalıklarda doktor kontrolünü aksatmamak ve aktif bir hayatı kabul etmek önemlidir. Ayrıca yüksek tansiyon rahatsızlığı ile ilgili olarak katkı sağlayan ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olan gıdalar ve bitkiler de tercih edilebilir. Bu konuda;

 • Limon suyunun sulandırılarak içilmesi, tansiyonun düşmesine yardımcı olur. 
 • Yüksek tansiyonda tuzsuz yoğurt veya ayran düşürücü etki gösterir. 
 • Nar suyu veya greyfurt gibi meyveler ya da kekik suyu kullanması tansiyonu düşürür. 
 • Özellikle en çok bilinen şekilde sarımsak kan basıncını düşürdüğü için yüksek tansiyonda etkilidir. 
Kalp Yetmezliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı