Anne & Bebek

Hamilelikte İlk Hafta

Hamilelikte ilk hafta; Hamilelik yolculuğuna hoş geldiniz. Hamilelikte ilk hafta ile birlikte 9 aylık bekleyiş başladı. Bu güzel ve eşsiz yolculukta neler yaşayacağınızı merak etmeniz çok normaldir. Öncelikle sakin olmalısınız ve bu sürecin çok güzel geçeceğine inanmalısınız. Kötü düşünceler ve stres ile kendinizi doldurmayın. Vücudunuz neyi nasıl yapacağını çok iyi biliyor. Bebeğinizi korumak için elinden gelenin en iyisini yapacak ve kavuşacağınız güne kadar ona çok iyi bakacak. Hamilelikte ilk hafta ile birlikte aslında bebeğinize kavuşmanız için 8 ay kaldı. Çünkü muhtemelen hamileliğinizi fark etmeniz adet gecikmenizden sonra oldu bu nedenle ortalama 5 haftalık hamilesiniz.

Hamilelikte İlk Haftada Hissedilenler

Hamilelikte ilk hafta hissedilenler arasında ilk yaşadığınız kaygı olacaktır. Özellikle ilk hamileliğiniz ise merak, mutluluk ve kaygı duyguları arasında kendinizi tuhaf hissedebilirsiniz. Hormonlarınızın değişmeye başlamasıyla duygusallaşabilirsiniz. Bu güzel haberi sevdiklerinizle paylaşın. Pozitif hamilelik hikayelerini kendinize örnek alın. Bu sürecin çok güzel geçeceğine ve bebeğinize sağlıkla kavuşacağınıza inanın. İlk haftada adet gecikmeniz ile gideceğiniz doktorunuz size müjdeli haberi verdiğinde ilk ultrason kontrolünüzü de yapacaktır. Bu ultrasonda bebeğin kesesini görebilirsiniz. Bebeğin kalp atışlarını bu ilk haftada duyamayabilirsiniz. Korkmayın, bebeğinize biraz büyümesi için zaman verin. Hamilelikte ilk hafta hissedilenler içinde en kötü olan mide bulantılarıdır. Genelde sabahları bu bulantılar görülür. Yatağınızın başucuna tuzlu bir şeyler koyun ve ilk kalktığınızda ağzınıza atın. Bu mide bulantınızı biraz engelleyecektir. Bu bulantılar ortalama olarak 8 haftaya kadar sona erer. 

Hamileliğin İlk Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamileliğin ilk haftası, bu yeni ve en güzel habere alışmakla geçecektir. ‘Hamileliğin ilk haftasında nelere dikkat edilmeli ? sorusu, hemen hemen her yeni anne adayı tarafından merak edilmektedir. İlk haftada ağır kaldırmamaya, ani hareketler yapmamaya özen gösterin. Çok fazla yorulmayın. Stresten ve sizi üzecek ortamlardan uzak durun. Eğer bir kanama ve ya da anormal bir akıntı ile karşılaşırsanız, hemen doktorunuzu arayın. En kısa sürede sizi muayene edecek ve durum hakkında bilgilendirecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı